Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (167)

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

Je to asi profesionální deformace, že si u sci-fi filmů i knih o něco více všímám onoho "sci". Obvykle takové zaměření zážitek z příslušného díla spíše kazí, nicméně existují i vzácné výjimky, u nichž je tomu právě naopak. Kmen Andromeda stojí v nepříliš hustě obsazeném prostoru "mezi" a má lehce nakročeno k těm věrnějším. Vždyť kde jinde máte ve filmu možnost spatřit radiotracer metodu s gamakamerou (navíc podpořenou záběrem na abstrakt nejspíše původního skutečného článku, který ji popisuje!), kde je relevantně zmíněno moratorium na nadzemní jaderné výbuchy z roku 1963, kde uvidíte odůvodněně vykreslený gaussián, kde jinde ve filmu mají elektronový mikroskop s vakuovou komůrkou a vývěvou...? Ano, věda, a to skutečná věda, v Kmenu Andromeda opravdu je. A s ní i skuteční vědci, kteří, až na vzácné výjimky, nejsou ani suchaři bez emocí, ani excentričtí asociálové či podivíni. A třebaže jsou ve filmu i věci jevící se spíše úsměvně nebo velmi nepravděpodobně (bezpečnostní systém s lasery, některé části dekontaminační procedury, navzájem neizolovaní pacienti, samotné schopnosti kmene Andromeda, radiotracer metoda by v popsané podobě nefungovala tak, jak film ukazuje), jsem i tak vděčný. A stačilo mi k tomu vcelku málo - napětí, trocha autentičnosti a pěkné interiéry laboratoře. Škoda, že my v práci to takhle pěkně nablýskané nemáme. Slabé ****. ()

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Dokonale soustředěný film. Robert Wise režíruje s pečlivostí chirurga a ten chladný, sterilní styl k dané látce skvěle sedí. Veškeré drama se odehrává v jednom uzavřeném, klaustrofobickém komplexu a napětí plyne čistě ze situace "co by kdyby" bez nějakých podbízivých vějiček. Vyzdvihnul bych i práci kamery, kde se často pracuje s více plány akce, takže jeden předmět či postava je nalepena blízko kamery, přičemž ostatní se vyskytují ve standardní dálce a jsou taktéž dokonale zaostřeny. Z toho později udělal svůj trademark Brian De Palma. Teď už vím, kde vzal Carpenter podklad pro podobně laděnou Věc. ()

Reklama

Braddy 

všechny recenze uživatele

Původně jsem zde měl 3 hvězdičky, ale s postupem času (a mého stárnutí) musím hodnocení zlepšit. I přes velkou délku a pomalé tempo se daří udržet diváka v napětí. Zejména pak druhá část odehrávající se přímo v systému laboratoří, která evokuje popisné pasáže Vesmírné Odyssey. Sympatická je postava mikrobioložky Leavittové. ()

DruidKarel 

všechny recenze uživatele

1796. hodnocený film: Myslím si, že mnozí dnešní tvůrci sci-fi by se mohli poučit od filmů několik desítek let starých, jak se dělá film. Nemusíte mít ani tak skvělé herce a ani nikterak známé, abyste se svým filmem zaznamenali úspěch. Snímek Andromeda sází na napětí, nevšední téma a na solidní herecké výkony pár herců, toť vše. Opravdu milé mě překvapil svou inovativností a také tím, jak se snažil sázet na obraz, že vše je počítačem řízené. Skvělé a 4* si film určitě zaslouží. 4* ()

salalala 

všechny recenze uživatele

Už poněkolikáte musím uvést, že nejsem scifista. Přesto jsem Andromedu zkusil a nelituji. Začátek je hodně dobrej a napínavej. Nevíme, co se děje a proč jsou ty lidi mrtví, dobře je tu zachycen i zmar a strach samotných vědců. Navíc je to oživené zajímavým střihem a minimalistickou tajemnou hudbou. Jenže pak se děj přesune do několikapatrové laboratoře a film se začne strašně táhnout. Je hrozně pomalej a chvilkama asi příliš odbornej a lehce nudnej. Ta atmosféra strachu a čehosi neidentifikovatelného tu zůstává, ale bohužel to nezachraňuje. Podruhý už to rozhodně vidět nemusim. Na druhou stranu ten film nepůsobí zastarale a celá ta laboratoř se všema nástrojema vypadá důvěryhodně i aktuálně. Asi to mělo být kratší, protože někdy se to fakt strašně táhne. Herecké výkony jsou dobré, nikdo nevyniká. Technicky i castingově zvládnutý film, který by ale potřeboval prostřihat a trošku "zlidštět". 60% ()

Galerie (42)

Zajímavosti (13)

  • Používané přístroje v laboratoři byly skutečné a zcela funkční. (Hans.)
  • Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)

Související novinky

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (více)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (více)

Reklama

Reklama