Po jedné stopě

• Česko Po jedné stopě do Iráku (více)
Česko, (2020–2023), 15 h (Minutáž: 25–27 min)

Série(2) / Epizody(34)

V této roadmovie se dva přátelé vydali na motorkách pobřežními zeměmi Afriky od Maroka směrem k Jihoafrické republice. Cesta do Iráku byla jakousi zkouškou, zda Martin Písařík zvládne svou první cestu na motocyklu za hranice České republiky. Začátečníka testuje na trase z Turecka do Iráku zkušený a uznávaný cestovatel Igor Brezovar. Poté oba čekala dlouhá jízda do Afriky... Slovinec Igor žije už léta v Česku, je to člověk vstřícně naladěný vůči všem lidem, které potkává. A tak se díky jeho bezprostřednosti dostávají oba cestovatelé do příbytků místních obyvatel, kde mohou nahlédnout do jejich rodinného života, ale i výjimečných událostí, oslav či kmenových rituálů. Herec Martin Písařík je také srdcem dobrodruh, ale motorista začátečník, který se však s mnohdy těžko sjízdným terénem či vrtochy motocyklu statečně pere. Cestování vtipně glosuje a také zdatně veršuje. Humor a nadhled oba neopouští ani v situacích, které při průjezdu Marokem, Západní Saharou, Mauretánií, Senegalem, Gambií, Guineou, Sierrou Leone, Libérií či Pobřežím slonoviny také nastanou a leckoho by motivovaly k návratu domů. Jejich dobrodružnou cestu zastavila až občanská válka v Kamerunu. Cesta do Jihoafrické republiky na ně proto stále čeká… (Česká televize)

Recenze uživatele Marze k tomuto seriálu (27)

První kilometry (2020) (S01E01)

Stálý přísun překrásných záběrů na vyprahlou krajinu. U iráckých hranil bylo cítit dusno náboženských islamistů. ()

Mezi Kurdy (2020) (S01E02)

Tento díl je hodně exotický. Že chtějí muslimští Kurdové k nám do Evropy, jen naštěstí nnedostávají víza, působí dost hrůzostrašně. Jak je vidět, v Iráku na rozdíl od Evropy nemají o "ječící děti" nouzi. To modré jezero s čistou vodou uprostřed pouště na koupání s názvem Dokan působí nyní v listopadu božsky. ()

Horká půda pod horami (2020) (S01E03)

Velmi exotický až válečný díl. Pěkně vyprahlá krajina. ()

Na černý kontinent (2020) (S01E04)

Cesta do přelidněné Afriky, kde už třicet let probíhá s pauzammi občanská válka a je obtížné se orientovat, která parta na autech s Kalašnikovy, patří ke komu, je vždy odvaha. Pokud člověka neokradou, tak si přiveze chorobu. Krajina v dokumentu byla na můj vkus vyprahlá. Překvapilo mě legální exportní pole hašiše. Ten proměňuje lidi v trosky i v Evropě. A nepovolená zásilka léků pro cestovatele. Celkově je to pro mě taková antireklama "sem nejezděte". ()

Po hřebenech Vysokého Atlasu (2020) (S01E05)

Tuto trasu mám také projetu. Na letišti jsme si na deset dní pronajali auto. Chlapci ale najíždí mnohem větší denní porce kilometrů. Jsou zde působivě ohromivé ty nedozírné prostory, což bylo vidět i v dokumentu. V Maroku člověk nenarazí na ženskou, natož na hezkou. Asi sedí doma. ()

Západní Saharou do Mauretánie (2020) (S01E06)

My jsme pronajatým autem z Marakéše přejeli Atlas, podnikli výlet s přespáním v poušti s Beduíny na velbloudech, ale dalších 1600 km rovinatou pouští na jih do Mauretánie bychom nedali. Vidím, že jsme o nic nepřišli. Tedy kromě koupání na liduprázdných plážích a jistě chutných mauretánských čerstvých ryb "dvě kila za 70 Kč". Davy afrických migrantů jak bylo řečeno v dokumentu proudí opačným směrem do demograficky vymírající Evropy. Oba dva cestovatelé si zdá se udržují dobrou náladu. ()

