Při návratu z mezinárodního pionýrského tábora Jiřího Dimitrova v bulharském Kranevu zmeškají dva chlapci a jedno děvče z české výpravy vlak, protože se ještě jednou chtěli vykoupat v moři. Na cestě domů zažijí (na rozdíl od těch poslušných) mnoho báječných dobrodružství... Budoucí naděje českého filmu - režisér Igor Chaun - ještě v dětské roli. (oficiální text distributora)

vitekpe

Patnactileta Eva je samozrejme hvezdou cislo jedna. Hybsa a Chaun ovsem zdatne sekunduji. Klasicky socialisticky filmek pro deti, vytvoreny v ramci mezinarodni druzby (zde zrejme s Bulharskem). Tomu by napovidala i didakticka scena letu vrtulnikem nad Sofii... :) Film ma dobre tempo a krome jedne trapne tanecni sceny byl celkem fajn. ()

Dstar

jelikož je(byl) rejža můj soused(přímo naproti mým dveřím),a jeho manželku Ivu Borkovou a syna Lukáše mám stále rád,tak nemohu dát mín hvězd,nežli 4:-) Jaromíra pamatuji jako velmi chytreho a pracovitého rejžu. Jak přesně zemřel vím,ale zbytečně:-( V posledních letech života psal scénáře pro německo....škoda ho...měl připraven pěkný scénář pro další film... ()

IvonaK

Tak jestli se opravdu natáčelo v Bulharsku a Budapešti, tak děti tenkrát musely mít obrovský zážitek, když už se tam třeba víckrát nepodívaly. :-) A líbila se mi i ta jejich samostatnost. Ale asi už byly odrostlejší. Možná se mi zdály mladší asi proto že v pionýru se asi nikdo nemaloval a nepomádoval. :D A v neposlední řadě byl úsměvný pohled na Brněnské zastávky, jak tam byly ty obstarožní cedule. To už snad má jen Brno- Horní Heršpice. :-) ()

Enšpígl

CS film je fakt borec. Tahá na světlo boží kdejakej zapomenutej kousek. Tenhle film je taky takovej zapadlej vlastenec. Není špatnej, ale nemůžu se ubránit, že tohle šlo udělat mnohem lépe, zábavněji, dobrodružněji a hlavně s menším počtem melounů. Nicméně jako totální létofil, nemůžu tenhle film odepsat. Slunce, moře, prázdniny a jedno velké letní dobrodružství navrch. Taky vám to zní tak strašně sexy ? Mě moc. Jen je škoda špatnýho obsazení hlavní klučičí role. Igor Chaun totiž dokazuje, že je prostě nepoužitelnej tragéd v každým věku a k pěkný holce plný elánu jakou tady byla Eva Jeníčková se prostě nehodí nějakej připosranej suchar, ale pořádnej rošťák, třeba "Pan kluk" Michal Dymek. Jóóó s ním by mělo tohle dobrodružství v socialistickým bloku určitě jinačí grády. ()

sardon

Nějak nechápu mnohé vysoké hodnocení tohoto díla, protože kromě snahy ukázat krásy téměř všech spřátelených socialistických zemí, byl tento film naprostou slátaninou plnou nelogického a nesmyslného jednání hlavních hrdinů. neomlouvá je ani jejich mládí, ani to, že jsou pionýři. A tak jediné co nakonec zklamalo mé očekávání bylo to, že to zdatní mládežníci nestihli vzít přes Moskvu a Petrohrad, kde mohli ukrást křižník Aurora a šťastně přes Černé moře, Gabčíkovo- Nagymároš a Slapskou přehradu doplout pod Vyšehrad. Pan Melíšek zřejmě nutně potřeboval prachy a scénář vyplodil za jedno odpoledne v kadibudce na bulharské pláži, nebo ve vlaku ROH cestou ze zasloužené rekreace.V tomto případě se měl držet svého hesla „Lepší je dobrý šot než blbý film.“ ()

• Snímek byl realizován k příležitosti 30. výročí založení Pionýrské organizace. (Xell)
  • Točilo se v Bulharsku a Maďarsku. (sator)