Kdysi známá herečka Eva (Emília Vášáryová), která se vrací z protialkoholního léčení, by udělala cokoliv, aby znovu získala přízeň člověka, kterého v životě ranila nejvíce – svého syna. (AČFK)

Hanys_

Takové to nudné depresivní drama, kterých je na světě mraky. Tentokrát se matka alkoholička snaží získat zpátky přízeň syna. Emilia si to sice herecky hodně dává, ale na můj vkus se celý film strašlivě táhl. ()

derryl

Mistrovské dílo, které je vemi depresivní, i přes to, se mi zdá, že by ve snímku mohl být i nadhled a kapka humoru. ()

Zero_Signal

Žiaden iný film ma nepoloží na kolena tak ako Eva Nová. Určite jeden z najlepších slovenských filmov. Veľká pocta Markovi Škopovi a najmä Milke Vašáryovej. Keby to nebolo zo Slovenska ale trebárs z Británie, tak by to vyhralo oscary za najlepšiu réžiu, scenár, vedľajšieho herca a najmä za hlavnú herečku. Bez pochýb. ()

Fajla

Emília Vašáryová a její herecký koncert. Film má velmi nadčasové a univerzální téma - ústup ze slávy, alkoholismus, rozvrácená rodina. Proto bych řekl, že je to skoro ideální festivalový film. Bohužel jde zároveň o téma neoriginální a tak nějak předvídatelné. Moje pozitivní hodnocení jde tedy hlavně na konto paní Vašáryové, která byla v této roli naprosto úžasná. Už dlouho jsem neviděl film, kde by hlavní protagonista tak suverénně "táhnul" celý film. Zajímavé také je, že film je téměř celý bez hudby. Toho jsem si všiml, až když na to při diskusi po projekci upozornil jeden z diváků. Já mám originální filmovou hudbu moc rád, ale tady musím ocenit, že to dobře zvolené "ticho" má své kouzlo a dokáže podtrhnout sílu filmu a jeho civilní charakter. Jsou to za mě rozhodně lepší 3 hvězdičky, 65%. ()

Psice

Téma, které si bere film do hledáčku (závislost na alkoholu), by se mohlo zdát vyčerpané. Téma zde však slouží jenom jako rámec – pro film je určující životní příběh Evy Nové. Tomuto příběhu vdechla život Emília Vášáryová, prostřednictvím které ožila postava Evy jakožto jedné konkrétní a neopakovatelné bytosti. Úspěch filmu je však riskantní v tom, že do velké míry sází na ochotu diváka chtít sdílet složitý vnitřní život této postavy. Za ocenění rozhodně stojí i zviditelnění (stále ještě) tolik přehlížené problematiky stárnutí a s tím souvisejícím životním bilancováním včetně pátrání po smyslu-plnosti již odžitého. Velmi silně a realisticky jsou zachyceny i pochybnosti nad znovunalézáním chuti žít a tázání se po tom PROČ nebo PRO KOHO? Obzvlášť složité je pak takové tázání ve chvíli, přichází-li u Evy spolu s uvědoměním, že selhala jako matka, sestra, partnerka a herečka – tedy ve všech svých životních rolích, které ji dosud určitým způsobem definovaly. Kým teď tedy je? Ze závislosti se vlastně nevymaňuje ani tak striktní abstinencí, ale tím, že konečně vědomě přebírá zodpovědnost za svůj život a zároveň zde může (nově) být nejen pro sebe, ale i pro druhé. ()

tomo41

Veľmi ťažké pozeranie, ktorému spracovanie veľmi nepomáha. Čím nechcem povedať, že film je spracovaný zle, no dá sa to natočiť aj diváckejšie. Každopádne je Eva Nová dobrým filmom, na ktorom sa dá mnohé vyzdvihnúť. Za všetko najviac snáď herecké výkony, ktorým kraľujú Milan Ondrík a hlavne Emília Vášáryová. Tá predvádza snáď najlepší ženský herecký výkon v našom filme za posledných 20 rokov. PS: Po dopozeraní to chce panáka. ()

adriane9

Neskutečný zážitek! Já v poslední době filmy děsně zanedbávám, ale došlo mi, že paní Vašáryovou si prostě nesmím nechat ujít, a jistěže! Naprostá bomba, smutek a všechnu tu tíhu jsem nesla spolu s Emilií. Jak tuhle těžkou roli bez hudby a plnou srdcebolných výrazů dokázala zahrát nikdy nepochopím. Ale já nejsem herečka žejo. Tisíceré díky za tenhle zážitek. ()

