Prolomit vlny

• Dánsko Breaking the Waves (více)

wiix

Konečne som našla film od Lars von Triera, ktorý ma neiritoval, nebol nudný, samoúčelný a stvorený pre efekt, dokonca ma bavil a neľutovala som tie dve a pol hodiny čudnej angličtiny. A schizofrenické prejavy Bess ma jednoducho dostali. Aj keď...mám pocit stereotypie čo sa týka hlavných hrdiniek Trierových filmov (premaskulínna alebo príliš ženská postava s duševnou poruchou a neukojiteľnými sexuálnymi chúťkami). ()

Katy.nka

Film, který prolomil vlny mého filmového vkusu. Od té doby podobné filmy vyhledávám a nechám se unášet jejich temností, abych mohla pak o nich hodiny či dny přemýšlet. Moje první setkání s Trierem, Emily Watson a Stellanem Skarsgårdem. Velmi silný příběh o tom, co je člověk ochoten obětovat ve jménu lásky, o pokrytectví víry a o tom, jak člověka mohou negativně změnit následky úrazu. Stellan vám bude odporný, ale paradoxně vám nebude sympatická ani naivní Emily, protože budete mít nutkavou chuť na ní křičet, že je blbá kráva. Ale bude vám jí líto a budete pro ni brečet. Hodně brečet. ()

P.H.

Zejména v posledních minutách filmu jsem se nemohl zbavit dojmu, že ze mě režisér dojí emoce za každou cenu. A to nemám rád...:( Ono obecně Trierovo filmy se tímhle (alepoň pro mě) vyznačují až nepříjemně často. na druhou stranu, třeba jsem kulturní barbar, a křivdím mu.:) ()

Bukiet

Tímhle filmem mne Trier dostal. Ale neodpustím mu, že mne chtěl trapně stejně dostat i s Tancem v temnotách. Dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Ale u tohohle filmu jsem dlouho nechápavě hleděl, nevěda, zda jsem se nezbláznil, a nakonec jsem si pobrečel jako malý kluk. ()

Zuzanyje

S jednou věcí se v tomto filmu nedokážu smířit. A to je závěrečné zázračné Janovo uzdravení. Zde Lars von Trier vystoupil naprosto ze všech realistických zákonitostí. Zkrátka nedokážu přijmout, že se během jednoho (a spíš ani ne jednoho týdne, vzhledem k tomu že Bess sám pohřbívá) dokázal natolik zotavit, že chodí o holi. Vím, že na to má tvůrce právo, ale pro mě osobně je to příliš přitažené, zvlášť když dosavadní syrový a krutý příběh stavěl v tak reálných kulisách. Asi by mě víc uspokojovalo, kdyby Bess sice přežil, ale zůstal do smrti uvázán k lůžku. Ale to je asi jen můj osobní pocit. Přes tuto drobnost, která mě v závěru filmu dráždí, je to jeden z největších mých filmových zážitků. Zvlášť je třeba pochválit výkon Emily Watson. Její schizofrenické modlitby k Bohu, kdy sama sebe kárá a sama se hýčká a zároveň se omlouvá, mě fascinují především. ()

wito

podobne psychologicky drsná záležitosť ako tanečnica v tme. miestami naozaj tak psychicky frustrujúce, že asi tento film nebude pre každého tým pravým. po jeho vzhliadnutí som mal pocit, že trierove filmy už vidieť nechcem. napriek tomu práve táto schopnosť filmu dostať a vyžmýkať z diváka smršť emócií je pravým dôvodom k poklone. ()

Izz

Úžasně emotivní film,který divákovi zaleze pod kůži a nedá mu spát ještě pěkných pár dní po zhlédnutí.Fascinující filmové dílo plné silných scén.Jeden z filmů,které mě rozbrečely nejednou po celou dobu stopáže.Emily Watson fantastická. ()

Nightswimmer

Nekomu nebudem brat dojmy o uprimnosti a autenickom pocite prezivaneho, len akosi z toho celeho trci slama a smrdi to amatercinou - je mi luto Lars, mozno nabuduce zase ()

Honziczech

Lars von Trier opět nezklamal, Prolomit vlny s úchatným hereckým výkonem Emily Watson, je další ledovou sprchou - souborem všedních citů, stránek lidské psychologie a "lidskosti" postav samotné. Citové vydírání Larse von Tierse opět funguje výborně, stejně jako absurdita počínání jednotlivých postav. ()

DogtownCZ

Romantika od Larse? Asi ano a funguje to překvapivě dobře. Neupřou se Larsovi možná až přehnané nároky na hraní citů postav, ale Emily Watson to hrála opravdu dobře. Celé to bylo takové uvěřitelné a ten závěr! Jeden z nejlepších filmů od Larse. ()

jardoch

Tak to je Lársův majstrštyk!Slzu jsem tedy neuronil ani jednu,spíš naopak,dost jsem se pobavil,hlavně tim koncem. Mam takový pocit,že toto dílo asi na Noe Tv zrovna trhák nebude,i když potenciál to má obrovský:-D ()

