Reklama

Reklama

Farma zvířat

  • Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Obsahy(1)

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

(více)

Recenze (279)

Anderton 

všechny recenze uživatele

V skratke stručné dejiny 20. storočia v našich politicky rušných končinách. To nebol zámer, ale ono to samozrejme sedí na všetky spoločnosti všade na svete. Pokiaľ máte čas, zoberte si fotky slovenských a českých politikov a skúste nájsť fyziognomické podobnosti, zvieratká tak premenovať a skúsiť natočiť remake pre naše kiná. V svojej dobe vydarená alternatíva k americkým disneyovkám. ()

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Vynikající animované zpracování slavné bajky Georga Orwella se smutnou satirou na komunismus. Animace je jednoduchá díky době svého vzniku, ale rozhodně neubírá tomuto dílu na síle vyprávění s hlasem vypravěče (Gordon Heath) a dabéra všech zvířat (Maurice Denham). Skvělým a originálním způsobem je znázorněn komunismus a postupná zrada jeho vzletných a ušlechtilých ideálů. V komunismu jsou si sice lidé rovni, ale někteří jsou si rovnější. I když to je v každém státním i komunitním zřízení. A už je vedlejší, jestli je nadřazenost zasloužená, či docílená mocichtivostí vysoce postavené osoby. Příběh ukazuje zranitelnost a nespolehlivost jakéhokoliv povstání a revoluce, kterou se prostý lid bouří proti tyranské a despotické vrchnosti a někdy jenom proti vrchnosti. Vskutku ušlechtilé ideály rovnosti všech jsou vždy brzy vystřídány novým kastovním systémem, kde někteří jsou si rovnější, než prostá většina. Většina bude vždy nějakým způsobem utlačována a vedena k poslušnosti jakýmkoliv pochybným způsobem, včetně tělesné likvidace. A rovnější než rovní se začínají více a více podobat dřívějším tyranům, neboť opětovně zas a znova dochází k omámení opojnou mocí. Vyciťují svou šanci se dostat k moci, po které tak touží a která přináší tak sladké ovoce. A to je na tom to nejsmutnější, neboť sebeušlechtilejší myšlenka a ideál jsou překrouceny do neuvěřitelné absurdity krutosti, po které dochází pouze k bolestnému rozčarování. A tak snad není cestou násilné převzetí moci, kdy vyplouvají napovrch skryté násilnické povahy silnějších a bezohlednějších. Ale cesta rozumu a osvěty. Ale je toho člověk, respektive lidstvo schopno? Jsem věru více než skeptický. A prasata budou vládnout dál. Zábavné, půvabné, a přesto trochu deprimující svým neodvratným průběhem a koncem. A svojí stálou podstatou, kterou nejme sami od sebe překonat, protože naše skryté nízké choutky mohou s neuvěřitelnou silou vyplout na povrch. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele

Osobitý kreslený britský film ještě zvýrazňuje klady nadprůměrné Orwellovy literární předlohy. Levicový britský demokratický socialista, aktivní účastník španělské občanské války, měl vzácnou možnost poznat zblízka všechny formy komunismu v jejich "čisté" podobě a zřejmě podstoupil i jejich teoretické studium. O to působivější je alegorie, kterou nabídl svým čtenářům. Prasata bych však v žádném případě nepodceňoval: tito naši biologicky blízcí příbuzní se vyznačují - jako všichni všežravci, mezi které z biologického hlediska náležíme i my sami - vysokou inteligencí, tvořivostí a také - i ve svém vlastním zvířecím statusu - poměrně snadnou zneužitelností. Jedno z prvních děl, která se ve své době začala s úspěchem vymaňovat z disneyovské šablony, si uchovává i po desetiletích svou diváckou přitažlivost a s úspěchem dokazuje, že pohled na dějiny jedné ideologie k tomu, aby o ní poskytkl dostatečně plastickou a věcnou informaci, nepotřebuje ani plochou agitaci, ani vesměs matoucí démonizaci; vůle upozornit varovně na její zápory a propady tím nejen není oslabena, ale naopak získává na přesvědčivosti a hloubce. Kdybych si nepamatoval z dětství svůj odpor k povinné četbě, řekl bych, že toto klasické dílo by mělo být povinnou součástí výuky dějepisu novodobých dějin. ()