siloalampa

Z filmu cítiť, že sa jedná o rukopis človeka, ktorý sa venoval dokumentárnej tvorbe. To však nie je chyba. Film - ako taký celkovo ani žiadnu veľkú chybu nemá. Otázka je, či sa chcete vyše 100 minút pozerať na príliš staticky natočený pomalý a depresívny príbeh, alebo čakáte od filmu i nejaké to maličké výnimočné zrnko múdrosti navyše. Eva Nová je film, v ktorom sa cení najmä snaha o celkové spracovanie a zaujmú herci - z nich najviac asi Milan Ondrík. V každom prípade silné 3*. ()

snoodles

Geniální herecký výkon Vašáryový se snaží zachránit poněkud plochý příběh... a neúnosně statické záběry zátiší a vůbec.... 60 % ()

horovska

Trochu mi tento film připomínal dokumenty Heleny Třeštíkové. Stárnoucí herečka bojující nejen se závislostí, ale i s odkazem vlastní minulosti. Pokouší se zaplnit svůj život, který se abstinencí jeví prázdný a beze smyslu. Čelí ale krutému odmítnutí od vlastní rodiny, zavřou se jí dveře k herecké profesi. Beznaděj je hmatatelná. Výborný scénář, vcelku uvěřitelná Emilia Vašáryová. Ocenila bych ale kratší stopáž filmu a především přiměřenější outfity paní Evy na společenské akce. To se mi zdálo již hodně za hranicí - dementní přeci jen nebyla....Tedy to, co mi vlastně nejvíc zkazilo dojem bylo podcenění diváka. Hodnotím 70% ()

kersten

Psychologická dráma, vcelku dobrá, ale čakala som viac. Trošku tak rozviť alkoholické obdobie, z toho čo prevádzala sme sa dozvedeli len okrajovo, aj keď vďaka umeniu filmu si to každý ako tak vedel predstaviť. Beriem to ako trošku nevyužitú šancu ()

Biopler

Sánka dole z výkonu našej najlepšej herečky. Pani Vášáryová, ešte že vás máme. A veľké bravo aj kameramanovi a režisérovi, ktorí sledujú detailne jej tvár, jej smútok, žiaľ i radosť, snahu dostať opäť druhú šancu. Komorné scény keď sa nič nedeje, keď len premýšľa sediac v spálni, či na opustenej ubytovni sú fantastické. Scény keď stretáva reálnych hercov ako Jamricha či Gregora, ktorých žiada o pomocnú ruku, sú tiež veľmi dobré a výborne pasujú i odľahčujú príbeh. "Ja by som dnes už nevedela hrať. Tí dnešní režiséri, to sa všetko zmenilo. Veď vieš, stále ti len hovoria, menej emócií, menej emócií. Tak ako môžeš hrať bez emócií, ako?" Podobne aj stretnutie s kamoškou v závere, s ktorou zhreší, a dá si viac pohárikov. "Niekto si urobí docentúru a niekto si sedí doma len tak na zadku. O čom to celé je? No, jak zabiť čas." ()

sehe

Tvrdá,aleže fakt tvrdá realita.Milka hraje úžasne a scény so svojim synom Ďoďom-Milanom Ondrikom sú velmi silné,ale nakoniec vsetci sú tam skvele obsadený.Je to taký dokument,ale s fantastickymi hereckými výkonmi. ()

balcazar

Nie zlý počin. Utrápenú ľudskú dušu film zoblieka donaha. Priveľa ticha však spôsobilo, že sa začal naťahovať a nič nové akoby neprinášal, neposúval sa. Chýbala mi väčšia gradácia k vyhroteným situáciám, ktoré film ponúkol. ()

vladivostok

Rezijny debut celovecerneho filmu u tak skveleho dokumentaristu hodnotim na jednicku. Oslobodzujuca voda, neodmyslitelny kufrik po boku hlavnej hrdinky, rúž… Symbolikou naplneny dej a jeho zaverecne vyvrcholenie. Mne tu nechybalo vobec nic. Silny pribeh, neodtrhnuty od reality (tak ako sa to na dobru dramu patri). Dokaz toho, ze na kvalitny film nemusime mat vysoky rozpocet. A Milka? Uzasna ! Vau ! ()

winstonik

Na rozdiel od Čechov a ich hi-hi-hi-ha-ha-ha filmov o českej dedine, ktorými kŕmia kinematografiu už dlhé roky, tie naše drámičky o slovenských dedinách majú čosi do seba. Či už je to Dom, Cigán, alebo Eva Nová. Aj keď v tomto prípade je dej "poněkud mdlej" a záver filmu "poněkud neslovenskej". ()