Eva Nová

Eva Nová

Slovensko / Česko, 2015, 106 min

Zhruba ze dvou třetin silný a přesný portrét stárnutí, slabosti a odcizení. Marko Škop má jako dokumentarista cit pro vystižení sociálního zázemí postav bez nadbytečného vysvětlování. Prostě ví, kam se má kamera dívat a jak. Dusivá komořina i zvláštním způsobem sebereflexivní film bohužel v poslední třetině svojí intenzitu rozředí v nadbytečných a opakujících se scénách mizérie a koukání se do zrcadel. Je za tím cítit jasný režijní koncept (Eva se do zrcadla dívá už na začátku), ale zároveň z toho také trčí určitá konstrukce, která na rozdíl od rodinné linie až příliš přímo zobrazuje to, co je divákovi zřejmé mimoděk. Scény z domova důchodců a recepce trochu zaměňují empatii za exploataci. I závěr v bazénu pak vyzní trochu rozpačitěji než vrcholné scény z první části, kdy kamera přesně ví, jak velký odstup od děje a postav má udržet. Eva Nová se nicméně v kontextu současné festivalové kinematografie nemá zač stydět. Přes svoje nedostatky je totiž při věci. Silné *** / slabé ****.(16.3.2016)

• Tuax

Dalo by se říci, že je to takřka alegorie o mé mamce a přestože ten závěr filmu, neměl zrovna šťastný konec, tak proti tomu, ten náš příběh nemá takový happy end, jak tento film. Film ale svým ztvárněním mi nepřišel nijak objevný, poutavý,natož emoční. Přijde mi, že o hloubku se vyloženě jenom snaží a toto sráží. Hlavní jerečka snesitelná, ale zbytek okolo, to bylo hrozné. Marně zkouším přijít na to, v čem tohle má světové parametry a přesah země původu. Jsou v tom určité prvky artovosti, ale ty to nevytrhnou. Film mě nebavil, spíše jsem si ho protrpěl a trávil jeho sledování tím, že jsem porovnával přístup hlavní postavy, s přístupem mé mamky i mě k ní. Ovšem k tomu přeci jen ten film natočen nebyl, takže na toto nelze brát ohled. Je to částečně depresivní, ale šlo to udělat určitě depresivnější, hutnější, aby to táhlo. Mě to spíše odrazovalo od sledování.(10.9.2016)

Emíliá Vášáryová je pre mňa jednou z najnesympatickejších slovenských herečiek, ale ako Eva Nová TAKMER exceluje. Práve jej silný výkon (v ktorého dosiahnutí jej určite riadne pomohol evidentne nekompromisný režisér, ktorý vedel, čo chce a ako to dosiahnuť) patrí k najväčším plusom snímky. Ďalším sú ostatní herci (nie nudné cameá, ale suseda, sestra, syn a jeho manželka) a prvú hodinu temná, bezvýchodisková, totálne drsná atmosféra, kedy sa ľudia správajú z rôznych príčin skutočne hnusne (a návštevy rôznych, hm, kultúrnych podujatí sú čistou depkou, to by som si radšej strelil do hlavy, než sa niečoho takéhoto zúčastňovať). Pozeralo sa mi to takmer ešte ťažšie, ako na vyčíňaniu kanibalov v Cannibal Holocaust. Preto zamrzí posledných 40 minút, kedy scenár nudí, varí z vody, je nezáživný, motá sa od jednej nie príliš zaujímavej scénky k scénke epizodickej, ktorá v ňom pokojne nemusela byť a všetkému tomu dominuje WTF pasáž s dôchodkyňami (o bazéne nehovoriac). Za pokazený scenár (ktorý sa začína pôsobivo a relatívne tak aj pokračuje, ale rozhodne tak nekončí) dávam „len“ 60%.(16.12.2016)

Dokumentární způsob vyprávění nemusí být na škodu. Zde příběh působil příliš rozvláčně, kde by divák čekal vnitřní pnutí, dostalo se mu prodlevy. Osobně mám raději nefalšovaná dramata, přesto je výsledný dojem spíše dobrý.(24.10.2016)

• Othello

Vašáryová exploatuje své role zadýchaných, lítostivých, smutných matek, které jede posledních dvacet let za asistence tak neskutečně chcípáckých postav, že to láme kosti. Je v tom nejspíše hodně života, vlastně tolik, že v tom není moc filmu. Finále je už totální Kim-Ki Duk poslední dekády.(13.7.2016)

• - Emília Vašáryová považuje alkoholismus za závažný problém celé východní Evropy. Podle svých slov se bojí opilých lidí a velmi jí údajně vadí opilé ženy. (klukluka)

• - Film sa nakrúcal v Pečovskej Novej Vsi. (YoZo8)

• - Emílie Vašáryová roli Evy Nové dlouho odmítala. Obávala se prý, že ji už nezvládne fyzicky. (klukluka)