Noví sousedé

• Nizozemsko De Nieuwe Buur (více)
Česko / Nizozemsko / Chorvatsko / Portugalsko / Slovinsko / Španělsko / Francie / Itálie / Německo / Belgie, (2018–2020), 5 h 52 min (Minutáž: 24–26 min)

Série(2) / Epizody(14)

Projekt, který vzniká v rámci EBU, nahlíží aktuální téma postoje k uprchlíkům a soužití s menšinami očima filmařů z různých zemí. Jak žijeme s novými sousedy? V čem se pohled Evropanů potkává a v čem liší? (Česká televize)

Recenze uživatele Piri k tomuto seriálu (2)

Noví sousedé (2018)

Kvalitný projekt EBU. Jednoduchý a faktický. Cigáni v Portugalsku rovnako drzí ako u nás. Len s menšími výnimkami. A zas je to o tom, čo mnohí poznajú, aby sa tí "domorodci" odsťahovali a nie tí problémoví. Je až "záhadou", že až do ich príchodu tam bol kľud. Prečo rovnaké problémy nemáme s Aziatmi a inými cudzincami na Slovensku? Tu sú dve problémové skupiny, a to Cigáni a slovenskí Maďari. Vtipné, že oni sa považujú za Portugalcov a nie Cigánov. Naši Cigáni nepovedia, že sú Slováci. Cigán kľudne zmláti svoje decko, ak chce závadzať "gadžovské" zvyky. Oni nás inak ako gadžovia nenazvú, ale chcú, aby sme my ich volali Rómovia. Vtipné na tom ešte bolo, že má údajne portugalskú národnosť napísanú v občianskom preukaze. V žiadnom ID nie je napísaná národnosť, to demokratickú republiku nezaujíma, čo ste alebo za čo sa vy považujete, buď ste občan alebo nie. Mali by sme si robiť príklad z tých štátov, kde pojem menšina, utečenec a podobné neexistuje a keď tam niekto chce byť, musí sa prispôsobiť a robiť to čo ostatní, lebo ak by sa robili výnimky, tak tí bežní občania (väčšinou majorita) boli apriori diskriminovaní, lebo člen menšiny alebo nejakej zvýhodnenej skupiny, má okrem občianskych práv, aj svoje nadpráva, a to je zhuba demokracie. Demokracia je o tom, že zákony platia pre všetkých rovnako a nemá existovať žiadny právny separatizmus, to je čistý mor. V prvom rade som občan. Každý má dve identity, národnú (kultúrnu) a štátnu. Multikulturalizmus funguje iba tam, kde každý dodržiava čo má a správa sa slušne. ()

Nepálci v Jablonci (2018) (S01E01)

Celý cyklus je natočený veľmi dobre, jasne a fakticky. Čo dodať. Nepálci môžu byť problémovou skupinou najmenej asi zo všetkých, vychádza to najmä z ich výchovy a kultúry. V tejto epizóde si tá reprezentatívna tlstá a nesympatická Češka mohla odpustiť svoje tvrdenie, že žena s ním nebude, lebo ak s ním nebude mať sex pred svadbou. Ak táto ženská niekoho má, tak ten chlap je úplny chudák. Nenarušujte/nesugerujte kultúru a zvyky druhým, len preto, že má iné morálne zásady. Na celibát ešte nikto neumrel a keď chcem ženu iba na sex, na to si ju nepotrebujem brať a už vôbec nie byť iba s jednou. Ak niekto vyznáva sex až po svadbe, je to jeho vec a častokrát je to lepšie, pretože sex nie je tým najdôležitejším vo vzťahu dvoch ľudí, ak áno, tak je to tragédia. NA SEX NEPOTREBUJEM MAŤ VZŤAH. Je to presne to isté, keď žena, ktorá zvedie zadaného/ženáteho muža s rodinou, očakáva apriori od neho vernosť a že ju neopustí. Čo by nie, jej sa môže stať to isté, len ma fascinuje tá ich drzosť a zároveň naivnosť a aj to, že chcú od toho muža manželstvo. Prekvapilo ma, že v ČR je dovolené pracovať dvanásť hodinové zmeny 6x za sebou každý týždeň a mať iba jeden deň voľna. To je priama vstupenka na invaliditu. U nás je dovolené max 4x12h služby za sebou a potom zamestnanec musí mať 4 dni nepretržitého voľna, resp. platí, že v prevádzke 24/7 nesmie práca prekročiť 37,5h na jeden týždeň. Všetko odpracované nad tento čas sa zákonom považuje za nadčas a ten sa vypláca osobitne s príplatkami. Kalkulácia je jednoduchá - za každú dvanástku jeden deň voľna. Určité povolania majú výnimku. Napríklad sú povolené aj 24h služby, avšak bezprostrednej po nej musí mať zamestnanec 4 dni voľna a to maximálne 6x za mesiac (6 dní práce, 24 dní voľna). ()