Vše o mé matce

Všetko o mojej matke

All About My Mother

Španělsko / Francie, 1999, 101 min

• gudaulin

Almodóvar už ode mě v minulosti párkrát obdržel 4* a bylo by zajímavé tito tituly srovnat se snímkem Vše o mé matce, kde jsem začal Almodóvara a jeho filmový styl mít plné zuby. Filmařinu má nesporně v krvi, jenže co s tím, když jeho film obsahuje spoustu melodramatických zvratů jak z laciné latinoamerické telenovely. Je to teatrální a postavy a jejich jednání jak z jiné planety. Nejsem takový puritán, aby mi vadili transvestité, homosexuálové a prostitutky, jenže do Almodóvarova světa se jiné postavy pomalu ani nedostanou. Navíc to, jak buduje jejich vzájemné vazby, je hodně chtěné. Dvě ženy, které se navzájem nikdy neviděly, si při prvním setkání sdělují velmi intimní a velmi zásadní informace, které by člověk nejspíš rád uchoval v tajnosti a svěřil jen velmi blízkému a důvěryhodnému člověku. Nemůžu si pomoct, ale jakkoliv je Almodóvar daleko kultivovanější v odhalování svých sexuálních libůstek než řekněme Passolini, už mě jeho touhy a celý svět unavuje a dám mu vale. Celkový dojem: 45 %.(24.1.2015)

Perfektná réžia, úžasné výkony všetkých herečiek bez výnimky, nádherný príbeh so skvelým scenárom... Almodóvar je proste kúzelník - už prvý film, ktorý som od neho videl - Koža, v ktorej žijem - ma prudko zasiahol a ja som si ho zapamätal ako jedného človeka, ktorý vie pochopiť aj to, čo je pre "normálnych" ľudí nepochopiteľné. To, s akou ľahkosťou a ladnosťou rozohráva príbeh o ženách a transsexuáloch, bez štipky odporu či zhnusenia, ale naopak, úplného pochopenia a vyrozumenia ich životnej situácie a zaradenia v spoločnosti, je skutočne úžasné. Almodóvar je pre mňa jedným z najlepších režisérov súčasnej generácie, ktorý dokáže uchopiť, spracovať a vložiť svoje posolstvo do filmu tak úchvatne, pútavo a jednoducho, že je zrozumiteľné a prijateľné pre takmer každého diváka na tejto planéte. Kiežby takéto filmy točil častejšie. Len do dokonalosti ešte niečo chýba. P.S.: Cecilia Roth mala spolu s Marisou Parades dostať Oscara.(4.7.2013)

To je tak působivý film, že se snad ani nedá říct, jak moc mě fascinoval. Je to jeden z nejlepších Almodóvarových filmů. (A ta španělština je prostě nádherný jazyk :) )(21.12.2007)

Almodóvar od začátku do konce. Herce vybírá s takovou obezřetností, jak jen mu to je vlastní. Nemá smysl se o tomto snímku více rozepisovat..(8.1.2007)

Lidský a upřímný snímek popisuje mezilidské vztahy až do morku kosti. Rozpitvané duše žen a matek, odloučení, návraty, jejich úspěchy, pády a skony. Hluboká sonda pod povrch "ženského" myšlení.(21.6.2004)

• - Film získal v roce 2000 mnoho cen v kategorii nejlepší neamerický nebo nejlepší neanglicky mluvící snímek. Příkladem je cena Bodil (Dánsko), Cenu Bostonských filmových kritiků, Cenu filmových kritiků Chicago, cena Cásar (Francie), Cena David di Donatelo (Itálie), Zlatý Glóbus, cenu GLAAD Media (USA), Německou filmovou cenu, cenu Guldbagge (Španělsko), cenu asociace kritiků Los Angeles, cenu Lumiere (Francie), cenu New York Critic Circle, cenu Robert (Dánsko) nebo cenu od filmové asociace kritiků Broadcast. Ve stejné kategorii byl nominován i na Českého lva. (Terva)

• - Manuela Colemanová je postava ze staršího Almodóvarova snímku, Květ mého tajemství (1995). (džanik)

• - Uskupení Premios ACE udělilo snímku čtyři ceny, a to v kategoriích nejlepší herečka (Cecilia Roth), nejlepší film, nejlepší herec ve vedlejší roli (Fernando Gómez Fernan) a nejlepší herečka ve vedlejší roli (Marisa Paredes). (Terva)