Americká noc

Americká noc

Day for Night

Drama / Komedie / Romantický

Francie / Itálie, 1973, 115 min

Kdo miluje filmy, musí milovat i tento "film o filmu." Scény, kdy pochopíte, kolik práce, úsilí a námahy stojí zrealizovat něco, co pak lidi buď shodí, nebo vynášejí do nebes. Pak jsou zde i takové scény, kdy opravdu pochopíte, proč jedno ze základních pravidel zní "Nikdy netoč s dětmi nebo zvířaty!" Dokonalá pocta filmovému řemeslu a film, který si Oscara odnesl zcela oprávněně.(1.7.2009)

Scéna, kdy režisér divákovi vyskládá na stůl své oblíbené knížky o filmu, vás prostě musí dojmout, stejně jako celá Americká noc. Těžko totiž věřit tomu, že měl někdo někdy film radši než právě Truffaut.(21.1.2008)

Víte, popravdě ani nevím co k tomuhle napsat. François Truffaut byl naprostý génius, z každého jehož snímku je cítit nekonečná láska k filmu. Americkou nocí vzdal hold všem lidem, kteří mají s natáčením co dočinění. Nápad natočit film o natáčení filmu je sám o sobě výborný, ale jeho zrealizování Françoisem Truffautem je zkrátka geniální. Naprosto všichni zúčastnění zaslouží velké uznání. Ani jeden herec mě nezaujal více či méně, ze všech Truffaut vyždímal maximum. Tohle je naprostý základ pro každého filmového fanouška..........."Lidé jako my mohou být štastní pouze při práci na filmu.".........(19.6.2008)

Francouzská preciznost... TRUFFAUT je král. Tenhle film je něco nepopsatelného!(8.4.2009)

Na přeplněném náměstí pulsuje život, lidé procházejí se svými osudy na zádech různými směry, když v tom přistoupí jeden muž k druhému a dá mu facku - STOP! Režisér není s touto scénou spokojen, křičí svoje výhrady, všichni na místa a JEDEM! Na každou postavu rejža křičí svoje připomínky na změnu tempa či směru chůze a přitom neustále dává pokyny k dalším filmovým akcím. Teď už to bylo lepší, jen ta facka se musí dopilovat a už jdeme na další záběr. Herec se přitom 15 hodin denně připravuje na časově přeházené záběry, po kterých doufá, že ve střižně dostane celek logickou formu, aby pak mohl do světa udiveně pronést: "Tohle všechno jsem natočil? Vždyť jsem pořád jenom čekal!". Divák, který náhodou není filmařem, pak má jedinečnou možnost spatřit různé filmařské fígle a také konečně pochopí, že tvorba filmu je proces s mnoha proměnými a velmi nejasným výsledkem počínání.(2.7.2009)