Reklama

Reklama

John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Ringo Starr na velmi ulítlé cestě pomalovaným autobusem s hosty a hlavně a parádními písněmi. Jedou odnikud nikam, ale rozhodující je tady pěkná hudba.
Po filmech Perný den (1964) a Help! (1965)z iniciativy Paula McCartneye, který se po smrti manažera Briana Epsteina v srpnu 1967 stal vedoucím souboru, Beatles natočili televizní film Magical Mystery Tour s mimořádně úspěšnými písněmi Hello Goodbye a All You Need is Love, ale zazní zde i Penny Lane a Strawberry Fields Forever. Pozoruhodné je obsazení hostů této podmanivé hymnické písně: All You Need Is Love: George Martin – piano, Mick Jagger, Keith Richards, Marianne Faithfull a další – vokály. Píseň Fool on the Hill vysoce oceňoval Leonard Bernstein ve svém pětadvacetidílném TV cyklu Koncerty pro mladé publikum (v ČT bylo uvedeno jako „Leonard Bernstein o hudbě"). Premiéra filmu o vánocích sklidila plno záporné kritiky, která „muzikál“ zákonitě proslavila.
Stejnojmenné gramofonové album vyšlo 27. listopadu 1967 ve Spojených státech a 8. prosince 1967 jako dvojité EP, obsahující šest písní, i ve Spojeném království. První strana alba je soundtrackem ke stejnojmennému filmu. Druhá strana pak obsahuje písně ze tří singlů, vydaných v roce 1967 (skladba I Am the Walrus se objevila jak ve filmu, tak jako B-strana singlu Hello Goodbye). Na prvním místě žebříčku v USA se album drželo osm týdnů a v roce 1968 Magical Mystery Tour bylo nominováno na Grammy za nejlepší album. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (86)

gombarix 

všechny recenze uživatele

Víceméně to za mě vystihl liborek_. Soundtrack nemá chybu, ale na to stačí si pořídit stejnojmenné album. Přidaná hodnota filmu je tak akorát v dokumentaci toho, kam vede THC, LSD a sláva v hlavě ... a snad i v symbolizaci bezvýchodnosti a vyprázdněnosti ideálů 60. let - což jsou ovšem asi věci vesměs nezamýšlené. ()

Robbi 

všechny recenze uživatele

U tohoto snímku si je potřeba uvědomit několik faktů: Především že Lennon a McCartney si začali uvědomovat, že Beatles už pro ně nejsou spoluprací, ale soupeřením. Dalším mínusem byl fakt, že Beatles chtěli být u všeho a nic pořádně neuměli, myšleno z filmařského hlediska. Natáčení provázely nedostatky, zamýšlená velkolepá květinová party či výlet vzal také rychle zasvé. Paul se až příliš začal cítit jako otec filmu, což dokazuje i jeho příhoda, že si zaletěl do Francie natočit scénu k The Fool on The Hill a "zapomněl" si s sebou vzít pas, peníze, ale i objektivy a filtry. To neúmerně prodražovalo výrobu a víc a víc otravovalo všechny přítomné. Moc se zachránit nedalo a myslím, že kdyby tenhle film neměl ve svém středu Beatles, byl by hodnocen jedním odpadem za druhým. Bohužel to byl experiment, který se nevyvedl, ale jak to tak bývá, písničky z něj přežily a staly se klasikou. Osobně bych viděl MMT jako školní ukázku toho, že vejce chtělo být chytřejší než slepice a nějak se to nepovedlo. ()

Reklama

Dreadd 

všechny recenze uživatele

Roll up for the Mystery Tour! Film, který nelze dokonale pochopit pomocí legálně dostupných prostředků, představuje jeden velký videoklip ke stejnojmennému albu. Hudbě není co vytknout, některé skladby z Magical Mystery Tour představují vrchol jejich psychedelického období a album jako celek je minimálně nadprůměr. A pokud budete i film vnímat hlavně pocitově, lze si ho užít téměř stejně. ()

Marigold 

všechny recenze uživatele

Je to natolik pitomé, naivní, infantilní, přestylizované, nesmyslné a dekadentní, že to Chrobákům neprošlo ani za časů jejich největší slávy, leč s odstupem času získává tahle hudební vybředlost punc kultovnosti, neboť co bylo v době vzniku debilní, je náhle vtipné. Exemplární případ "filmu", který je tak špatný, až je legrační. ()

#47 

všechny recenze uživatele

Magical Mystery Tour se nedá ani snad považovat za film, je to něco mezi dokumentem z výletu Brouků po západním pobřeží USA a sledem hudebních klipů k jejich stejnojmenému albu. Onu absurdí, ujetou a přestylizovanou podobu filmu způsobily dva faktory - inspirace hnutím Hippies a...LSD. Když se na tento film díváte, máte opravdu pocit jakobyste byli pod vlivem halucinogenů, což Brouci v této době skutečně byli...nicméně ve filmu zazněly skutečně zásadní písně Beatles jako Fool on the Hill, Blue Jay Way, I'm the walrus, a další...co song, to skvost...škoda že Strawberry fields forever nebo Penny Lane zůstaly ve filmu opomenuty. Stejnojmené album patří mezi jedno z nejlepších od Beatles, což se ale o filmu ve srovnání s ostatními jejich snímky říct nedá. ()

Galerie (14)

Zajímavosti (17)

  • Paul McCartney o filmu prohlásil: „Magical Mystery Tour byl tak trochu... no, ať už to dopadlo jakkoli... bylo to samo o sobě takové tajemné, jako třeba Rock and Roll Circus od Rolling Stones. Však víte, co se s ním stalo. Docela rád bych viděl, kdyby to takhle dopadlo i s tímhle filmem. Chce to trpělivost. Všechny tyhle věci nakonec fungují. Myslím, že to byla dobrá show. Jeho dny teprve přijdou. (ryccoly)
  • Přestože to tak místy nevypadá, film měl napsaný přesný scénář, podle nichž se natáčela většina scén. Pouze při záběrech v autobusu měli herci volnou ruku k improvizaci. John Lennon a George Harrison se netajili nechutí k natáčení, proto většinu času strávili spaním nebo se vyhýbali kamerám. (Morien)
  • Natáčení probíhalo mimo jiné i v jižní Francii a byla to jedna z nejdražších scén celého filmu. Paul McCartney totiž vyrazil na kontinent bez patřičného vybavení a dokonce i bez pasu. Na letišti Heathrow namluvil pasové kontrole, že s doklady na něj čeká manažer v Paříži, tam zase pro změnu tvrdil, že pas mu přiveze zvláštní kurýr z Londýna. Díky svému věhlasu se dostal až na místo natáčení a volal osobního asistenta Beatles Petera Browna, aby mu urychleně poslal peníze a filmovou techniku. Snový záběr, v němž Paul poskakuje nahý v dvojexpozici s jakýmsi kopečkem vyšel filmové oddělení firmy Apple na tři tisíce liber. (Robbi)

Reklama

Reklama