Charlton Heston, Janet Leigh a Orson Welles září v hlavních rolích výjimečného snímku ve stylu film noir o korupci a morální zradě na malém městě, kde zkompromitovaný policejní šéf křivě obviňuje mexické mladíky z účasti na zločinném spiknutí... (Magic Box)

Lionheart

Děsivý film. Nejen svou brilantní černobílou formou, ale těmi charaktery, které naopak černobílé nejsou. Orson Welles je zde patřičný tvrďák, Heston se mi zdál dost přitroublý a chudák Janet Leight zde měla první vážné problémy v motelu - je to až absurdně vtipné. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "A policeman's job is only easy in a police state."     Pôsobivý pozdno-noirový kriminálny thriller, zaradený v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Začiatok filmu je skvelý - sledujeme auto s načasovanou náložou v kufri, ktoré tvorcovia nechávajú rafinovane jazdiť nočnými ulicami plnými života a divák po celý čas tŕpne, kedy to vybuchne a kto všetko si to odnesie. A do toho hraje úžasná hudba v latino rytme. Hudba Henryho Manciniho v štýle latino džez-rocku je inak celkovo obrovskou prednosťou tohto filmu (ďalšou takou prednosťou je potom výborná čiernobiela kamera). Po úvodnej scéne sa potom rozbehne napínavý príbeh o dobrom (mexický Mike Vargas) a zlom (americký Hank Quinlan) policajtovi. Najmä  Orson Welles je v role arogantného a skorumpovaného amerického policajta vynikajúci (tak odpudivá kreatúra sa len tak nevidí), ale páčil sa mi aj Charlton Heston v netradičnej role Mexičana. Tretia do partie je potom tiež výborná Janet Leigh (Susan Vargas), ktorá si tu už trénovala vydesený výraz a vresk pre Psycho (1960) (v moteli s vyšinutým zamestnancom!). Čo ma ešte veľmi bavilo, bol ten cynický humor, na ktorom som sa musel smiať, a to aj v inak napínavých scénach. Zážitok mi trochu pokazila až tá dlhá záverečná scéna s odpočúvaním, ktorá na môj vkus až príliš zaváňa fraškou (primäla ma aj znížiť dovtedajšie 4 hviezdičky na celkové 3).     "Come on, read my future for me." "You haven't got any." ()

Jorge-Z

Až doposud jsem Orsonu Wellesovi neuměl příjít stoprocentně na chuť, to se ovšem díky Doteku zla naprosto změnilo. Naprostá genialita tkví v každém detailu a minutě. Sám Welles hraje celý film jako Pán a strhává hodně pozornosti na sebe, to mi ovšem ani v nejmenším nevadilo. Ta obětavost udělat pro roli cokoliv snad v kinematografii nemá obdoby. Stejně jako už tehdy ten geniální střih. Naprostý vrchol noir tvorby. ()

Renfield

Director's cut: Noir pro mě nikdy nebyl úplně to pravé, jenže Dotek zla je filmem Orsona Wellese, i proto a také pro jeho kultovnost jsem ho určitě nemohl opomenout. Hned úvodní skvostná scéna vtáhne do děje a navodí právě tu dokonalou atmosféru, kterou mám na těchto filmech tak rád (když už se na ně dívám). Noční město, auta a událost, která odstartuje dění, vše dokonale natočeno, ostatně tak jako celý film. Technická stránka filmu je opravdu výborná, kamera a nasvícení scén společně se zvukem mu dodávají i jeho ponurost, občas snad až mírnou hororovost. Výborné je téměř veškeré dění ve městě, především postup vyšetřování a zjištění toho, o co tu vlastně jde. Ale nejen město zaujme... Pension a noční služba, postava tak trochu šílená, nezapomenutelná, i když zvláštních postaviček má film více, což je zase ku kladu. Nejlepší scénou je ovšem ta závěrečná, procházka nočním městem, napětí, ozvěna a ukončení všeho. 80% ()

Garch

Na Orsona Wellese holt musí být přísnější metr: Tento film noir z mexicko-americké hranice jen oči zduřelého klasika neutáhnou. ale dají čtvrtou hvězdu. ()

aLPaC

Vynikající noir a nejlepší film Orsona Wellese. Ten zde ukazuje svou obrovskou kvalitu jak na poli hereckém (jeho postava taky dává k hereckému výkonu největší prostor), tak na poli režisérském. A režie, práce s kamerou, světlem a stíny i postavami je skutečně brilantní. Wellese v roli zkorumpovaného policisty doplňuje vskutku skvostné herecké obsazení (dobrý Heston, i když mexičana jsem mu nevěřil, neskutečně krásná Leigh - takhle si jí z Psycha ani nevybavuju a menší cameo Marlene Dietrich). Říká se, že Dotek zla je posledním klasickým noirem a je to škoda, protože tento žánr 40. a 50. let mám opravdu rád. ()