Frajer42 

všechny recenze uživatele

Velmi silný Orwellův příběh, který je zpracován tak, že je to k poblití. Možná, že se na filmu brutálně vyřádil čas, ale spíše si myslím, že vypadá tak hnusně jak vypadá hlavně kvůli nedostatku talentu pánů režisérů. Vše vypadá jak špatně vytisknuté omalovánky, což by se dalo rozdýchat nebýt celkového ozvučení, které má potenciál maximálně odhánět diváky i na velkou vzdálenost. To, že v pozadí vykukuje brilantní příběh se stává druho kolejovou záležitostí, což je v tomto případě superkurevská škoda. Orwell byl frajer a tohle si rozodně nezasloužil, a to snad ani za jeho barmské excesy. 1* ()

honajz2 

všechny recenze uživatele

Nějak nevím, jak se k tomu postavit. Na jednu stranu je jasné, co ten film chce říct, jako podobenství to funguje dobře a má to příjemnou stopáž a od určité části (jelikož jsem knihu nečetl) to je i celkem napínavé. Jenže na druhou stranu mě to nějak výrazněji neuchvátilo a u některých scén jsem absolutně nechápal, proč tam jsou. Proč ta válka zvířat a lidí? Proč jde farmář Jones pak k mlýnu, aby tam zapálil dynamit a vybuchl tam? Nevím, k čemu tam byly, asi aby se tam něco dělo. Jenže je to podobenství, to klidně může rezignovat na nějakou logiku děje, ale tyhle scény mi tam připadaly zbytečné. To už rovnou mohli říct, co se stalo s Kulišem (nebo pokud chcete, Snowballem). A nejen tyhle, bylo jich víc. Navíc to celé mohlo být drsnější (nevím ale jaká je kniha, znovu připomínám), sice to vzniklo v padesátých letech, ale taky to byl animovaný film, tam by snad víc krve nevadilo. S čím jsem měl taky problém je to, jak doslovné a jednoduché k pochopení to je, bez žádných dalších myšlenek na pozadí, o kterých by se dalo nějakou dobu přemýšlet. Bylo to prostě podané tak trochu povrchně, bez pořádné hloubky, jen té, aby ji pochopil každý (s prominutím) idiot. Teda jo, na konci se v pozadí rýsovala myšlenka, že se vše odehraje znova, ale s tím ten film jaksi nepočítal. A ty vtípky s nemotorným káčátkem to taky dost kazily, naštěstí v druhé polovině nebyly (asi kačátko vyhnali). Vidím to na silné 3*, strašně rád bych dal vyšší hodnocení, ale prostě nemohu. A co se té knihy týče - já bych si ji jednou strašně rád přečetl, stejně jako 1984. Jenže co jsem viděl ta filmová zpracování, vůbec na to nemám chuť. Filmová Farma zvířat je strašně jednoduchá bez nějakého silnějšího dojmu a 1984 je zase strašně nezajímavé a nudné. A když odevšad slyšíte, jak úžasné a nadčasové to je, spíš se vám to ještě víc zhnusí. Aspoň mě teda jo a proto se ke knihám jen tak neodhodlám. Radši si znova přečtu Pána much. Silné 3* ()

Galerie (15)

Zajímavosti (11)

  • Farmu zvířat vytvářel sedmdesátičlenný tým v letech 1951-54. (hippyman)
  • Mnoho profesí animovaného filmu ve Velké Británii vzniklo poprvé teprve při výrobě tohoto filmu. (hippyman)
  • Celosvětová premiéra proběhla 29. prosince 1954 v New Yorku. (Varan)

Související novinky

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno