Pohled do zákulisí jednoho natáčení a do lidských duší posedlých filmem. „Natáčení se podobá jízdě dostavníkem na Divokém západě, zpočátku to vypadá jako pěkný výlet, ale brzy začnou všichni pochybovat, zda dojedou k cíli," říká Francois Truffaut v komentáři ve svém filmu Americká noc.
„Americká noc" je způsob natáčení, při níž se noční scény natáčejí s použitím speciálních filtrů na kameře ve dne. Film o filmu, přibližující práci od prvního dne natáčení do rozchodu filmového štábu, je především osobním vyznáním Truffautovy lásky a posedlosti tímto médiem. Jeho vášeň cítíme z každého dialogu, narážky, z každého metru filmu. Je to polyfonie lidských vztahů, skrytých vyznání, vědomí zodpovědnosti, lásky i žárlivosti. To vše jen potvrzuje jiná režisérova slova: „Filmy jsou harmoničtější než život."
Truffaut sám ztvárnil roli režiséra a přitom se při vlastním natáčení potýkal s mnoha technickými a organizačními problémy. Za svůj hold filmovému umění získal Oscara za nejlepší zahraniční film. (Česká televize)

Josefin

Pro F.Truffauta mám slabost. S láskou se vrhl natočit film o filmu s lehkou nadsázskou a ironií. Není tak zábavný, ale o to víc nahlédnete do světa mravenčí práce za kamerou. ()

venca163

Tak jsem po delší době zase viděl film, který bych se nebál označit za dokonale příjemný =). Film, ze kterého by se dala každá druhá replika citovat, který krásně ukazuje jak film vzniká (spíše z lidského pohledu, než technického hlediska). Francoá, dobrý. (90%) ()

ranp

Skvělý pohled do filmového zákulisí. Když jsem to tak viděl, říkal jsem si, že bych (pokud bych chtěl být režisérem) neměl nervy ani na natočení jediné krátké seriálové epizody, natož na film :-) ()

ZkuKol

Objevuju tohodle klasika pozdě, ale přece. Má ty dilmy strašně ukecané a je to mistr klidu a lásky - v tomto případě k filmu, k natáčení, ke štábu. Občas se už mluví moc, ale vždy se to včas rozjede a na závěr vám celá ta parta chybí. Rozhodně pokračuju v objevování jeho tvorby! ()

Zagros

François Truffaut dokázal stvořit film pro milovníky filmů. Na rozdíl od nádherně poetického snímku Bio Ráj se zaměřil na jejich tvorbu. Bio Ráj mě uhranul, Americká noc neměla tu sílu. To ale není chyba tvůrců. Jde zkrátka o jiný pohled, pohled právě ze strany tvorby filmů a magických světů. Ve filmu jsou vidět i reálné porodní bolesti filmu, například komplikované vztahy, povahy herců, produkční problémy, časový pres, apod. To má také svoji hodnotu, jen už to nepůsobí magicky. Řemeslně je perfektní, nebo lépe řečeno skvěle nedokonalý, stejně jako samotná tvorba filmů. Kdy občas dává najevo, že to není žádná magie, ale jen tvrdá práce (někdy pro prachy) a umění… to jen někdy jako přidaná hodnota. Bohužel mi nesedly některé postavy, i když byly zahrány asi dle plánu a dobře, lezly mi na nervy, hlavně Jean-Pierre Léaud… takový nevyzrálý chcípáček. Každopádně rád nechám slušné čtyři hvězdy a někdy v budoucnu si Americkou noc ještě rád zopakuju, abych si vychutnal spoustu detailů, které jsem na poprvé nezachytil. ()

Mazlik4

Vadí mi přiživování jakýchsi zavedených mýtů o tom, že herci (a obecně lidé točící se kolem filmu) jsou něco víc než "obyčejní" lidé (mají víc starostí, musí být propírán jejich osobní život, atd.). To s kým herec mého oblíbeného filmu aktuálně chodí, nebo kolikrát se psychicky zhroutí mě vážně ani v nejmenším netrápí. ()

provitamin

nudný film o natáčaní filmu, ktorý až v druhej polovici začne byť trochu zaujímavý, keď sa človek ako-tak oboznámi s postavami ()

Scevola

Pohlad do vlastnych radov, film o filme. Nikdy som si neuvedomil az do akej miery to vsetko riadi reziser, niekedy to musi byt riadna improvizacia. Tento film by mal byt povinna jazda pre kazdeho filmoveho nadsenca. 8/10 ()

