Reklama

Reklama

Farma zvířat

  • Velká Británie Animal Farm (více)
Velká Británie / USA, 1954, 72 min

Předloha:

George Orwell (kniha)

Scénář:

Laurence Heath

Obsahy(1)

Farma Manor žije pod krutou nadvládou despotického farmára Jonesa. Jones necháva vyhladovať všetky zvieratá na farme. A tak zvieratá pripravia revolúciu a úspešne zvrhnú Jonesa. Je ustanovený nový režim, ktorý sa zo začiatku zdá byť skvelý, ale dobré časy netrvajú dlho. Prasa Napoleon za pomoci psov, ktorých sám potajme vycvičilo, prevzalo moc. Napoleon používa rôzne metódy demagógie a zvieratá si stále viac a viac podmaňuje. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomili, sa majú horšie ako za vlády farmára Jonesa. Film je adaptáciou knihy Georga Orwella, ktorá je paródiou na komunizmus. (ethos)

(více)

Recenze (279)

LeoH 

všechny recenze uživatele

Bajka ne o komunismu, ne o totalitě, ale o tom, proč lidové revoluce (nejen ta ruská, na kterou Animal Farm zhusta naráží) nefungují, aspoň ne tak, jak si lid představuje. Formou disneyovštější než Sněhurka, ovšem s mrazivě kontrastující a postupně houstnoucí temnou atmosférou, co by se dala krájet (tlumené barvy, nezúčastněný komentář, těžkotonážní hudba). Imperialistická propaganda jako řemen, ale kéž by každá propaganda vypadala takhle (a propagovala takhle pravdivé myšlenky). — První setkání někdy kolem osmdesátého devátého bylo jako zjevení (už jen ta omamující/oblbující síla pospolitosti tajných „táborů lidu“ a málem nábožensky povznášejícího zpěvu u ohně byla ach tak povědomá, nebo to osamělé žalující hýkání oslíka..., taková emocionální působivost spojená s přímočarou političností u animáče doslova šokovala, a k tomu ta příchuť zakázaného ovoce); obával jsem se, že s dvacetiletým odstupem už to nebude ono, ale je to tam pořád, i když těžko říct, nakolik je „to“ mezigeneračně přenosné. Knížku jsem četl dodatečně a možná proto mi (nevyhnutelné) zjednodušení nevadí, ba ani změněný konec, který mě nikdy nenapadlo vnímat jako happyend (i když nějaký náznak, kdo bude příštím Napoleonem, by nezaškodil). — Svěže udělaný a na zajímavosti bohatý bonusový film o filmu (ve skutečnosti tematický díl jakéhosi britského TV cyklu o animovaných filmech) na DVD z Levných knih stojí za to vidět, už pro objasnění dobového kontextu. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Původně jsem dával 4* kvůli příliš šťastnému zakončení. Až nyní jsem zhlédl dokument, který vše uvádí na pravou míru. Jistě, kniha je hodně drsná a v mnohem odlišná, ale dobrý film nikdy nekopíruje knihu doslova. Smekám před tvůrci, kteří odvedli skvělou práci! Kromě malého kačátka nic nepřipomíná svět W.Disneye ( kterého ovšem uznávám!). Je znát, že jej natočili v Anglii, nikoliv v USA. Lze srovnat s příšernou, právě americkou, verzí z 90.let. Pro pochopení totalitní společnosti bezchybné. Dál už jde jen doslovnější Orwellův 1984, ovšem bajku mají šanci pochopit ti, kteří v totalitě nikdy nežili, stejně jako ti, kteří v ní žili tak dlouho, že její zrůdnost přestali vnímat. ()

Reklama

kvasiva 

všechny recenze uživatele

Relativně nedávno jsem četl knižní předlohu od G. Orwella, která byla vynikající a možná i proto mě tento film malinko zklamal. Děj se drží knihy celkem věrně, ale mě osobně přišlo, že to bylo takové nemastné neslané a proti knize asi i něco chybělo. V tomto případě platí, že kniha je mnohem lepší než film. ()

