Eva Nová

Eva Nová

Slovensko / Česko, 2015, 106 min

• anglanek

Kdyby se Emília uchlastala po 20min. a byl konec,tak by to možná bylo pro ní i mě lepší.(18.9.2016)

Uff, tak toto budem ešte dlho rozdýchavať. Pochybujem že mi na to bude stačiť 24hodín, he. Snímke nie je absolútne čo vytknúť, a krajšiu botku za starým rokom si ani neviem predstaviť. Skvelá emily, ktorej veríte celú stopáž, lepšie obsadenie ani neexistuje. Filmový zážitok a pocity, na ktoré sa len tak ĺahko nezabúda. Fullka bez zaváhania, nazdar.(25.11.2015)

• Othello

Vašáryová exploatuje své role zadýchaných, lítostivých, smutných matek, které jede posledních dvacet let za asistence tak neskutečně chcípáckých postav, že to láme kosti. Je v tom nejspíše hodně života, vlastně tolik, že v tom není moc filmu. Finále je už totální Kim-Ki Duk poslední dekády.(13.7.2016)

Zhruba ze dvou třetin silný a přesný portrét stárnutí, slabosti a odcizení. Marko Škop má jako dokumentarista cit pro vystižení sociálního zázemí postav bez nadbytečného vysvětlování. Prostě ví, kam se má kamera dívat a jak. Dusivá komořina i zvláštním způsobem sebereflexivní film bohužel v poslední třetině svojí intenzitu rozředí v nadbytečných a opakujících se scénách mizérie a koukání se do zrcadel. Je za tím cítit jasný režijní koncept (Eva se do zrcadla dívá už na začátku), ale zároveň z toho také trčí určitá konstrukce, která na rozdíl od rodinné linie až příliš přímo zobrazuje to, co je divákovi zřejmé mimoděk. Scény z domova důchodců a recepce trochu zaměňují empatii za exploataci. I závěr v bazénu pak vyzní trochu rozpačitěji než vrcholné scény z první části, kdy kamera přesně ví, jak velký odstup od děje a postav má udržet. Eva Nová se nicméně v kontextu současné festivalové kinematografie nemá zač stydět. Přes svoje nedostatky je totiž při věci. Silné *** / slabé ****.(16.3.2016)

• Johnny.ARN

Viď, drahý divák, aktuálna slovenská tvorba. Pozeraj a trp! A trp veľa, lebo takto si to režisér želá, aby si pri tomto filme veľa trpel. Ale potom, keď to skončí, pocit na nezaplatenie. 1 z 5(28.7.2016)