Zrůda

• USA Monster (více)

Molerat

Pokud jde o napínavé momenty, zapomínal jsem i dýchat a vrcholný okamžík pro mě byla závěrečná vražda, kde jsem se modlil společně s obětí a při výstřelu jsem sebou škubnul.Film neměl prakticky žádné slabší momenty, ale přesto nemohu dát maximum, protože tohle prostředí a žánr mi moc blízký není. ()

radostR

Velmi silný, emotivní film, který mně doslova přikoval do křesla a pocity z něj doznívaly ještě hodně dlouho. Výborná je režie a hudba. Herecký výkon Charlize Theron, která je s obtížemi k poznání, je mimořádný. Já jsem této "zrůdě" prostě musela fandit a myslím, že jsem nebyla sama. ()

P/\/EL

depka....Riči (Tyria) vlastně asi větší mrcha.....hrála pěkně..........ale prostě vypadá příliš dobře a zajmavě....narozdíl od skutečné Tyriy...která působí na první pohled víc jlesbicky(stereotyp no...pardon..) http://www.youtube.com/watch?v=y5OqnJ3zcMs&feature=related ....ale.....jinak Charliez famózní....ale přecijen..tou skutečnou by ste na první pohled byly asi odpuzováni daleko více(viz.youtube).... Ale rozhodně tam nebyla vylíčená jako totální zrůda, jak to tu někteří komentují....takže soucit trochu funguje...kolik takovejch trosek chodí po světě(sice nevraždí, ale....)....každý jimi opovrhuje...po Praze jich můžete denně potkat...jasně...štítíte se jich....narkomanky........ Jinak ještě k filmu....kdoví, jak to přesně celé bylo, jaké byly.........spousta věcí je nejasná..........film ale velmi působivý, sice dost klasicky natočený(funguje to výborně), Aileen je v Americe(zločinci vůbec)velice vděčné téma, knihy, dokumenty, další filmy...... PS: Skoro jsem tu nenašel zmínku o neméně slavném filmu z roku 1991..Thelma a Louise....tak nějak nevím, jestli to nebyla nějaká první hollywoodská inspirace...teda...asi to je spíš náhoda... http://www.csfd.cz/film/8275-thelma-a-louise-thelma-and-louise/?text=139591 ()

Aug

Film Zrůda americké režisérky Patty Jenkins je další z řady zpracování dramaticky „atraktivního“ příběhu sériové vražedkyně Aileen Wuornos. Tato žena v letech 1989 až 1990 spáchala sedm vražd, za které byla odsouzena a po dvanácti letech strávených v cele smrti popravena smrtelnou injekcí 9. září 2002 na Floridě. Samotný název v sobě nese notnou dávku provokace a ironie. Oproti i nám dobře známým výkřikům bulvárních a dnes už i mnohdy rádoby seriózních médií, ukazuje autorka Patty Jenkins hlavní hrdinku příběhu v poněkud jiném světle. Na rozdíl od mediálních architektů, kteří neprostupným betonem dennodenně designují křehké a složité předivo lidských vztahů do přitažlivých pavlačových sloganů, nevidí v nás hloupého partnera, nevodí nás za ručičku, neurčuje, co si máme myslet, kdy máme brečet a kdy naopak lát; snaží se s námi navázat vzájemný dialog, jehož smyslem je nevšední nahlédnutí na duchovní bídu konkrétního člověka. Aileen Wournos v bravurním hereckém podání přesvědčivé Charlize Theron zkrátka není černobílá (ne)lidská bestie z titulků bulvárních zpráv a následných povinných odplivnutí jejich čtenářů, nýbrž hlavně zoufalý, citově a duchovně vyprahlý člověk, který nedůvěřuje sobě, ani světu, stejně jako svět i sebe v něm nenávidí. Navzdory této vyprahlosti stále touží po vřelém, láskyplném vztahu. Projevem této přirozené lidské touhy je lesbický vztah mezi ní a dívkou Selby. Právě do vztahu se Selby Aileen vkládá své nenaplněné potřeby někoho milovat. Najednou se objevuje v jejím životě někdo, kdo si jí váží, dává najevo city, pohladí, nepovažuje ji za odpad společnosti. Avšak i toto náhlé citové vzplanutí nemůže zabránit, aby chladnokrevně a bezcitně vraždila, naopak její běsnění podněcuje. Vždyť i toto milostné vzplanutí je přespříliš těkavé a povrchní. Jako motiv k vraždění vystupuje do popředí potřeba sehnat peníze pro sebe a Selby, pro udržení svého romantického snu o princi na bílém koni. Je poučné pozorovat, jakým způsobem Aileen racionalizuje své jednání, alibisticky ospravedlňuje své činy absurdní tezí: jestliže svět je zlý, mám právo být i já ta zlá... Na druhé straně jsme také svědky Aileeniných „záchvatů svědomí“, ve kterých si v pláči uvědomuje, že dělá něco, co není správné. Patty Jenkins pojala vyprávění do značné míry jako hraný dokumentární portrét. Její Zrůda je na hony vzdálená povrchní banalitě thrilleru Bestie Karla (film natočený na motivy příběhu vražedkyně českého původu Karly Homolky). Rozhodně se nepodbízí. Vyprávění zbytečně vizuálně nezatěžuje strašlivou historií Aileenina dětství, v němž je zřejmě klíč k jejímu pozdějšímu jednání – Jenkins si vystačí komentářem a dialogy. Šikovně se tak vyhne pokušení učinit z Aileen politováníhodnou tragickou postavu smýkanou nevypočitatelným osudem ode zdi ke zdi. Přese všechen upřímně míněný soucit s nešťastným člověkem, který je na vyprávění znát, není Zrůda obhajobou činů Aileen Wournos, nijak nerelativizuje ani nesnižuje její zodpovědnost za vraždy, která spáchala. Gratulace… () (méně) (více)

