Špinavé ulice

• USA Mean Streets (více)

Svoje hříchy neodčiníš v kostele, ale na ulici… Špinavé ulice, vykazující řadu autobiografických rysů a odehrávající se ve Scorseseho domovské čtvrti, patří ke stěžejním dílům tzv. Nového Hollywoodu, nesourodého ale vlivného hnutí převážně mladých amerických filmařů (ještě např. Coppola, Spielberg, Lucas, Altman, Ashby), kteří rozhodujícím způsobem přetvořili slavnou továrnu na sny ke svému obrazu. Hrdiny snímku jsou dva kamarádi, Charlie (Harvey Keitel) a Johnny Boy (Robert De Niro), předurčení svým zázemím k životu drobných podvodníků na ulicích Little Italy. Nic na tom nemůže změnit ani katolická výchova, ani případná snaha se nějakým způsobem z daného koloběhu vymanit. Film měl premiéru na začátku října 1973 v rámci Newyorského filmového festivalu a hlasitě upozornil nejen na příchod zaníceného a talentovaného tvůrce, ale i na oba hlavní herce. Ani velice pochvalné recenze tehdejších předních kritiků (zejména Pauline Kaelové) však nepomohly snímku, aby si mohl najít své diváky. Konvenční distribuční model studia Warner Brothers ho odsoudil k brzkému zapomnění. Přes některá výroční ocenění (Cena newyorských filmových kritiků za vedlejší výkon pro De Nira, nominace na Cenu Cechu amerických scenáristů pro Scorseseho a jeho častého spolupracovníka Mardika Martina) byl film náležitě doceněn až s časovým odstupem, zejména když Scorsese s Taxikářem vyhrál Zlatou palmu na MFF v Cannes. V roce 1997 byly Špinavé ulice zařazeny do Národního filmového registru při Knihovně kongresu. (Česká televize)

Aere

Depresivní, temné, syrové, bezútěšné... Miluji New York 70. a 80. let. Do toho mladý Keitel a ještě mladší De Niro společně čarují na plátně. Ve filmu se toho zas tak moc nestane, ale nudit se nebudete. ()

Saur.us

De Niro jako čerstvý Scorsesovec opravdu zaexceloval a i když je jeho role nepříjemná a motivačně špatně definovatelná, povrchně by se o něm dalo mluvit jako o Po-nás-potopa-rebelovi. Určitě si jeho postava Johnnyho našla spoustu příznivců, kteří si do něho v tu dobu ale i dnes promítli sami sebe. Sám Scorsese se uvedl velmi dobře a nastavil směr jeho dalším snímkům na podobné téma. Hrdinů chycených do pasti mafie, drog a podsvětí. ()

Petrus1

Ani po 40 minutách sem tomu nemohla moc přijít na chuť. Mám gangsterky moc ráda, ale tohle mi přišlo takový docela o ničem. Příběh je slabší a rozvíjí se velmi pomalu a v první půlce sem vlastně ani nevěděla o čem to jako má být. Jen spousta mladých grázlíků, kteří se perou, sázejí, hrajou hazardní hry, chlastají, dělají bordel na ulicích a chovají se jak puberťáci. Někteří dělají drobné podvůdky, jiný vybírají výpalné...zřejmě asi běžná praxe mladíčků v Little Italy. Taky mi to připadlo jakýsi moc užvaněný a jakoby určený pro mladýho diváka (jenže já v roce 1973 nebyla ani mladá, ani stará....nebyla sem ještě na světě...). Taky mi moc nevyhovovala doprovodná festivalová hudba. No, dost bylo negativ. Druhá půlka už je lepší - akčnější, dějovější a dovolí nám trochu víc poznat jednotlivé postavy. Charlie se snaží udržet v "mafiánské rodince" a taxe pokouší chovat slušně...v čemž mu moc nepomáhá jeho bratránek Johnny Boy. Ten se chová jako rozmazlenej fracek a myslí si, že mu všechno projde a že mu někdo zachrání prdel anebo je to blázen, který mu je všechno fuk a nic mu nedochází...kdo ví. Každopádně Charliemu moc nepomůže ani to, že je Johhny zapletenej v černých sázkách a zadluženej až na půdu. Další komplikace jeho postupu v klanu je jeho holka, kterou by mu rodina určitě neschválila. Sice nechápu, proč s ním vůbec je, když se k ní chová jak k nějaké děvce...ale to asi není podstatné :-) Jo a bylo velmi osvěžující vidět ty dva zase v mladším vydání. De Nira mi zprvu činilo problém poznat. Dalším plusem je určitě i závěrečná scéna dokazující, že "za hříchy se platí na ulici, a ne v kostele". A i když jde o průlomový snímek Martina Scorseseho a jsou do něj promítány některé prvky jeho dospívání z jeho domovské newyorské čtvrti, mě to celkově prostě moc nesedlo. Což ovšem nic nemění na tom, že je to Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Špinavé ulice jsou o zločincích na střední příčce v hierarchii organizovaného zločinu. Zkoumají bujarost s destruktivnost prodlužovaného dospívání a podivné hledání vysvobození, jež pokračuje skrz celou režisérovu filmografii...Ze snímku však přesto dýchá radostná energie, když Keitel vstupuje do neonem zalitých barů v nápadně elegantních oblecích, kamera jde s ním a z reproduktorů slyšíme hudbu Scorseseho nedostižné diskotéky" ()

