Eva Nová

Eva Nová

Slovensko / Česko, 2015, 106 min

Emília Vášáryová v každém záberu dokazuje, že je to paní herečka, která tady podává absolutně bezchybný herecký výkon. Z její postavy jde veliký smutek, celý to na mě působilo až depresivně, ale filmařsky je to skutečně mistrovská práce.(14.1.2017)

Vynikající herecká příležitost pro Milku Vašáryovou, jež se jí nepřekvapivě zhostila excelentně a podala suverénní výkon. Film je to od počátku do konce tuze smutný, komorní, pomalý, mistrovsky natočený a zahraný. Opravdový filmový zážitek.(5.8.2016)

,,KAŽDÝ BY MAL MAŤ MOŽNOSŤ DOSTAŤ DRUHÚ ŠANCU." ,,MOŽNO AJ HEJ, LEN DAKEDY JE UŽ NESKORO." __ O ,,Eve Novej" bolo vďaka jej torontskému úspechu napísané dosť a nepochybne i to bol dôvod, prečo je považovaná za jeden z ,,tých lepších slovenských filmov", ktoré boli za ostatné, už hodne dlhé obdobie, nakrútené. Film je pomerne obyčajne nakrútený, momentálne značne preferovaná statická kamera u mňa napriek ,,dokumentárnemu vkladu" nevzbudila príliš nadšenia (napr. mohla byť kombinovaná s ručnou) a všeobecne kriticky prijímaná posledná tretina u mňa vzbudila isté rozpaky iba pri scéne banketu. Viacerým aspektom filmu by preto nebolo zlé vložiť väčší autorský vklad pre inovovanejší a sviežejší lift , rozumiem však Škopovým koreňom a viac menej je téma natoľko zaujímavo podaná, že priveľa ani robiť netreba. Ostatne, hudobná absencia ako jeden zo ,,zámerov dokumentarizmu" výborne narušená len Gottovým ,,C'est la vie" sa nedá považovať za rozhodnutie z núdze cnosť. Ak sa nemýlim je Emília, rovnako ako napr. Hrušínský vo ,,Spalovačovi mrtvol" prítomná v každej scéne. Hoci je jej herecký výkon výborný, vedel by som si zahrať postavu dlhoročnej alkoholičky ešte viacej na hranu (keď to však v scenári nebolo...) a preto ma ešte viac viac zaujal Milan Ondrík, čímsi mi veľmi pripomínajúceho Joaquina Phoenixa. Záverečná scéna v bazéne je výborná. (900. hodnotenie, 66. komentár k filmu)(26.10.2016)

Jeden ženský časopis tvrdí, že život začína po tridsiatke, určite sa nájde aj taký, čo tvrdí, že po štyridsiatke. Možno ale začína až po šesťdesiatke. Alebo možno ani nie. O Eve Novej už bolo napísané všetko, vlastne o žiadnom inom filme sa tu dlhšie ani nehovorilo, takže iba jedna vec. Ak budú musieť kvôli oscarovým nomináciám film pozerať Vášáryovej rovesníčky Sarandonová alebo Streepová a uvidia, ako mohli skončiť, keby mali v živote menej šťastia, tak by sa mohli z Evy Novej posrať a do tej záverečnej päťky ju vytiahnuť.(25.10.2016)

Šlo by to z hodně důvodů odmítnout - od doslovnosti některých scén po celkovou prvoplánovost a ošuntělost námětu, který bez ozvláštnění naplňuje svůj rámec. Ale na druhou stranu je to velmi vkusné, nejde to nutně divákovi na ruku a postava Vášáryové není zdaleka tak jednobarevná, jak bych si tipoval, že bude. Takže nadhodnotím. 3 a 1/2(21.4.2016)

• - Emília Vašáryová považuje alkoholismus za závažný problém celé východní Evropy. Podle svých slov se bojí opilých lidí a velmi jí údajně vadí opilé ženy. (klukluka)

• - Eva Nová sa z liečebne vracia do svojho bytu v Petržalke. Byt je situovaný na Budatínskej ulici v blízkosti Tesca, ale keď sa Eva Nová vracia od syna prvýkrát domov, vystupuje na zastávke Jungmannova, čo je od jej bydliska okolo 30 minút peši. Aj keby chcela prestúpiť (čo jej odchod zo zastávky nenasvedčuje), cestovala dosť nelogicky, nakoľko autobus z hlavnej stanice jej stojí priamo pred Tescom. (zetpi)

• - Snímka bola uvedená v svetovej premiére, v sekcii Discovery, na Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte 2015. (JančiBači)