Epizody(3)

Třídílná minisérie Des sleduje jeden z nejnechvalněji proslulých případů v historii britského zločinu, který se točí kolem sériového vraha Dennise Nilsena. Seriál, vyprávěný očima tří mužů – Dennise Nilsena (David Tennant), hlavního vyšetřovatele Petera Jaye (Daniel Mays) a spisovatele Briana Masterse (Jason Watkins) – zkoumá, jaké jsou osobní i profesní důsledky setkání s člověkem jako je Nilsen. Mezi lety 1978 a 1983 zavraždil Nilsen ve svém bytě řadu chlapců a mladých mužů. Pět let následně unikal odhalení. 9. února roku 1983 byl však vrchní inspektor Peter Jay vyslán na Cranley Gardens do domu s číslem popisným 23, aby prozkoumal zbytky lidské tkáně a kostí v ucpané kanalizaci. Právě tehdy si policie uvědomila, že má co dočinění s masovým vrahem. (HBO Europe)

LeChouan

Spadnout do prostředí tohoto snímku po příjemné atmosféře znovu-opakovaných Suchetovských Poirotů a slečen Marplových je prostě - DĚS. Protože - ano - u detektivních příběhů od paní Christie lze hovořit o příjemné atmosféře, přes zločiny, které se tam odehrají, přes Zlo, které je všude pod sluncem, a to patrně proto, že zločiny a Zlo jsou vyváženy spravedlností a Dobrem. Pravda tam vychází najevo, vrah není středobodem obdivu – naopak přichází si pro něj Nemesis, ta metla na syny smrti a … "právo se valí jako mocná řeka a spravedlnost jako proud, jenž nevysychá". Ale v mini- sérii o sériovém vrahovi sledujete, kam to spravedlnost dopracovala, kam jsme to my dopracovali. Inteligentní, racionálně, chladně kalkulující, narcistní vrah nevzrušeně popisuje, když už byl konečně po odpravení své x-té oběti odhalen, svá zvěrstva. I tak nastupuje piplavá policejní práce, vrahova tvrzení je třeba dokázat, doložit důkazy … . Zájem médií je markantní. Vrah je Pan Někdo, mediální hvězda – nyní jen čekat, zda se podaří shromáždit podklady pro obžalobu, nakolik silné důkazy to budou. A především nejsme ve středověku, žádné právo útrpné, žádná následná veřejná poprava. Nejsme ani v časech Poirota nebo slečny Marplové – za vraždu, za vraždy se nevěší. Jsme v našich humánních časech – a tak nelze povolat Nemesis - je třeba zjistit zda vrah není oběť, zda je duševně zdráv atd. Snímek je kvalitní, spolehlivě spustí depresi již jen z pohledu na onu samolibou vražednou celebritu, a tedy hvězdičky co ocenění pro herce v „hlavní“ psycho roli. ()

Mamlas

Úplně na začátku chytí policajti shodou náhod a bez nějaké námahy masového vraha. Celé 3 díly je pak vykecávačka o tom, jak se ho snaží usvědčit. Krom pár zajímavějších scén od soudu je to jedna velká kecací nuda, jen mluvení a statika a vlezlá hudba na pozadí. (27%) ()

Pete

Des je něco jako další a delší epizoda seriálu Mindhunter - to je vlastně docela dobré doporučení. Nečekejte ale Fincherovu režijní bravuru, byť atmosféra je místy temná, ponurá a chladná, tvůrcům jde tady o něco jiného - pochopit proč. A na tom si vylámali zuby všichni i ve skutečnosti. Zdá se, že hlavnímu vyšetřovateli jde jen o oběti a jejich identifikaci, životopisci zase jen o vraha a jeho motivaci, ale o co šlo tomu škrtícímu magorovi? Naštěstí nevidíme zabijákovi úplně do kuchyně, jako třeba v nedávném případu U zlaté rukavice, nechutné je to však i tak dost, postačí několik výpovědí. To vše v solidním technickém provedení a v perfektní výpravě, jak má BBC ostatně zvykem. ()

Binne

Jedna z dalších minisérií, která těží na tom, že mezi sebou lidská společnost má zvrácené, masochistické psychopaty, kteří z nějakého zvláštního důvodu lidskou mysl fascinují. Existuje velké množství úhlů pohledu, jakými lze k podobným případům přistupovat. Z pohledu vraha (Dahmer), čistě z pohledu kriminalisty (Zodiac) či kombinace výše zmíněného, což je Des. Zde byla potřeba velká víra v konečný výsledek, jelikož přistupovat k tvorbě s tím, že budou pouze tři díly a zároveň s faktem, že to bude pojato z širší perspektivy, mohlo dopadnout podstatně hůře. Jedním z problémů filmu tak mohl být nedostatečný prostor věnovaný oběma stranám, čehož se v závěru tvůrci vyvarovali. Především pak proto, že postava sériového vraha neměla čím zaujmout. Denis Nilsen rozhodně nepatří ani mezi jednoho z nejhorších vrahů britské historie, která má statisticky největší počet sériových vrahů. Zásadní rozdíl v tom ale je, že většina těch nejhorších případů jsou za hranou lidského zájmu. Povedla se tak relativně sterilní minisérie, která je britským způsobem citu prostá. Docela neobvyklý ale dobrý byl herecký výkon Daniele Mayse. ()

DonBraso

Dialogy a herci.Tímto je celá minisérie pojata.Bez Tennanta na druhé straně mince se ale obávám,že bych to nedodíval.On námět o tomto procesu zrovna není psychologický inferno.To vše tomu dává Tennant jako Dennise Nilsen.Druhá věc je,že se seriál opírá o skutečnost.Jestli si někdo stále myslí,že se točí doslova to,co se doopravdy stalo,tak je asi pořád jinde na tomto světě:) Odbočka na spisovatele měla dát tvář Dennise ještě víc do vrahova spektra a to se myslím povedlo ze všeho nejlépe.Jak tu někdo nahodil seriál Mindhunter,tak přesně takhle by jeden řekl,že sleduje i část z vězení.Samozřejmě ta vyšetřovací část je absolutně zrychlená,ale naštěstí v tomhle případě o to zas tak moc nešlo.Atmosféru zabijáka,který si přímo libuje v tom vyprávění je další skvělá věc.Soudní proces mě třeba osobně vůbec nebavil.Popravdě si myslím,že tohle mělo být spíše dokument,ale kdo má rád herecký koncert a jiný styl detektivní činnosti,aniž by věděl oč jde včele s Tennantem,tak tři díly je tak akorát, aby to smlsnul jak malinu.75% ()

cunicekb

Velmi kvalitní materiál. Tennant nezklamal, budil všechny emoce a přiváděl k mnoha otázkám, které se zdaleka netykaly jen případu. Měla jsem trochu strach, jestli to sám není trochu psychouš, když jsem viděla ten herecký koncert... ()

doriana.g

Já nevím proč, ale moc jsem se nebavila. A přitom David excelentní, jako vždy, Watkins taktéž. Ale sami tu slabotu neutáhli. ()

Modeman123

Dennis Nielsen AKA Des AKA kindly killer je osmdesátková zrůda, s kterou byste v době jejího rozletu na pivko nechtěli asi zajít. Vznikl o něm tento moc pěkný seriál, který by mohl mít i pět hvězd, kdyby děj nezačal "sluníčkově", tedy až v době, kdy se Des de facto sám udal na policii. David Tennant je brilantní zabiják a v kompletu skvělej biják. ()

brasek

Absolútne dokonalá mini kriminálna séria. Tak ako to bolo celé podané, bez zbytočného balastu, bez násilných momentov vrážd tak je to slušne stráviteľná vec. ()

Saxos

Je až s podivem kolik se v 70. a 80. létech po celém světě vyrojilo sériových vrahů. Jakoby se vzájemně triumfovali i když přístup k informacím byl časově dost omezen. Klady: polodokumentární zpracování se spoustou syrových a šokujících dialogů. Závěr: doporučuji. ()

bonovox

Pribeh vraha mladých mužov je v tejto miniserii skvele podaný a vykreslený. Od zatknutia, cez vyšetrovanie až po súd. Výborne zvolení herci, dobová atmosféra a hlavne démonický výkon D.Tennanta. Briti to jednoducho vedia. ()

hony23

3 dílná minisérie začíná zatčením sériového vraha, který své oběti lákal do bytu, kde je škrtil, rozřezal a vařil. Odpočátku až nadstandardně spolupracuje s policií, navíc svůj příběh poskytne spisovateli, který o něm píše knihu. Tříhodinové nahlížení do mysli psychopata ale úplně nepřináší očekávanou podívanou. ()

Rian_witcher

David Tennant byl pro mě po dlouhá létá především Doctor Who. Ale postavu sériového vraha, i když prakticky s jediným povýšeneckým pohledem po celou stopáže, zahrál skvěle. Moc hezky natočené, angláni prostě umí. ()

WugWugs

Až dokumentárne analytická konverzačná rekonštrukcia, Tennant je v roli snáď až príliš dobrý, od scenáristov zas milé, že nenaťahovali na 5 a viac dielov. ()

Pavelkedar

Možná je to tím, že jsem před časem četl o Nielsenovi rozsáhlý článek. Pro mě je to víc historické dokudrama v čele s jinak výborným Tennantem, který tady díky skutečné charakteristice hlavní postavy sériového vraha nemá až tak velký prostor pro svoje herecké vyjádření třeba tak, jako v Broadchurchi. ()