Pád letu A800

• Česko Černá skříňka (více)

Mathieu Vasseur je pracovníkem Úřadu pro vyšetřování leteckých nehod, označovaný jako (BEA). Jeho manželka Noémie také pracuje v letectví, v komisi pro udělování centrifikací novým strojům. Jednoho dne dojde k letecké katastrofě, kdy spadne letadlo European Airlines Atrian-800 a zahyne všech 300 cestujících a 16 členů posádky. Šlo o let z Dubaje do Paříže a stroj se zřítil za krásného denního počasí v Savojských Alpách. Příčiny katastrofy nejsou známy a BEA pečlivě analyzuje černé skříňky letounu ve svých prostorách na letišti Le Bourget. Mathieu je nejprve z vyšetřování odstaven svým přímým nadřízeným Victorem Pollockem, který si nepřeje, aby se toho účastnil, ale když se Pollock ztratí a je dokonce hledán policií, je osloven přímo šéfem celé BEA Reniérem, aby se do vyšetřování pustil. Poslech hlasového záznamníku z kokpitu (CVR) - který zaznamenává rádiovou komunikaci, hlasy a okolní hluk v kokpitu  - ho nejprve vede k závěru, že do kabiny vstoupil islámský terorista a ten způsobit pád letadla. Tento závěr ho ale neuspokojuje, má pochyby a určité zvukové detaily ho vedou k podrobnému hledání jiné příčiny nehody. Jeho žena Noémie zatím opouští státní instituci a nastupuje přímo k výrobci letadel do Atrianu. Je to pro ní významný kariérní postup. Mathieu začíná s hypotézou o technickém selhání automatického pilota MND. Také se sám vydává do Pollockova domu na venkově, aby zjistil, zda jeho šéf na něco nepřišel. Také se snaží kontaktovat pilota, který měl s MND nedobré zkušenosti. Ten mu sice naznačí, že projekt stroje A800 byl uspěchán a jeho schválení nebylo zrovna čisté, ale pak se s ním odmítá setkat a vůbec komunikovat. Dostává se do slepé uličky. Před vyšetřováním ho varuje i jeho přítel ze studií, nyní majitel firmy Pegas Security, která zabezpečuje software pro letecké stroje, Xavier Renaud. Mathieu se však nenechá odradit, zvláště poté, co zjistí, že je sledován černým Mercedesem. Potřebuje zkontrolovat MND, jenže aby tuto operaci šéf posvětil, chce pádné důkazy... (TV Nova)

Mngwa

Výborný film, po kterém mám chuť už nikdy nevlézt do letadla. Tvůrcům se povedla úžasná věc - dokázali udělat dvouhodinový příběh, ve kterém se nevyskytuje jediná přestřelka, pěstní souboj ani žádný podobný kaskadérský kousek (s jednou malinkatou výjimkou v podobě krátké automobilové honičky), o jednom zapáleném leteckém technikovi a jedné zvukové analýze tak, že jsem se ani sekundu nenudila a film má po celou dobu přesně to správné tempo a gradaci. Naprosto nutně potřebuji více takovýchto vymakaných a chytrých thrillerů a méně těch, které jsou jenom o pistolkách, rvačkách a poskakování po budovách. Tohle bylo naprosté blaho. ()

Likan7

Parádní první hodina plná vyšetřování, zvuků a expertízy. Velká škoda, že film potom trochu uhne do hloupýho thrilleru, který nefunguje ani na nejzákladnějších bodech. Moc dlouhé, často nefunkční. Závěr to sice zase trochu nakopne, ale už ne na víc než průměrný techno-thriller. ()

DavidWebb

Svrbí ma prst napáliť tomu plnotučnú päťku hneď po dopozeraní ale... nechám tomu chvíľku. Takže tu máme po dlhej dobe nový chladnokrvný napínač z Francúzska a podaril sa nanajvýš fajnovo, na čom má zásluhu hneď niekoľko faktorov. Neobvyklý námet, v zásade takmer bezchybná filmárčina (od scénara cez dramaturgiu, strih a hudbu až po réžiu) a síce neznámych (až na André Dussoliéra) ale zato v kramplekoch si sakra istých hercov. V zásade by ma zaujímali dve veci: 1. čo si asi tak hovoril ten plešatý okuliarnik s hlavou naopak 30 sekúnd pred koncom zápasu a 2. ktorí herci budú hrať v americkej verzii. Byť ten koniec temnejší (divácky nevďačnejší) tak s päťkou neváham. ()

