foto

Francis Ford Coppola

  • nar. 7.4.1939 (81 let)
    Detroit, Michigan, USA

Biografie

Narodil se 7. dubna 1939 v Michiganu v USA. Již od malička zbožňoval kino a divadlo a když se pak rozhodoval pro svou budoucí práci, byla jeho volba jasná - roku 1957 se nechává zapsat na Hofstra College, obor divadelní režie. Tam začíná zkoušet své první krůčky a velmi nevšedním způsobem režíruje klasická díla a posléze dokonce i vlastní hry. Zakrátko si vytváří pověst bouřliváckého génia a talentu. Po třech letech studií je z něj stává bakalář svobodných umění a přechází na filmovou katedru kalifornské UCLA.

Zlom v jeho kariéře nastává, když se jednou zcela náhodou seznámí na inzerát s tehdejším producentem nízkorozpočtových snímků Rogerem Cormanem. Ten ho přijímá do svého týmu a brzo rozpozná jeho nepochybný talent. Nejprve to Coppola zkouší jako asistent režie, ale zakrátko je mu tato funkce málo a sám natáčí svůj první snímek, kterým je děsivý horror DEMENCE 13. S tímto filmem slaví mimořádný úspěch a dostává další lákavé nabídky od filmové společnosti Seven Arts. Během let 1964-65 se u této společnosti jako scénárista podílí na asi 15 filmech. Na konci šedesátých let pak dokonce získává za svůj scénář ke snímku Franklina J. Schaffnera PATTON prestižního Oscara, čímž si ve světě filmového umění vyslouží nemalou úctu.

Nastávají sedmdesátá léta, která patří k nejúspěšnějším v Coppolově kariéře a ve kterých natáčí několik zcela zásadních děl kinematografie, která ho vynesou až na samotný umělecký Olymp. V roce 1971 se v Holywoodu rozhodli pro zfilmování bestseleru Maria Puza KMOTR a právě Coppola se zdál být producentu Albertu S. Rudymu ideálním režisérem pro tuto látku, jelikož věděl, že jeho rodiče byli původem Italové-přistěhovalci, a že jen on může citlivě přenést Puzovo dílo na filmové plátno. Nutno dodat, že se ani v nejmenším nemýlil. Coppola jeho nabídku přijímá a velmi tvrdohlavě si prosazuje vlastní herecké obsazení.Kmotr slavil obrovský komerční úspěch hlavně zásluhou citlivé Coppolovy režie a hereckému výkonu hlavního představitele Marlona Branda. V oscarovém klání pak dokonce získává hned tři prestižní sošky. Tento snímek vynesl Coppolu na výsluní a díky němu i hodně zbohatnul a stal se mocným investorem-začal nakupovat divadla, radiostanice a různé filmové ateliéry. V roce 1973 si pak plní svůj dávný sen a točí psychologické drama ROZHOVOR, ve kterém vykresluje portrét geniálního mistra v odposlouchávání na dálku a kde v hlavní roli zazářil tehdy velmi populární Gene Hackman.

Coppolova sláva den ode dne stoupá a v roce 1975 dobývá Holywood s dalším kasovním trhákem-s druhou částí úspěšného Kmotra. Tento snímek je mezi pokračováními považován za ojedinělou vyjímku, jelikož kvalitou dokázal předstihnout samotný originál a v oscarovém klání opět silně zabodoval. Poté Coppolovu vznětlivou duši doslova posedne projekt volně pojatý podle mystické povídky Josefa Conrada - Srdce Temnoty a tak se s filmovým štábem ponoří do nitra Filipínských pralesů a natáčí své nejkontroverznější dílo kariéry - APOKALYPSU. Realizační tým apokalypsy provázely nesmírné těžkosti - veškeré pracně postavené kulisy smetl uragán, natáčení se neúnosně protahovalo a původní rozpočet 12 milionů dolarů se vyšplhal až na tehdy astronomických 31 milionů. Přesto všechno Coppola tomuto projektu věřil a během natáčení rozprodal skoro všechen svůj majetek jen aby snímek dokončil, což se mu podařilo a stvořil vskutku mistrovské dílo ojedinělých kvalit - surrealisticky zběsilý a hrůzný pohled na jednu z tváří vietnamské války. Tímto arcidílem Coppola dokázal, že patří mezi absolutní filmařskou elitu.

Jedno nepsané pravidlo říká, že po velkých hodech přichází půst. To se naplno projevilo právě u F.F. Coppoly. Osmdesátá léta se pro něho nesou ve znamení neúspěchu. V první polovině natáčí černobílý příběh o rebelujících mladících - DRAVÉ RYBY a poté vkládá velké naděje do stylizovaného retra - COTTON CLUB, avšak obě dílka potkává finanční neúspěch. Následujícím snímkem PEGGY SUE SE VDÁVÁ sice zaznamenává slušný ohlas publika, avšak období relativního neúspěchu trvá až do začátku 90. let.

V roce 1990 se nechává přemluvit k natočení třetího Kmotra. Až operně ornamentální podívanou potvrdí kvality obou předchozích dílů a získává zpátky úctu producentů. Rok 1992 je pak svátkem těžkého kalibru pro všechny horrorové fanoušky - do kin totiž přichází Coppolovo vizuálně působivé zpracování klasického románu Brama Stokera - DRACULA. S tímto snímkem slaví obrovský komerční úspěch a jeho jméno se začíná opět vyslovovat s náležitou úctou. Vysoko nastavenou laťku kvality udržuje i natočením právnického dramatu podle knihy Johna Grishama-VYVOLÁVAČ DEŠTĚ... jak je vidět F.F. Coppola je obdařen po svých rodičích nevyčerpatelným Italským temperamentem a ani po překročené šedesátce své obrátky nezpomaluje a dál sní své šílené megalomanské sny - nezbývá než mu popřát do dalších let hodně zdraví, tvůrčích myšlenek a nápadů...

caligari

Režijní filmografie

Scenáristická filmografie

Producentská filmografie

Skladatelská filmografie

Filmy

1979 Apokalypsa

Herecká filmografie

Filmy

2017 La traviata
2013 Palo Alto
1994 World of Jim Henson, The (TV film)
1979 Apokalypsa
1975 Godfather Comes to Sixth St., The
1963 The Young Racers
1962 War Hunt

Dokumentární

2020 Stewart Copeland's Adventures in Music (TV seriál)
Wim Wenders, Desperado
2019 Hardball: The Girls of Summer
2018 American Dream: Detroit
Tak pravila Pauline Kael
William Friedkin - bez cenzury
2017 André
Bylo jich pět (TV seriál)
The Price of Victory (E03)
Combat Zones (E02)
The Mission Begins (E01)
Spielberg (TV film)
2015 Harold and Lillian: A Hollywood Love Story
Listen to Me Marlon - a.z.
Once in a Lew Moon - a.z.
2013 Milius
Svedeni a opuštěni
Trespassing Bergman
2012 Godfather Legacy, The (TV film)
2011 Příběh filmu: Odysea (TV seriál) - a.z.
2010 Sodankylä ikuisesti (TV seriál)
The People vs. George Lucas
2009 Já vím, žes to byl ty: John Cazale známý, neznámý
Nejlepší hollywoodští režiséři (TV seriál)
2008 The Masterpiece That Almost Wasn't
2007 Světla! Akce! Hudba! (TV film)
2006 Celebrating Schlesinger
Godfather and the Mob, The (TV film)
2005 Bez režie
Movies That Shook the World (TV seriál)
V Hlubokém hrdle
2004 Final Cut: The Making and Unmaking of Heaven's Gate - a.z.
Legacy of Filmmakers: The Early Years of American Zoetrope, A
2003 A Decade Under the Influence
Dennis Hopper: Create (or Die)
Whether You Like It or Not: The Story of Hedwig
2002 Ten kluk bude točit
2001 Breaking the Silence: The Making of 'Hannibal'
R2-D2: Beneath the Dome (TV film)
1999 Kurosawa: The Last Emperor (TV film)
The Unauthorized Star Wars Story
1998 Making of 'American Graffiti', The (TV film)
1996 Marlon Brando: The Wild One (TV film)
1995 Martin Scorsese v roli průvodce americkým filmem (TV film)
1994 It's Alive: The True Story of Frankenstein (TV film)
1993 George Lucas: Heroes, Myths and Magic (TV film)
1992 Writing with Light: Vittorio Storaro
1991 Srdce temnoty: režisérská apokalypsa
1990 The Godfather Family: A Look Inside (TV film)
1986 Making of 'Captain Eo', The (TV film)
1982 Reverse Angle (TV film)
1981 American Mythologies (TV film)
1979 Cultural Celebrities
1975 Lion Roars Again, The
1971 Bald: The Making of 'THX 1138'
1968 Filmmaker
The New Cinema (TV film)

Střihačská filmografie

Filmy

2000 Supernova

Host

TV pořady

2015 Jay Leno's Garage (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
2007 Rencontres de cinéma (TV pořad)
The 79th Annual Academy Awards (TV pořad)
2006 Jay Leno's Garage (TV pořad)
2004 76. Annual Academy Awards (TV pořad)
At the Movies (TV pořad)
Tavis Smiley (TV pořad)
2003 Che tempo che fa (TV pořad)
Hollywoodská setkání (TV pořad)
1991 The 63rd Annual Academy Awards (TV pořad)
1979 The 51st Annual Academy Awards (TV pořad)
1975 The 47th Annual Academy Awards (TV pořad)
1973 The 45th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(4 217)