Heavyman

Tak nevím je to gangsterka nebo ne. Moc mrtvol tu nenajdeme a velký peníze ani drogy se tu netočí. Skvělé herecké výkony, ale nějak mne to neoslovilo jako jiné filmy od stejného autora. S tim Johnym bych se asi kámošil. ()

strikeman

Chápu, že jde o režisérovu rannou tvorbu, Scorsese patří k mým TOP režisérům, ale tenhle snímek (a to i přes mou velkou náklonnost k žánru) mi prostě neučaroval. Je neucelený, má dost hluchých míst, napětí veškeré žádné a takový nijaký konec. Pozitivem je pěkný soundtrack a solidní, ovšem nikoli vrcholné herecké výkony hlavních protagonistů... 60% ()

Rokle

Scorsese ukázal v 70. letech vrstevnatý model, který naplno dokázal zrealizovat v 90. letech Mafiány či Casinem. Jenže koukat po desítkách let na začátek jeho tvorby nebyla žádná zábava. Ať už si pod tím slovem představujete cokoliv. Pochválil bych jedinou věc a tou byla zvolená hudba. Opravdu netuším, zda se po této nedobré zkušenosti pouštět do Taxikáře. ()

Alex24

Tak takhle dlouho nad hodnocením filmu jsem ještě nikdy nepřemýšlel. Nakonec jsem mu fláknul tři hvězdy a to ještě rychle, než jsem si to stihl rozmyslet. Nakonec to na ty tři hvězdy je, ale kdybych měl hodnotit fakt, jak jsem film před shlédnutím vnímal, jak je tady hodnocenej a co jsem o něm slyšel a pak to srovnat s tím, jak jsem film nakonec vnímal já, byl by to odpad až by se hory černaly. Už několikrát jsem psal, že mám u filmů rád stručnost a jasnost a tenhle film ohledně těchto věcí lítal z extrému do extrému. Film byl tak stručnej, že jsem po hodině stopáže zjistil, že vlastně o ději nemám ani páru a s tím tedy jde ruku v ruce i jasnost, nebo spíš nejasnost. Celou dobu jsem čekal, kdy že to vlastně Keitel s De Nirem rozbalí a já si užiju strhující mafiánku, ale ono pořád nic... Tak si říkám:"klid Hille, ono to přijde", pak akorát zjistim, že Keitel je ne hodnej, ale úplně blbej a De Niro hraje floutkařskýho blbce, pak někam jedou autem a prásk prásk, bum do kandelábru a titulky. Film mě zanechal použitýho a odešel dřív než mě potěšil, takže jsem si připadal jako holka, co jí chlap jen ojel a šel domů. Jak jsem říkal, přemýšlel jsem i o nižším hodnocení a brati Lumiérové vědí, že bych ho i dal, ale přes všechna negativa mi přišlo nefér film zbourat a strhat a hodit ho k mým dvouhvězdičkovým Bastardům, Mužům v Černém 2 a Prometheovi, což by si rozhodně nezasloužil. Musel jsem ho hodnotit trochu s nadhledem a naopak odhlédnout od toho, že mě film popravdě zklamal, že jsem od něj čekal víc. Dávám tedy tři s příslibem do budoucna a vírou, že tohle je jeden z těch filmů, co se na první pohled nelíbí. PS:. Nikdy jsem nevěděl, že byl Keitel takhle moc naflákanej! PPS:. De Niro byl zase brutálně nad věcí. :-) ()

helloween93

Tenhle film by se měl přejmenovat na "Film o ničem". Keitel a De Niro tu vymetají bary a debatují o ničem, De Niro dluží na koho se podivá a stále se nic neděje. Až samotný závěr je trochu dramatický. Nicméně pro mě byl tenhle snímek ztráta času. ()

herák

jedna za de nira, jedna za kietela a pokračoval bych dál, bohužel sem film viděl s dabingem a ten mě zklamal na hvězdu a půl dolů. a je veliká pravda co píše kleopatra..TO teprve přijde ()

