Ústav

Scénografie:

Laurence Dorman

Kostýmy:

Consolata Boyle

Stelle se nedivím... nuda, stereotyp. A manžel suchar. ....Taky bych podlehla. Ale nakonec mě k mému údivu dostal odpudivě slizký Ian McKellen. "Nedotýkej se mě!"(13.11.2012)

Pochopiť chovanie hrdinky počas celého filmu nie je jednoduché, avšak ako hovorí šovinistický klasik, Boh vie, čo sa odohráva v ženskej hlave. Výkon Natashy Richardson je vvynikajúci, takže negatíva nevierohodnosti by som hladal inde. Film mohol skĺznuť do čistého béčka, mohla sa z neho stať psychologická štúdia, aby nakoniec vzniklo niečo medzi tým, podporené navyše množstvom zvratov rozbíjajúcich plynulosť rozprávania. Čo je večná škoda.(8.7.2014)

Dobrá artovka. Netlačí na pílu ponúka viac náznakov než odpovedí, ale možno práve preto dokáže udržať pozornosť aj vtedy, keď rozoberá ošúchanejšie témy. Dobová atmosféra dodáva témam okolo duševných porúch uveriteľnosť a vôbec nevadí, že samotné liečenie vo filme vlastne neuvidíte...(8.9.2016)

• Nick Tow

Preboha, ľudia, od tohto ruky preč! Absurdné zvraty v scenári museli autorovi diktovať samotní zverenci Ústavu. A možno, že dotyční zverenci do toho kecali aj rejžovi. Celkom isto strihačovi. Ako sa v tomto gigantickom, telenovelovom potrate ocitol Gandalf McKellen mi zostane záhadou. Hm, zrejme ani v Británii prachy nesmrdia.(20.10.2006)

• B!shop

Nicim nevybocujici romanticky drama, kterejch je k videni desitky, tohle je jen ozvlastnene tim, ze se vetsinou odehrava v blazinci. Na druhou stranu, moc dobre ten blazinec vyuzitej neni, blazni nevysilujou a atmosfera se z toho taky moc nevytezila. Ale vyvoj postav je docela zajimavej, i kdyz se vlasne trikrat opakuje to samy. Nastesti se film muze oprit o slusny vykony Csokase, McKellena a Richardson, ale ze by byly tak skvely, aby film vytahli z lehkyho podprumeru, to zas ne. Navic na to, ze se jedna o romanticky drama, je film dost chladnej, coz na druhou stranu prida na pusobivosti neco malo scenam, ktery tady ale nebudu vykecavat, pac jich je fakt jen par. Film sem sice bez vetsich problemu skouk, ale je to docela nuda.(3.9.2007)