Mezi žirafami, antilopami a lvy (2020) (S01E08)

Nejvíc mi hlavě utkvěl Dakar se svou megaskládkou Nevypadal že by tam chtěl každý žít. Těch odvezených 20 milionů černých otroků do USA (dle dokumentu jich 6 milionů po cestě zemřelo) se teprve nyní v USA emancipuje. Tedy jejich potomci. Noční kluby v Dakaru působily hrůzostrašně a historka o AIDS mě pobavila. ()

Nejmenším státem Afriky (2020) (S01E09)

Pobavilo mě vlnovec pětimužný, jak jsou všichni nedobrovolní vegetariáni. K snídaní rozvařená rýže se sladkými listy pro celou rodinu. A také nadšení místních dětí při kouzelnickém triku. Byl jsem takto s českými středoškoláky a vysokoškoláky na mnohem sofistikovanějším kouzelnickém představení a vůbec je to nezajímalo. Na závěr bombonek v podobě plavby po řece skrz národní park. V jednom cestovatelském článku o Senegalu jsem četl, že v zemi vůbec nic zajímavého není. Jeden zaprcatělý národní park , kam nacpaly zbytky přírody a padesát šimpanzů a obyvatelstvo celý den věnuje zajištování obživy , která spočívá z kukuřičných placek svátečně potřených medem , do kterých se občas svátečně přidá mléko. ()

Hliněnými cestami přes dvě Guineje (2020) (S01E11)

Pro mě horror. Co říká dokument beze slov jsou dny plné dětí co ve vymírající Evropě vůbec neznáme. Další megapřelidněná země. Když cestovateli v přírodě spadla motorka, hned se jich seběhlo deset za peníze pomoci. Je zaděláno těsto na další miliardu aut a změnu klimatu. Líbily se mi ty básničky a vzdušné záběry na hlavní město Sierry Leone Freetown. Jednou to bude s plážemi turistické centrum, ale v Africe probíhá už sto let občanská válka chvílemi na 20 let přerušovaná. ()

Tajné společenství EKPE (2023) (S02E02)

Tento díl je poněkud extrovertně přelidněn. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13641369476-po-jedne-stope/221562260350002/ ()

Samopal za krávu? (2023) (S02E03)

Líbil se mi smysl pro humor. Stálý pocit hvězdy na festivalu v Cannes. Nebo na mládežnickém festivalu. Měsíční krajina. Napadlo mi proč si vykáceli lesy, to teď netrpí suchem? Snad nebudou mít peníze vydat se k nám do Evropy a jíst něco jiného než sladkou buchtu. ()

Až na hliněné dno (2023) (S02E04)

Hory v Nigérii vypadaly přelidněně, vybydlené a zdevastované. Hory v Kamerunu  o něco méně. Ve vesnicích na pivu to vypadalo jak na spartakiádních skladbách mužů a dětí. ()

V říši Tarzana (2023) (S02E05)

Líbila se mi originální reportáž z Afrického poháru národů v kopané, kterou pořádal Kamerun a návštěva klubu s živou hudbou. Kamerun na tomto poháru skončil třetí za Senegalem a Egyptem, když po remíze 3:3 porazil na penalty Burkinu Faso.        https://www.ceskatelevize.cz/porady/13641369476-po-jedne-stope/221562260350005/ ()

Po řece za Pygmeji (2023) (S02E06)

https://www.ceskatelevize.cz/porady/13641369476-po-jedne-stope/221562260350006/ ()

Vánek ve vlasech (2023) (S02E07)

Pry je dnes Afrika s premnozenymi obyvateki jen same pole,ale v tomto dilu jsou krasne pralesy. Tahnou se uzkym pasem podel rovniku. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13641369476-po-jedne-stope/221562260350007/ ()

V údolí goril (2023) (S02E08)

Rovinatý národní park, jež ještě nebyl vykácen, protože z něho mají hned tři státy příjmy od turistů. https://www.ceskatelevize.cz/porady/13641369476-po-jedne-stope/221562260350008/ ()