Člověk obojživelník

Amphibian Man, The

Fantasy / Sci-Fi / Mysteriózní / Romantický / Thriller

Sovětský svaz, 1962, 82 min

Alexej Kapler

Dříve jsem nikdy Člověka obojživelníka neviděl, takže mě k němu nevážou žádné nostalgické vzpomínky, přesto je to i dnes v pohodě koukatelná pohádka (nebo lehce politická romantická sci-fi, když chcete)...(23.3.2008)

Ve všech ohledech velmi naivní film, jak po stránce příeběhu, tak triků a hlavně kulis (ty vypadají jako z původní serie StarTreku:D Příběh je to jinak zajímavý, ale teď v roce 2008 jsem to viděl poprvé a nezatížen nostalgickými vzpomínkami tomu rozhodně nemůžu nikdy dát víc než 3***.(31.5.2008)

• pepo

:)(26.12.2003)

Tento film som miloval. V produkcii Lenfilmu vznikol atraktívny príbeh aj pre nášho diváka ( neviem, čo by to urobilo so mnou teraz ). Fantastika, podľa románu A. Beljajeva, mala svoje čaro, hoci triky sú nanajvýš naivné.(14.4.2007)

Výchozí vědeckofantastickou zápletku lze vnímat jakožto parafrázi na román Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Vernea (kapitán Nemo a jeho ponorka Nautilus, kterou běžní lidé zaměňovali za mořské monstrum/vědcův syn Ichtyandr schopný dýchat pod vodou je lidem znám jakožto „mořský čert“; snaha izolovat se od lidí v hlubinách moře; utopické představy, atd.). S přibývajícími minutami filmu se však stále více do popředí dere romantická linie příběhu a některé ze zajímavých motivů zůstanou pouze lehce načrtnuty – např. profesorova utopická představa o lidech žijících pod vodou. Ve výsledku je Člověk obojživelník vcelku zábavným žánrovým hybridem, který však v některých momentech lehce doplácí na přílišnou naivitu.(9.1.2011)