1mArc0

Čas od času, keď má človek trocha voľného.. si poviem, je čas na niečo siahnuť... lámal som si hlavu nad čím ? Švac ma trafí, Lars von Trier. Nymfonka, hlavne II. bola značne perverzná, a dovolím si tvrdiť, že až pornografia. Filmy od roku ´96 - 00´´ ponúkajú to najlepšie, čo dokázal zo seba Trier dostať.. nie, že by jeho filmy po ´00 stály za prd. Stop, nie! Niekde umelec musí dosiahnuť svoj vrchol. filmy je rozdelení do malých kapitol, kde zmene kapitole vybehne viac menej komerčná (jethro tull do toho nezapadá).. emily watson dokázal jednoducho na zorthanie, tak aj na nenávisť. Stellan ide mimo svoje limity, to robí väčšinou v každom filme, čo hrá. Nie je to film o sexe, o perveznosti (aj keď Trier si dal záležať). Film s hlbokou myšlienkou, vždy bude mať čo povedať aj za 150 000 rokov. Herecky, réžiou, premakané dielo. Robby Müllir je prekliate výborný kameraman. Neoľutujete ! /90 %/ ()

Ewík

Krásný příběh o síle lásky a přátelství. Emily Watson naprosto exceluje se svými hovory s Bohem v roli prostoduché Bess. Stellanu Skargardovi jsem ještě nepřišla na chuť. Zdá se mi, že nehraje, jen se ve scénách vyskytuje a někdy mu něco vychází z úst. Ale tak to asi mají ti tvrdí skandinávští hoši. A připadá mi, že Lars Trier neumí dělat filmy, které diváka nezasáhnou. Jdu to ještě zpracovat na procházce venku... ()

maeb

Ze zacatku jsem si rikal, ze ted vidim opravdu vynikajici film. Nevadila ani roztresena a trochu zmatena kamera. Proste vynikajici vykony, krasyn dojemny pribeh, perfektni. Postupne se zacal dostavovat pocit, ze je to nejaky ujety. Nakonec me to uz fakt stvalo. Trosku to zachranil konec, ktery je opravdu roztomily. Pet hvezd za prvni pulku, jedna za druhou. Aritmeticky prumer=tri hvezdy.i ()

dobbin

U tohoto filmu mi pravděpodobně nejvíc vadí přehnaně dlouhá stopáž a jeho tempo. Jsou režiséři, kteří dokážou vyslovit moc myšlenek v mnohem kratším čase, kdežto Lars (aspoď podle mě) to dělá naopak. Pokud chtěl, abych si během té doby k postavám vytvořil dostatečný vztah, aby mě ve finále položil na lopatky, pak zklamal. Bess ani Jan mi nepřirostli k srdci tak, abych s nimi cítil, natož, aby mi jich bylo líto. Během celého filmu si toho totiž řekli tak málo, že mě nechali naprosto chladným. K hereckým výkonům nebo k samotnému zpracování výhrady nemám. Kdyby se režisér snažil být trochu lapidárnější, myslím, že by to filmu jen prospělo. ()

pepino

Velice silný a působivý film o tom že životní hodnoty jako láska, víra nebo zdraví jsou ty nejdůležitější, ale někdy jsme pod vlivy těchto hodnot schopni dojít až na kraj sil a obětovat sebe i svou čest pro toho druhého, který není zrovna v nejlehčí situaci. Tak jako dívka Bess, která dokázala ve jménu lásky vykonávat činy, na které by jinak ani nepomyslela. Film je taky o šílenství, šílenství z nemožnosti činit, z neukojitelné lásky, šílenství nejdřív psychického, následně fyzického. Celý tenhle příběh je zasazen do Skotské krajiny, přesněji do menší vesničky zapadlé kdesi na venkově. Film je rozdělen do kapitol které vždy začínají nějakým panoramatickým pohledem doprovázeným hudbou... Tyto "pauzičky" mezi kapitolami na mě působily jako oázy klidu a míru, mezi tím vším co se ve filmu dělo. Nádherné dílo a rozhodně jeden z nejlepších evropských filmů posledních let. ()

Mykhaluu

Hrozný film, kvůli kterému jsem už neměl odvahu podívat se na další díla Larse Von Triera! O čem a jak citově drsný film je tu toho napsáno dosti. Nevím, jak to myslí uživatel Djkoma v jeho komentáři, ale já po zhruba deseti letech zjistil, že v tom filmu je "něco víc"... a zdá se mi, že to tu nebylo ještě obecně odhaleno, neboť by jistě vrstva zasychajících komentářních slin byla vrstvena stejně různorodě jako i jinde, např. ... a ne! Nebudu napovídat... ;-) ()

han.ci

Na film jsem se docela těšila, ale mé nadšení hned na úvod zchladila délka snímku a rozklepaná kamera. Film neměl spád, hlavní hrdinka mi pomalu, ale jistě začala lézt na nervy, proč by někdo obdivoval ženu, která to evidentně nemá v hlavě v pořádku a buď brečí, nebo promlouvá k Bohu a vyloženě se v životě utápí..? Chyběla mi interakce mezi manželi, kromě toho, že je mezi nimi vášeň tam nevidím nic. Za herecké výkony a severskou surovost 3. ()