Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiální text distributora)

Galadriel

Herecký koncert a výborný scénář, který má i po té spoustě let co říct a bez nadsázky myslím, že se toho v tomhle směru v showbusinessu moc nezměnilo. Cynismus, závist, podrazy, intriky, podlézání, to všechno bylo je a bude součástí továrny na sny, protože to je v lidech a ne v době. Bohužel ale jak tu už napsali jiní, režie je hodně divadelní a film obsahuje několik hluchých míst, které jej oddělují o absolutní špičky. ()

Flego

Po Sunset Blvd. som v krátkom časovom slede zhliadol aj tento film. Hoci sa odohráva v divadeľnom prostredí, mnohé majú spoločné. Hoci Eva trochu zaostáva, je to znamenite zahraná dráma stárnucej hviezdy, ktorú vytláča nekompromisná dravá herečka. Vynikajúcej Bette Davis výborne sekunduje Anne Baxter. Za zmienku stoja epizódky so začínajúcou Marilyn Monroe, ktorá ešte nemala čas na hlúposti a hrala. ()

Vědma

Kdyby neexistoval film Sunset Boulevard, bylo by zasloužených pět. Ale trocha nedotaženosti tady přece jen je. Ale ve starých hollywoodských filmech se All about Eve u mě zařadilo do horní vrstvy. Skvělí herci. Vzpomněla jsem si na film Božská Julie. Oba jsou to filmy o stárnoucí herečce, která je podle mě dvakrát krásnější a charismatičtější než její mladá sokyně. ()

MikO_NR_1909

Mrazivý portrét do zákulisia divadelných celebrít a hľadania skutočnej pravdy. Film, ktorý až do záverečnej štvrtiny nepôsobí dominantne, o to viac strieľa náboje v závere (knokautovým spôsobom). Lepšie a šokujúcejšie než Sunset Boulevard, ktorý som videl o deň skôr a jeden zo scenáristicky najvybrúsenejších filmov klasického Hollywoodu, aký kedy vznikol. Recenzia: http://www.9em.sk/filmova-recenzia-vsetko-o-eve/ ()

classic

V Hollywoode občas vznikajú v jednom a tom istom roku tématicky rovnaké snímky, len pod taktovkou iného štúdia, pravdaže režiséra, hercov, ale podobajú sa svojim rozsahom, napríklad v roku 1998 boli v kinách dva katastrofické trháky: Armageddon a Drvivý dopad, kde prvý menovaný vyšiel zo súboja víťazne, alebo takmer snímky podobné ako VAJCE VAJCU, animované počiny z roku 2004 : Hľadá sa Nemo a Príbeh žraloka, kde bez debát zvíťazil film zo štúdia P.I.X.A.R. Mám podobnú DILEMU i tentokrát, a týka sa dvoch výnimočných filmov z roku 1950, kde nebudem zmieňovať tento, o ktorom píšem a druhý je film Billyho Wildera: Sunset Boulevard. Obidva snímky idú prudko proti zábavnému priemyslu, jednak z divadeľného prostredia a z filmového, priamo sa otiera o Hollywood a jeho následkov s tým spojených. A ešte by som rád dodal, že All About Eve a Sunset Boulevard sú obidva mimoriadne navlas úspešné snímky. Režisér Joseph L. Mankiewicz s bravúrou zachytil DIVADLO a jeho zákulisie. Niekto napíše HRU, niekto je musí zrežírovať, a niekto sa musí ujať role a určite svedomito zahrať, aby PREDSTAVENIE malo úspech, vlastne kino má divákov, divadlo tiež. V tomto filme vládne cynizmus. A vo filme vládnu dve herečky par excellence : BETTE DAVIS, ktorá vo filme predvádza naprosto geniálny výkon, ktorý akadémia totálne odignorovala, je to ACTRESS, ktorú plátno vyníma, je pre ňu ako stvorené, dokáže zahrať postavu s maximálnym prehľadom, ANNE BAXTER je tiež skúsená herečka, ktorá si zahrala v dobrých kvalitných filmoch, ale na Bette nesiaha ani po členky, i keď je tu perfektná, vynikajúca, sympaticko sprvoti, nesympaticko neskôr pôsobiaca postava... Eve Harrington je človek, ktorý sa objaví takmer pred dverami uznávanej divadelnej herečky MARGO CHANNING. Vlastne dovedie ju priamo tam, priateľka Margo, Karen Richards, ktorej manžel Lloyd je divadelný režisér. Ak by Karen vedela, čo JE EVE v skutočnosti za krám, tak by si rozmyslela priviesť ju k Margo. Eve je fanatickým obdivovateľom Margo Channing, videla jej všetky predstavenia, je ňou doslova posadnutá, uctieva ju ako MODLU. Chce sa s ňou skamarátiť, dvorí sa jej, kopíruje ju, študuje ju, napodobňuje ju, chce byť ako ONA ! Ako postupne je čoraz viac s Margo, tak ako ide čas, tak prídu okamihy, keď sa jej zcela vyrovná, aby ju zatienila. Ako je Wilderov Sunset Boulevard rozprávaný v retrospektíve, tak aj All About Eve ide od výhry ceny pre najlepšiu divadelnú herečku, pričom všetci tlieskajú, okrem Margo a Karen. A vtedy sa začne rozprávať príbeh bezchybného filmu s ponurou minulosťou Eve, s jej veľkou energiou, vydieraním, zištnosťou, klamstvami, ktorými sa snaží vydláždiť si cestičku priamo SKRZ jej obdiv Margo Channing, ide aj cez múr, ničoho sa neštíti, a ja ako divák ostávam ako obarený horúcou kávou z vízie režiséra a zároveň scenáristu Josepha L. Mankiewicza, kde dej ide neopakovateľnou silou dopredu s dokonalými hereckými výkonmi zmieňovaných vyššie Davis versus Baxter. Milujem Sunset Boulevard, ale All About Eve zachádza ešte sofistikovanejším spôsobom hlbšie do svojho problému ! () (méně) (více)

• Veta "Fasten your seatbelts. It's going to be a bumpy night." bola v roku 2005 umiestnená na deviatom mieste najlepších filmových hlášok podľa Amerického filmového inštitútu. (MikO_NR_1909)
  • Výkon Bette Davisové v roli Margo Channing byl časopisem Premiere zařazen na 5. příčku ze 100 nejlepších hereckých výkonů všech dob. (džanik)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara