Depeche Mode: Useless

(hudební videoklip)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Hudební
Velká Británie, 1997, 4:53 min

Useless je čtvrtý a závěrečný singl z devátého alba „Ultra“ britské kapely Depeche Mode, který režíroval nizozemský režisér Anton Corbijn. Video se natáčelo v olověných dolech Cwmystwyth ve středním Walesu. Klip začíná příjezdem členů kapely do údolí ve žlutém Fordu, který má na dveřích velké písmeno U, což je logo pro tento singl. Frontman kapely David Gahan vystoupí z auta a agresivně zpívá a občas i útočí na kameru, která ho snímá. Mezitím ho vystřídá nezvykle dohola ostříhaný Martin Gore, který si zahraje sólo na kytaru. Až na konci se dozvíme pointu, že nebyl agresivní a útočný na kameru, ale na... V americké televizi byla odvysílána reklama s touto skladbou na Victoria's Secret a jejich produkt „Natural Miracle Bra“. (Trajektt)

Anderton

V podstate sa tu nič nedeje, napriek tomu sa Corbijnov rukopis nezaprie, je to stopercentne depešácke a na konci nás dokonca čaká aj prekvapivá pointa. Plný počet nemôžem dať za hrôzostrašný účes Martina Gorea, ktorý ale ihneď pochopil, že bez svojho hniezda je neidentifikovateľný a videli sme ho našťastie s takmer holou hlavou po prvý a posledný krát. Aspoň dúfam. Gahan sa predvádza so svojim typickým účesom, ktorý bol určite lepší ako polodlhé mastné háro z predchádzajúcich dvoch klipov. ()

corpsy

Ako celok beriem album Ultra, tým najlepším, čo v 90. rokoch DP stvorili a to isté si myslím aj o videoklipovej tvorbe. Tento, takpovediac mierne nasr@to vyzerajúci videoklip, do toho všetkého pekne zapadá. ()