F.W.Colqhoun

V natáčení budeme pokračovat, až najdete kotě, které umí hrát. Mé obcování s Truffautovými filmy poznamenává dlouhodobý souběh fascinace a neschopnosti naladit se na stejnou [novou] vlnu, což fascinaci ještě umocňuje. Ke tomu jsem navíc ten druh povrchního člověka, který oceňuje film jakožto fantastickou iluzi, která dokáže produkovat pravdu jen zdokonalením své lži. Když zahlédnu mikrofon či kameru v odrazu brýlí, zaujme mě to, ale ve skutečnosti bych možná strženou náplast nejraději nalepil zpět a na vše zapomněl. Na filmy o filmu se zásadně nedívám. Inu a Americká noc je jedním velkým mikrofonem v záběru. Můj vztah s ní nemůže být jiný než komplikovaný dokonce i bez Truffautova akademicky-cinefilského přispění. Jeho dobrodružství kinematografie, výroba bijáku Vous Présente Paméla nabízí všechno, co jste kdy chtěli o procesu vědět a nebylo se koho zeptat: vychlastané senilní legendy, homosexuální lamače ženských srdcí, potíže s rozpočtem, juvenilní hvězdičky, vzájemně se prošukávající štáb, umělý sníh, umělou noc, umělé svíčky, balkóny na jeřábu, neposlušná zvířata, promítání denních prací a režiséra, tu osobu, které se všichni na něco ptají. Nemám pocit, že jsem se o způsobu výroby filmů v šedesátých letech ve Francii něco nedozvěděl - především je neuvěřitelené, že se některým nadlidem včetně samotného Truffauta podaří v takovém binci udržet něco jako uměleckou vizi. Nicméně všechno to sledování natáčení filmu z odstupu, navíc s obvyklým odstupem Truffautova přístupu, bylo na mě té distance trochu moc - asi jako kdybych sledoval film v drive-inu ze zadní sedačky druhého patra autobusu. Chcete-li vydělávat peníze, dejte se na reality a na film zapomeňte. ()

Piškotka

Pozvolný a poklidný děj, který dodal filmu tu pravou jiskru. Nic nebylo křečovité a přehnané, ale pohodové, i přes vykreslení hektičnosti a vyhrocených emocí, které vyplývají ze zaměření samotného filmu. Zákulisí filmového natáčení bylo autentické, hlavně ty děti členů štábu hrající karty nebo něčí "pletoucí" manželka, to bylo úsměvné. Celé to bylo zejména o lidech, vše kolem bylo podružné. ()

derryl

Může být něco krásnějšího, než když François Truffaut točí film o filmu ve filmu. Vše, co se zde odehrává je jen jako a zároveň cítíme z každého záběru pomrkávání tvůrců na diváka, odkrývání tajemství filmu a procesu výroby uměleckého díla, které je poctou mnoha tvůrcům a v první řadě poklonou filmu samotnému (umění) včetně odkazů na Hollywood a filmovou klasiku typu Kmotr anebo Občan Kane. Stojí za to film vidět několikrát, některé záběry jsou úžasné pouhým postavením kamery a také výběrem skvělých herců, kteří dílo posouvají do vyšší úrovně (Jacqueline Bisset, Jean-Pierre Léaud, François Truffaut). Radost pohledět na nablýskaný francouzský skvost, jsem nadmíru spokojen a děkuji filmu za to, že je! ()

KatRi

Super! Tak nějak to ve mně vyvolalo podobné pocity jako návštěva muzea filmu v Paříži. Jako by člověk mohl nahlédnout do klobouku kouzelníka či pod ruce michelinského šéfkuchaře. ()

ekomo

No, co mám povídat, další filmová paráda z dílny samotného F.Truffauta. Konečně jsem zase mohl vidět něco tak fascinujícího a kultovního, až z toho šel dech. Scénář mimořádně kontrastuje se všemi postavami a dává nám tak možnost nahlédnout do zákulisí natáčení filmu, ale i do všemožných druhů charakterů a povah, dobrých i stinných stránek všech členů filmového štábu, herců i jejich známých. Dohromady to vytváří nezapomenutelný zážitek ze všech možných úhlů a stránek pohledu. ()

conery1

" Natáčanie je ako jazda dopravníkom na divokom západe. Všetci dúfajú, že to bude pekný výlet, ale čoskoro začnú pochybovať či vlastne dorazia do cieľa." Truffaut nás vzal na výlet medzi filmový štáb a tak vďaka nemu vieme, že to čo sa deje počas natáčania je oveľa dramatickejšie, niekedy až nervy drásajúcejšie, ako to, čo napokon vidíme na filmovom plátne. Ešte som zabudol, že aj erotickejšie. " Čo to je ten váš film? Čo je to za povolanie, keď všetci spolu spia, tikajú si. Všetci sa podvádzajú a klamú." Áno toto nie je povolanie pre citlivky. Neobyčajne citlivo nám režisér ukázal pod akým tlakom pracujú naše idoly. Stres potom riešia alkoholom, sexom a inými drogami. " Je to zvláštne, že herci sú takí zraniteľní. To je prirodzené. Každý sa obáva toho, ako bude posudzovaný. V tejto profesii je to súčasť profesionálneho i súkromného života." Toto dielo beriem ako pomník kinematografie. ()

yuppie

Zpověď člověka který miloval samotný proces natáčení filmu i se všemi jeho komplikacemi víc, než výsledné dílo. Člověka který filmem žil a dýchal. Člověka, který nejdřív o francouzské kinematografii psal, později díky této vášni udával její směr a tvořil její dějiny. ()

Litoměřice poosmé

Litoměřice poosmé

02.08.2008

Karlovarský filmový festival před pár týdny skončil, Letní filmová škola je v plném proudu, ale pokud stále nemáte dost, můžete vyrazit třeba do Litoměřic. Tam se již poosmé koná filmový festival,… (více)

Maestro di violino

Maestro di violino

10.10.2006

Joseph Fiennes, mladší bratr slavnějšího Ralpha Fiennesa a hvězda oscarového trháku Americká noc), Lena Headey (300) a šušká se i o účasti velkého Gérarda Depardieu, kterému by bílá paruka a volánky… (více)