milwaukee

Pět zcela jasně. Trochu mi to připomnělo Boeing 737 Max a jak se firma snažila vše zamést pod koberec. Takže o fikci určitě nejde. Filmek jsem dal na první dobrou a od začátku jsem měl jasno, že to bude bomba. A byla. Letectví, tajemno, intriky a k tomu ještě geocaching. Hlavní hrdina byl prostě borec a jeho sluch mi připomněl film Vlk. Jack taky slyšel trávu růst. Bohužel takových skvostů je velice málo a jsem rád, že tenhle jsem úplně náhodou objevil. Klobouk dolů. ()

celticek

Nikdy by mě nenapadlo, že se budu bavit u filmu s akustikem, který analyzuje zvuky z černé skříňky. I ten vztah s manželkou mě bavil, dobrá zápletka. Sice komorní, ale napínavé to bylo. Možná trošku přehnané a urychlený závěr, ale určitě bych to s klidným svědomím doporučil. ()

Mamlas

Námět je nezvyklý a docela zajímavý. Bohužel se jinak ve filmu nic moc neděje. Mladík zejména poslouchá záznamy, které mi nic neříkají, sleduje videa, která mi taktéž nic neříkají, jezdí, kouká, mluví. Nic zajímavého kromě hlavní linky, která je řádně ovatěná. Moc a moc zbytečných desítek minut. Casting taky nic moc. Doklikal jsem se do konce, chtělo to hodně přeskakování. (33%) ()

Brmbolec

Fakt výborný thriller. Takto si predstavujem napätie až do konca filmu. Výborné herecké výkony. Toto je taký malý klenot... ()

nula87

Vcelku zajímavé drama o vyšetřování leteckého neštěstí, kde velkou roli hrají zákulisní hry od certifikace letounu, výrobce, až po vyšetřovatele. U těch do toho navíc vstupují osobní vztahy a zájmy. Na můj vkus to bylo zpracováno až moc komorně, chtělo to více dynamiky, a tahu na branku. 65% ()

megajalec

Celkom originálna zápletka z prostredia aeroliniek. Divák vidí, ako prebieha vyšetrovanie pádu lietadla a spolu s hlavným hrdinom rozmotáva nitky katastrofy. Úvodný rozjazd je veľmi dobrý, časom sa mi zdá, že tempo trochu upadá a tiež dej do určitej letargie. Rozuzlenie je fajn. ()

carl.oesch

Skvělý film, který mě svým francouzským původem překvapil. Společně s novým zpracováním Tří mušketýrů je to snad to nejlepší, co jsem z produkce dříve filmové (a nejen filmové) velmoci viděl. Kromě oné části, která je čistě thrillerem je zde i další problém. Dneska kdekdo (zejména novináři a politici, kteří jsou všichni sto let za opicemi) skloňuje ve všech pádech oni umělou inteligenci, jako kdyby to bylo něco převratně nového. Není, od začátku je to integrální součást počítačového světa. Zde je ale perfektně ukázáno, kam může vést snaha po eliminaci člověka z řídících procesů, pokud nad nimi člověk nemá kontrolu. A je jedno, jestli se jedná o autopilota v letadle nebo třeba navigaci v autě. Po stránce vlastního řemesla je film dokonalý ve všech atributech - herci, prostředí, barevné ladění, kamera, postupné dávkování napětí a v neposlední řadě hudba. Závěr, kdy Lou de Laâge odchází z prezentace, jde halou a podél letadel na stojánce venku je dokonalý...a když se ten samý den dozvíte, že Boeing Alaska Airlines neměl upevněn onen panel, který se při startu samovolně uvolnil a vypadl a to jenom proto, že zde nebyly čtyři hlavní šrouby/nýty, můžete filmu Pád letu A800 přidat body za realitu. Nakonec všechny kauzy Boeingu z posledních let jsou přesně o tom, o čem film je, a nemusí jít o software. ()

Grázl83

Skvělá atmosféra, režie a napínavý děj až do konce. Jediné co bych vytknul v ději, je to ovládnutí auta na konci, což byl hrozny nesmysl a zkazilo to jinak precizní dojem. ()

Perunwit

Osvěžující. Žádné známé tváře, věrně podány jsou i procesy v korporátech a hlavní hrdina hraje jako o život. ()

karnifex

Katastrofické filmy příliš nevyhledávám, ale tady jsem dal na dobré hodnocení a byl mile překvapen. Spíše než o letecké neštěstí tady jde o odhalovaní spiknutí a to je zpracováno skvěle a možná i trochu netypicky - atmosféra mi místy připomínala filmy Davida Lynche. ()