Zardoz

• Velká Británie Zardoz

Dej filmu sa odohráva v roku 2293. Po hospodárskej kríze koncom dvadsiateho storočia, kedy sa zrútila svetová ekonomika, si hŕstka mocných vybudovala svoj vlastný svet Vortex. Oddelila ho od okolitého sveta nepreniknuteľným silovým poľom, obrnila sa proti súcitu a rozhodla sa za každú cenu prežiť. Táto elitná skupina si vytýčila za cieľ vytvoriť novú, dokonalú rasu, ideálne vyváženú spoločnosť. Správu komunity zverili počítaču a dobrovoľne sa zbavili možnosti ovplyvňovať jeho činnosť. Prísne kontrolovali svoju populáciu, ovládli genetiku a dosiahli nesmrteľnosť. Ale každá dokonalosť niečo stojí. Behom storočí ich spoločnosť zdegeneruje, večný život sa stáva príťažou, zabíja v nich všetky ambície, prichádza stagnácia, apatia, doba bezohľadnosti a nudy. Boormanova (réžia, námet, scenár, produkcia) spoločnosť pripomína totalitný režim aj zvrhlé a kruté pomery medzi vládnucou vrstvou v starovekom Ríme.

Obyvateľstvo mimo hranice Vortexu (hovorí sa im Brutalovia) je zotročené a jeho počet je krvavo regulovaný kastou zabijakov , vraždiacich v mene boha Zardoza, ktorého im pohotovo komunita vymyslela a dodala. Ale vrtochom jedného člena Vortexu sa niektorý zabijaci pozdvihnú nad primitívnu úroveň a jeden z nich, Zed (Sean Connery), prenikne do uzavretej oblasti - a všetko sa zmení. (sliver)

Gilmour93

Cože?! Burt Reynolds marodí? Tak mi místo něj okamžitě sežeňte někoho jiného, kdo má chlupatou hruď a vylučuje pižmo! Tolik k obsazení hlavní role v Boormanově pokusu o dystopické high art sci-fi, které naráží na to, že sám autor byl v momentě tvorby high (tzn. že mezi inspirace v podobě Eliota, Tolkiena, Artuše a Čaroděje ze země Oz se zatoulaly návykové látky). V paměti zůstanou jen spolehlivá Beethovenova Sedmá symfonie a Conneryho červený obleček, kvůli kterému by ho vyhodili i z Modré ústřice, protože tohle je už zkrátka přes čáru.. ()

bloodcountes

Tak tohle je hodně těžkej nářez. Existenciální, filozofickej, psychedelickej a úchylnej nářez. Sean v červených bikinách s kšandama s mašlí pod pupkem (hi,Borat:)), kozačkama nad kolena, copem po zadek, opravdu hustě nechutným knírem a bouchačkou. Získal si mě hned na začátku, kdy se na mě kouknul a odprásknul mě :)) Bože. Nevím pořádně co o tom říct, byla to šílená jízda, zpočátku mučivě pomalá jako rozvrzaná Beethovenova Sedmá, pak taková akorát a z poslední třetiny už mi začalo bzíkat v hlavě. Vyplivlo mě to totálně rozsekanou, jako tonoucí se držící už jenom té Sedmé:)))) Bravo. ()

(mOnkey)

Už když se na obrazovce objevila levitující hlava, blábolající cosi o nesmrtelnosti, a o malou chvíli později ji následoval nápis Zardoz psaný fontem tolik typickým pro heavy metalové kapely let osmdesátých, věděl jsem, že tenhle zážitek se zařadí do kategorie těch nezapomenutelných. Film se odehrává v roce 2293 a snaží se divákovi nabídnout bezútěšnou vizi budoucnosti, v níž se zdegenerovaný lid díky neschopnosti zemřít vzájemně odcizil. V téhle rovině to dnes samozřejmě vůbec nefunguje (pokud vůbec kdy fungovalo), naopak si to díky nechtěné komediálnosti získává příznivce braku a béčkové produkce. Hlavně zpočátku, kdy se na vás valí všechny ty neskutečné obrazy, které byste ve vážně míněném snímku nečekali, doplněné navíc neuvěřitelně pitomými monology/dialogy (The gun is good. The penis is evil. The penis shoots seeds, and makes new life to poison the Earth with a plague of men... se dnes může řadit k světovým památkám UNESCO), se budete slzami zalykat. No ale co si budeme povídat, kdo zavítá do zdejší galerie, bude to chtít vidět hlavně kvůli Seanu "Kocourovi v botách" Connerymu, který účel maskota plní dokonale. Nakonec by to totiž vůbec nemusela být nesmrtelnost, která přinese lidstvu zkázu, jako spíš nošení těsných slipů. 70% ()

Mrkvič

Už dost letité scifi, kterému na kvalitách dost ubírají znalosti z té doby a stylizace budoucnosti za pár kaček. Jinak má filmn ale spoustu výborných myšlenek. Od trestání zestárnutím, náhled na smrtelnost nebo ovlivňování evoluce. Chvílemi film pobaví pokusem obohatit divákův slovník, když na něj chrlí fylozofické nebo medicínské výrazy. Jak bylo asi obrazem doby, tak film překypuje erotickou fascinací. Když se ale všechen ten letitý nános odkryje, je v tom slušný a zajímavý základ. ()

choze

Tuhle bizarní artistní nudu že natočil John Boorman, tvůrce mnou milovaného Vysvobození a Excaliburu? Prvních 5 minut do úvodních titulků byl fakt odvaz, létající montypythonovská socha boha Zardoze a paralela pušky a penisu (první rozsévá smrt, druhý život), ale pak se hodně drsně vypadající Connery dostal do Vortexu a nastalo předlouhé nudné filozofování, které příliš neoživila ani závěrečná jatka. Zkrátka stejný šrot jako Stalker. Máte-li chuť na postkatastrofický film pro náročnější, doporučuji o rok mladší Chlapec a jeho pes. Není to zdaleka tak dlouhé a je to i docela vtipné. Jednu hvězdičku za těch prvních pět minut. ()

• Kostým, ktorý nosí Zed (Sean Connery), navrhla manželka režiséra Johna Boormana. (Jello Biafra)
  • V jednom interview o filmu Zardoz (1974) režisér Boorman prohlásil: "Byla to 70. léta a já jsem hodně ujížděl na drogách. Upřímně řečeno, ani já si nejsem úplně jistý o čem některé části filmu jsou". (Stejšn)
  • Spisovatel Andrzej Kolodynsky ve své knize „Dědictví fantazie“ píše, že Zardoz se zrodil na základě nerealizovaného projektu na zfilmování „Pána prstenů“. (Locksley)