Pawlisman

Strhující a maximálně originální krimi. Především ta tíživost možné bezbrannosti v boji proti lži a bezpráví jaké na vás při řešení případu dopadá - neskutečné. Škoda jen, že tento pocit - kdy se ve vás vše bouří a jste skutečně napnutí jak tento souboj dopadne, končí možná příliš brzo a závěr nabírá již rychlý ač stále relativně zajímavý spád. Každopádně film plný napětí a vyvolávající silný rozpoluplné pocity. 9/10 ()

glamgirl

Dať alebo nedať 5*? Na jednej strane ide o dielo Orsona Wellesa, ktorého mám veľmi rada ako režiséra aj ako charizmatického herca; obsahuje skvelé zábery, či už preslávený prvý alebo ďalšie, nad ktorými som žasla kvôli ich prepracovanosti; je herecky výborne zvládnuté; predstavuje tak trochu exotický, ale príkladný noir; a v druhej polovici som si od napätia takmer ohrýzala nechty. Na druhej strane mi Touch of Evil nie celkom sadol tematicky a miestami som sa nudila. Nakoniec však, keď si uvedomím, čomu všetkému som schopná dať 4*, tento film si ich naozaj zaslúži plný počet. ()

Tumáš

Zajímavé, konec hodně zachraňuje celý film. Kamera je velmi zdařilá. Herecké výkony také, ale celkově mě film přijde dost utahaný a celo dobu jsem čekal, kdy se začne něco dít. 65% ()

Grizzly

Viděl jsem director`s сut a musím říct, že jsem se nudil jako kráva. Atmosféra sice dobrá, ale klasický noirový pocit jsem neměl. Spíš už mi pak bylo úplně jedno co se postavám stane. Docela zklamání. 55% ()

Petrus1

Jen, co jsem dopsala koment k Cizinci, ve kterém jsem slíbila, že se polepším směrem k Wellesovi, musela jsem se začít smát, protože jsem se včera dívala na film, ve kterým taky hrál a já ho opět nepoznala. To je tím, že jsem zas spustila film náhodně vybranej...a ještě jedna věc mě ospravedlňuje...tady vypadá taky úplně jinak. Chtěla bych napsat, že je děsnej, ale neudělám to a napíšu, že je spíš větší a starší :-) (to mi evokuje obdobnou proměnu mého oblíbeného Marlona Branda). "Quinlan je jedním z největších psychopatů žánru noir, zduřelou postavou, již zneužívání moci proměnilo v monstrum - už tak robustního Wellese ještě vypolštářkovali a dali mu falešný nos..." Já mám prostě Wellese zafixovanýho tak, jak vypadal ve Třetím muži a nějak se s těma jeho proměna neumím vypořádat...tak doufám, že ho snad už příště poznám (ale radši to neslibuju)! Tenhle film se mu ovšem režisérsky moc povedl. A od pětihvězdičkového hodnocení mě odradilo jen to, že je to místy (hlavně na začátku) tak ukecaný (jeden řve přes druhýho a do toho ještě řve hudba), že jsem sotva stíhala číst titulky a jen po očku sledovala děj a ze začátku sem byla i trochu zmatená, kdo je kdo. Teda Vargas jako mexickej polda je jasnej a americkej polda Quinlan je nepřehlédnutelnej nejen svoji "muskulaturou", ale i svojí holí a pajdavou nohou, která mu pomáhá v intuici. Taky rád vzpomíná na časy, kdy chodil dělat bůhvíco za jednou cikánskou děvkou (nemůžu si pomoct, ale Marlene mi tady spíš připadá jako nějakej transvestita)... maskuje to láskou k mechanickýmu klavíru, ale já si spíš myslím, že ho lákal rozkrok oné "mexické dámy". Což mi připomíná, že to jeho truchlení po zavražděné ženě asi nebylo tak velké...kdo ví, jestli on ji nakonec nezabil, když mu to škrcení tak jde... Ale od spekulacím zpět k ději. Na začátku vyletí do vzduchu auto s nějakým chlapem a jeho společnicí...a rozjede se pátrání po pachatelích, což svede dohromady naše hlavní hrdiny. Důležitý v tomhle příběhu jsou dva kousky dynamitu a rozdílný názor na to, jaký druh důkazu to vlastně je - usvědčující nebo nastrčený... a od tohoto okamžiku si ti dva jdou po krku. Vargas na to jde podle zákona a Quinlan zas podle toho svýho, do kterýho zatáhne i Vargasovu ženu. A to neměl dělat. Rozjíždí se skvělej krimi-noirovej kolotoč, kterej se točí tak rychle, že to uteklo jako nic a ve kterým roli sehraje ještě hůl a odposlech... A už je vlastně úplně jedno, kdo na začátku vyletěl s autem do luftu a proč ten mladej grázl chtěl Vargasovi chrstnout kyselinu do xichtu...a taky koukám, že Janet Leigh má na ty motely fakt smůlu... Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete "Úvodní scéně konkuruje řada odvážných, složitých dramatických zápletek, které vynesly Doteku zla pověst epitafu filmu noir. Welles v nich teatrálně přehání stylové prvky, přičemž díky ostré černobílé kameře Russella Mettyho a latinsko-jazz-rockové hudbě Henryho Manciniho dosahuje hyperrealistického vyznění. Závěrečná honička představuje extázi nádherných obrazů, experimentálních zvukových efektů a všudypřítomné zkázy." Také Jeden z 501 filmů, které musíte vidět. "Filmařina a Wellesova práce s kamerou dělají z Doteku zla napínavý a dobře časovaný thriller. Citlivost jeho režie dodává filmu pocit intimity a nervózní atmosféru. Dotek zla byl Wellesovým posledním hollywoodským filmem v pozici režiséra a jako světlý bod jeho kariéry je nezapomenutelný a velkolepý." () (méně) (více)

