Vše o mé matce

• slovenský

Všetko o mojej matke

All About My Mother

Španělsko / Francie, 1999, 101 min

Lidský a upřímný snímek popisuje mezilidské vztahy až do morku kosti. Rozpitvané duše žen a matek, odloučení, návraty, jejich úspěchy, pády a skony. Hluboká sonda pod povrch "ženského" myšlení.(21.6.2004)

Každý režisér má film, který ho charakterizuje nejlépe. U Almodóvara je to podle mě právě Vše o mé matce. Všechno, co známe z jeho minulých i budoucích snímku je zde. Vypravěčské mistrovství, řádně spletitý příběh ovšem naprosto přehledný a hlavně postavy, které budete milovat, litovat, fandit jim a většinu času je i nenávidět. Pedro dělá z mužů ženy, z žen štětky, z krasavic feťačky, z ošklivek sexy idoly a z diváků součást filmu, kde je jen na vás, jestli se necháte přetáhnout do jeho barvitého světa. Ty příběhy za to totiž stojí.(18.8.2010)

Po všech těch chvalozpěvech jsem čekala víc. Je mi hloupé dát jen tři hvězdičky, jelikož tuším, jak moc subjektivní to hodnocení je, ale dám je. Tenhle film mi zkrátka nesednul, ani mne hloub nezasáhnul. Pár opravdu pěkných scén, nicméně výsledný dojem ošklivě neutrální.(21.4.2003)

Pedro Almodóvar jako svérázný znalec ženských duší, osudů i všemožných pohnutek, které jimi vláčí a smýkají. U Almodóvara si stále nejsem jistý, zda mám jeho filmy vnímat jako projev nezávislé, volné vlny, anebo zda se jedná pouze o zvláštně pokřivený kýčovitý obrázek podivného světa uvnitř samotného režiséra, který tu ventiluje své podivné duševní pochody, dávná traumata a všechen ten nepopsatelný zmatek, v kterém se jeho mysl musí zmítat. Tady se to projevilo až absurdním způsobem, kdy asi nemá smysl uvažovat o reálnosti postav ani o vysvětlení toho, proč se chovají, jak se chovají. Nicméně, film je to stejně dobrý a bezesporu dost zajímavý.(10.2.2005)

Hluboký film - autentický, hodně moc "ženský" (i když tentokrát spíše tak nějak "mateřsky") - ale hlavně strašně poutavý. Nejlepší věc, co jsem od Almodóvara viděl - hodně dlouho mi zůstane v duši... 9/10(1.3.2006)