V „nejlepším holandském filmu století“ zaktivizoval Verhoeven svoje oblíbené téma lidské sexuality a jejího zkoumání. Bouřlivák a promiskuitní sochař Eric Vonka (Rutger Hauer) potkává po četných avantýrách tu pravou, krásnou Olgu. Po krátkým čase se berou a v sérii retrospektiv sledujeme jejich vztah. Jak mezi „milenci“ postupně vzrůstají neshody, přiživované matkou Olgy, mění se i nálada filmu z extrémní otevřenosti do příběhu o ztrátě iluzí. (Shadwell)

zigy

Dynamické, rychlé, na 70. léta neuvěřitelně, tady mistr předběhl dobu. I v lecčems jiném, a možná i tu dnešní...takhle otevřený film jsem asi ještě neviděl. Radost ze života a mládí, to je hlavní motto filmu, to říkám i přes ten konec, který je jiný. Hlavní dvojka se fakt vyvedla. ()

StaryMech

V prvoplánově vyzývavé romanci rebela bez příčiny a děvčete z dobré rodiny postupně přibývá polopatistické satiry a nemístné sentimentality; než se film dobere ke konci, užijeme si vrchovatě tvůrčí nestřídmosti, postmoderně nalomených klišé, červů a Rutgerova údu. Někteří kritici nešetřili lichotkami, jako třeba že dílo je něžné a dojemné. ()