Wolvie

Jeden z nejfantastičtějších filmů noir všech dob a zároveň můj nejoblíbenější Wellesův film vůbec.Mnozí fundovaní filmoví vědci by asi nesouhlasili,ale někdy je zkrátka lepší nebýt fundovaným filmovým vědcem :-) ()

BOURQUE

Tento snímok od O. Wellesa bez pochybností patrí medzi pozoruhodné diely v žánru „noir“. Na druhej strane však myslím, že by sme mohli nájsť aj oveľa lepšie snímky. Herecky je to bezchybne zahraný film avšak jeho príbeh je miestami deravý. Takže po prvom videní silné tri hviezdičky. Osobné hodnotenie: 79% (***) ()

xmy

Noir odehrávajíci se na hranici USA a Mexika. Famózní začátek, po kterém postupně děj začal upadat, bylo zde moc zbytečných nezajímavých dialogů. Závěrečných thrillerových 20 minut ale stálo za to. ()

janouch

Výborný film, patřící k tomu nejlepšímu z film-noir , který je skvělý především po vizuální a herecké stránce.....83% ()

Stíba

Dotek zla mi přijde podobně jako třeba "M" Fritze Langa hrozně přeceňovaný. Tenhle film si hraje na superdílo, prakticky bez přestávky je přehlcován dialogy a snaží se být podivně velkolepý. Přes hodinu jsem čekal na nějakou kapku, která by mě upoutala ať už dějově či atmosférou a stále nic, alespoň, že zhrubavv poslední půlhodině film začal dostávat špetku náboje. Jediné co mi tak ale asi zůstane v hlavě je zajímavá role kterou si vystřihl sám Orson Welles a minirole Marlene Dietrich. Možná, že mají všichni ostatní pravdu a já se jen bláhově mílím, ale mě tenhle snímek nepřesvědčil. ()

Killingjoke

Dotek zla je filmem, který klame tělem. Dostáváme se na americko-mexickou hranici, kde se zločin skrývá v každičké špinavé uličce. Film má sice velmi pomalý rozjezd, stále se však nemůžete zbavit dojmu, že na hlavní hrdiny někdo vyskočí ze stínu nebo někdo někoho sejme přímo uprostřed ulice. Na hraničním přechodu dojde k výbuchu auta a k případu je povolán zkušený policista Hank Quinlan v podání samotného režiséra Orsona Wellese a shodou okolností je zde mexický šéf protidrogového oddělení Miguel Vergaso na líbánkách, v podaní Charltona Hestona. Oba muži se již od počátku dostávají do sporu ohledně způsobu vyšetřování a zajištění důkazů. Postupem času se odhaluje, kdo z nich je poctivý, skutečný zastánce zákona a kdo představuje ono mýtické zlo a pokryteckou přetvářku. Po pomalejším rozjezdu začíná zběsilá jízda, do které připlete gang bosse Grandiho, který má své plány s Vergasovou ženou Susan a vlastně i Vergasem samotným… Takto si představuji skutečný noir! Navíc je to podle mne v mnoha ohledech film zlomový. Jednak se pomyslně uzavírá kapitola klasických noirů, jednak se podle mne jedná o nejlepší film Orsona Wellese, který už nikdy nic lepšího nenatočil. Možná ani nemohl, protože laťka zde byla umístěna hodně vysoko. Vedle skvělé režie i svou roli kapitána Quinlana zahrál prostě nezaměnitelným způsobem. Dotek zla je veskrze temný film, jenž nezanechá žádnou falešnou iluzi o světě ve kterém žijeme a budete si jej ještě hodně dlouho připomínat… ()