Kimon 

všechny recenze uživatele

Ano, nádherná alegorie vzniklá v roce 1954, ovšem absolutně nepostrádající aktuálnost i v dnešní době. Po přečtení některých komentářů (Radek99 či sportovec) si však neodpustím poznámku, že zneužít momentální (chcete-li politickohospodářské) situace ve společnosti ve svůj osobní mocenský prospěch se dá nejenom v systému, kde vládne totalitní systém, tedy komunistický či jakýkoliv jiný totalitní systém s vládou jedné strany či osoby, ale zneužít se dá i tzv. demokratický systém. Typickou ukázkou takového zneužití k mocenskému a osobnímu prospěchu jednotlivců na úkor většinové společnosti je současná hospodářská situace v ČR (více jak 20 let po tzv. sametové revoluci v roce 1989) a nejenom v ČR. Pod pláštíkem demokracie se dá tak nádherně převzít moc, nakrást a zbohatnout na úkor většiny, že by se tomu kreslená zvířátka velmi divila. Ano, dějiny se opakují stále dokola a lidé, kteří naletí demagogickým chamtivým politikům nezbývá časem nic jiného, než uváženější hlas ve volbách nebo :-) defenestrace. To aby vzápětí opět došli k názoru, že následnou změnu někteří další Napoleonové opět využili jen a jen ke svému osobnímu prospěchu. Tak už to je, s tím se musíme smířit. Mezi lidmi žijí prasata. Výhodou demokratického systému ovšem je, že společnost má větší možnosti se vypasených prasat zbavit rychleji a nekrvavou cestou. Tak, jak se tomu stalo nyní v ČR (alespoň ve změnu doufám) v předčasných volbách roku 2013. ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Animovaná adaptace Orwellova alegorického románu Farma zvířat si velmi rozumí s původní literární předlohou - taková ta lehká britská ironie, skoro sarkastický nadhled, jenž je přítomen v Orwellově textu, se podařilo tvůrcům dostat i do tohoto animovaného podobenství. Zprvu téměř pohádková úvodní formule, idylický černobílý svět zvířat na farmě, kterou kořistnicky spravují zlí lidé a mimo psů, pohůnků farmářů, jsou všechna zvířátka na farmě pozitivně exponována. Když se ale zvířata rozhodnout uskutečnit svůj plán a osvobodí se ze svého jha tím, že vyženou lidské majitele farmy, zprvu nevykrystalizované charaktery zvířat se rychle tříbí... Z hesel, které si zvířata napíší na zeď, jako mene tekel prosvítá jedno: Všechna zvířata jsou si rovna...ale některá jsou si rovnější... Dokonalá a kongeniální alegorie komunistické ideologie a jejího aplikování ve všech jejích středo- a východoevropských totalitních reinkarnacích. Škoda jen toho ,,neorwellovského" konce. Jde proti intencím jak původní literární předlohy, tak i samotného smyslu tohoto (klasicky) animovaného snímku... ()

Galerie (15)

Zajímavosti (11)

  • Animovaná verze Orwellova románu z dílny J. Halase a J. Batchelorové se stala prvním celovečerním britským animovaným filmem. (hippyman)
  • V levicově orientované Francii nebyl film až do roku 1990 veřejně promítán. (hippyman)
  • Farma zvířat byla vyrobena na objednávku CIA, která takto v době studené války bojovala proti komunismu. (oje)

Související novinky

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

Andy Serkis zamíří na Farmu zvířat

22.04.2022

Herec, režisér a producent Andy Serkis (Batman, Válka o planetu opic) po komiksovém blockbusteru Venom 2: Carnage přichází zřejmě našel svůj následující režijní projekt a nemá jít o nic jiného než… (více)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (více)

Reklama

Reklama