SVotM

Klobouk dolů před Charlize Theron, před Christinou Ricci... klobouk dolů před Patty Jenkins – za její nestrannost při zpracování příběhu – možná je snažší (a ve výsledku finančně výnosnější) působit na divákovy emoce, aby se dojal, soucítil s hlavní postavou; ale určitě je fér nechat diváka rozhodnout se, jaké zaujme k věci stanovisko, zejména, jde-li o reálný příběh. To samé se týká Charlize Theron – obětovala pěknou tvářičku nesympatické „masce“, ve své roli se, stejně jako živoucí (v době natáčení ještě ano!) předloha, nepokoušela vysvětlovat důvody a vzbuzovat soucit („tumáš, a mysli si co chceš!“) a vyplatilo se – jestli ji v seriozním filmovém světě nezvedla prestiž tato role, pak pravděpodobně už nic. Nejvyšší hodnocení nepoužiji zpátečnicky (a v rozporu s mými úvodními větami) jen proto, že po shlédnutí filmu mi skutečně nebylo nijak lehce na duši. ()

DJ Laky

Film Zrůda nebyl tak špatnej. První půlka filmu se mi hodně líbila a druhá půlka filmu byla už jenom nadprůměrná. Čekal jsem od tohoto filmu víc. Dávam za film 60%. ()

Romivoe

Co to kurva bylo za herečku? To nebyla Charlize Theron! V životě bych si takovou ženskou nevzal do auta, natož abych se jí dotkl...běhal mi z ní mráz po zádech. Skvělý herecký výkon.4**** ()

qwxyz

90%. Na světě je pořád spoustu výborných a skvělých filmů, ale jsou mezi nimi i filmy, které i přes jejich nespornou kvalitu k Vám "do nitra duše" neproniknou a tak vlastně dáváte vysoké hodnocení spíše z diplomacie, než z nadšení. Zrůda k nim, aspoň podle mě, nepatří. Působivý a bohužel pravdivý příběh, který mě bude ještě dlouho mrazit. Pět hvězd je zcela zasloužených. ()

Vindemiatrix

Odpudivá Theron, jímavá Ricci, cituplný lesbický vztah, otřesný příběh v jeho pozadí. Režisérka Jenkins přesně věděla, jak tyhle ingredience promíchat a nadávkovat do emotivního zážitku, po kterém zůstává na patře silná chuť i pachuť. Herecké výkony Theron i Ricci jsou strhující; skvělá hudba. ()

Boylina

Já jsem v tom tedy Charlize viděla, hlavně díky jejím očím a když se usmála..Postava Selby měla v jejím životě určitě své kouzlo, nicméně to byl jen takový malý sobeček. Pro mě Aileen zrůda nebyla. Zrůdy byli všichni kolem ní. ()

Lazy87

Je zbytečné opěvovat herecké výkony. Film se snaží o pochopení hlavní hrdinky a daří se mu to. Ale musím, herecké obsazení se mi moc líbilo . ()

FanynkaFilmu

Klobouk dolu před Charlize Theron, která v roli vraždící prostitutky excelovala, mnoho momentů v tomhle působivém filmu ve mě zůstalo dlouho po tom, co jsem ho viděla, jestliže se chystáte užít si filmový zážitek, volte tento film. ()

tommco

Neviem či sa dalo z tohto skutočného príbehu urobiť zaujímavejší film, ale toto ma bohvieako nenadchlo. To čo v štyroch riadkoch hovorí oficiálny obsah filmu je vlastne všetko. Nič iné (prekvapujúce, zaujímavé) vo filme neuvidíte. 55% ()

Profík

Životní role pro Charlize Theron. Depresivní až na půdu. Kdybyste náodou chtěli Aileen začít litovat, přijde něco, že vás to hned přejde. 85%. ()

Kathleena

Je to neskutečně silný příběh, který je dokonale zahraný oběma hlavními protagonistkami. Aileen měla kurva krutý život a proto se ani nedivíte, co všechno dělá a dokud nezabije toho staříka, co jí chtěl pomoct v podstatě s ní souhlasíte. Konec je nevyhnutelnej a vás to bude nutit nad tím přemýšlet znovu a znovu, najdete si další informace o Aileen Wuornosové....není to jen na 105 minut. ()

ronin zabak

Námět je to starý v jiném kabátu,ale jak by řekl můj kolega .. filmový fajnšmekr Franta .. Proč néééé Změna obličeje perfektní, vůbec bych tu herečku nepoznal... pravá zrůda :) ()

Bibi Coco

Zrůda je jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Charlize Theron ztvárnila Selby tak skvěle, že by to snad samotná Selby neuměla lépe. Bravurní, ohromující, tleskám. Ta podoba je až neuvěřitelná. Nechutný účes a pohyby hlavou i tělem jsou oprávněně oceněny. Christina Ricci- i když skvělá- za Theron trochu pokulhává. Nádherný film. Mezi holkami to krásně jiskří. Nemohu jinak 100%. ()

Thor a Captain America chytají druhý dech

Thor a Captain America chytají druhý dech