GOREGASM

Syrovější než cokoliv, co od Martyho znám, což je ale logické, když jde defacto o jeho průrazový film. Najdeme tady všechny prvky Martyho úspěšného trademarku, který zopakoval i ve svých kultovkách (Casino, Goodfellas). Tedy když opomineme Bobbyho DeNira, který tady jako vždy předvádí herecké grázlovství z učebnice, stojí Mean Streets na vynikajících hercích a skvěle napsaných dialozích. A i ta špína ulic zde má své ztělesnění, protože po celou story cítíte, jak to jde s jejich hrdiny z kopce, a že brzy to dobře nedopadne a schválně, co myslíte, že na to scénárista a režisér v jedné osobě? Příběhy z ulice Marty umí jako nikdo a tady to začalo. 100% ()

Stefan_M

S velkou netrpezlivostou som cakal, kedy uz konecne skonci film. Moje hodnotenie neovplyvni ani presvedcivy vykon Harveyho Keitela a mojho oblubenca Roberta De Nira. Trosku vzrusa bolo na konci. Inac vobec nic. Nuda, nuda. Skoda. ()

truby

Připadalo mi to trochu jako parodie na pozdější velké filmy Scorseseho, ačkoliv v žánrovém popisku stojí: krimi/drama, já se docela bavil. ()

Jeand´Boa

Geniální vnitřní monolog hlavního představitele, který se nesnaží o nic menšího než jen splnit si své sny. Bohužel se však ocitá ve Špinavých ulicích, kde nic není tak snadné. Sleduje ho až mnoho očí z mnoha stran...Scorsese, Keitel a De Niro - má cenu ještě něco dodávat?...Snad jen, že ten film je lahůdkou a ukázkou umění a talentu. Už jen perfektní kamera, stříh a soundtrack...Film, který propojuje brilantně veškeré složky, které z filmů dělají onu záležitost, kterou tak zbožňujeme... ()

Nail

Harvey Keitel a Robert de Niro jsou zárukou skvělých hereckých výkonů i když tento film je jeden z jejich prvních. Přes to se mi zdál málo atraktivní. 55% ()

Stíba

"Svoje hříchy nikdy neodčiníš v kostele. Odčiníš je na ulici, odčiníš je doma. Všechno ostatní sou kecy a ty to víš." Tak takhle začíná syrové drama z prostředí nižších New Yorských grazlíků a Scorsesovi se jeho první snímek z gansterko-mafiánského prostředí vydařil lépe než bych čekal. Není to velkolepý opus typu Kmotra nebo Scarface ale velmi dobře zvládnuté zpracování pro masy né až tak zajímavého gangsterského prostředí. De Niro pošahaného floutka zahrál opravdu skvěle a on, celý film a z velké části pak závěrečná scéna mi připadali jako blízcí příbuzní Taxikáře. Skvělá předehra k dalším životním počinům pana režiséra i pana herce. ()

Jajar

Scorseseho první opravdu důležitý snímek, ve kterém nachází svůj režijní styl, objevuje svoje možnosti a obsazuje budoucí hlavní hvězdu svých filmů Roberta De Nira. Je vidět, že Scorsese teprve začínal, snímku chybí sjednocující příběh, pořádně silné scény a opravdová prezicnost díky mnoha rozpracovaným a přitom nedokončeným tématům. I přesto Mean Streets fungují jako dobrý úvod do volné série filmů o americkém podsvětí Mafiáni, Casino, nebo Gangy New Yorku. ()

Biopler

Prvých 15 minút predstavovania postáv a prvej stretávky bandy v bare som hltal so skvelo podfarbeným hudobným doprovodom dobovými Rolling Stones. Živelnosť postavy De Nira bola uveriteľná, takisto gangstra, s ktorými lomcujú kresťanské otázky v podaní Keitela. Na ich škodu im však nebol ponúknutý kvalitný scenár, ale silná brečka, ktorá sa do pol hodiny vykryštalizovala v takú nudu, že som snímku dopozeral len z úcty k režisérovi. ()