Mezi mladými novickami salzburského kláštera byste těžko hledali někoho méně vhodného pro poslání jeptišky než je Maria (Julie Andrewsová). Vnímavá a činorodá dívka se totiž (přes veškerou snahu) nedokáže vyrovnat se strohou přísností církevního řádu, čarovná krása alpských velehor ji zajímá mnohem víc než klášterní disciplína. Matka představená (Peggy Woodová), moudrá to žena, si naštěstí ví rady a pošle ji jako guvernantku do rodiny ovdovělého námořního kapitána, t.č. ve výslužbě. Úkol, který má Maria před sebou, ale není snadný ani pro někoho tak temperamentního a kurážného jako je ona.

Nepřístupný kapitán von Trapp (Christopher Plummer) totiž po smrti manželky řídí celou svou domácnost, vč. sedmi dětí, jako námořní loď. Každý den se skládá převážně z plnění rozkazů a striktního dodržování pravidel, na dětské radovánky nezbývá místo. Navíc si ratolesti vynucují otcovu pozornost tím, že se každé chůvy zbaví, jak nejrychleji to jde. Fantazii mají v tomhle směru skutečně velikou, Maria je v pořadí už dvanáctá pečovatelka.

Oblíbený muzikál ZA ZVUKŮ HUDBY, dnes označovaný jako 'klasický', byl mimořádně úspěšný už při prvním uvedení do kin v r. 1965, když tehdy překonal všechny kasovní rekordy. Jedná se o téměř tříhodinovou filmovou adaptaci muzikálového hitu z Broadwaye (premiéra 1959). Cesta sentimentálního příběhu na jeviště, resp. filmové plátno byla dosti spletitá. Scénář je založený na knize Howarda Lindsaye a Russela Crousela a tato kniha vznikla pro změnu na motivy autobiografie (1949) skutečné baronky Marii von Trapp (ta se mimochodem ve filmu mihla v komparzu při večírkové scéně). První filmová verze příběhu byla navíc natočena už v r.1956 v Německu (Die Trapp-Familie, pokračování Die Trapp-Familie in Amerika (1958)).

Radostná, povznášející a místy i dramatická podívaná chytla za srdce i oscarovou porotu, která film nominovala celkem v 10 kategoriích. Muzikál nakonec získal přesně polovinu těchto cenných sošek, vč. prestižních Oscarů za nejlepší film a režii (režiséru a producentovi Robertu Wiseovi tak přibyly další cenné kousky do sbírky, už v r.1961 slavil triumf s WEST SIDE STORY), dále pak za nejlepší zvuk, hudbu a střih. Jedna z neproměněných nominací patřila herečce v hlavní roli, Julii Andrewsové, která už předtím za ztvárnění Marii dostala cenu kritiku Zlatý Glóbus. Jednalo se teprve o její druhý film (za debut MARY POPPINSOVÁ o rok dřív Oscara získala), kterým potvrdila svou pozici muzikálové hvězdy v typově podobné roli guvernantky. Co se týče dalšího hereckého obsazení, malou perličkou pro milovníky muzikálu je fakt, že v menší roli sestry Sofie se tu poprvé před kamerou objevila Marni Nixonová, jejíž hlas zaznamenaly v předešlých letech miliony návštěvníků kin. Nazpívala totiž pěvecká čísla místo Natalie Woodové (WEST SIDE STORY,1961) a Audrey Hepburnové (MY FAIR LADY,1964). Kromě kvalitního hereckého obsazení, chytlavého příběhu plného emocí a dokonale propracovaných hudebních čísel filmu k úspěchu určitě pomohla i kamera, působivě zachycující svěží krásu rakouských Alp. Natáčelo se skutečně v rakouských exteriérech, takže pocit autentičnosti je dokonalý. (DearS)

lapatata

Krásný filmový muzikál. Zejména první tři čtvrtiny filmu jsou opravdu vynikající. Co se týká té poslední, pak se nemůžu rozhodnout, jestli film ještě povýšila nebo jej pokazila. Každopádně to ale za obětování těch tří hodin rozhodně stojí. ()

Sindymindy

Nádhera, plná nádherných obrazů nádherné krajiny, nádherných písní, úžasných hereckých výkonů, příjemně citlivého milostného příběhu, roztomilých dětských tváří, životní síly a sálající energie. A o téhle energii je pro mě tento krásný muzikál, který zdurazňuje důležitost rodinných pout, hřejivých mezilidských vztahů a také lásku k vlasti a přírodě. Někomu se může zdát přeslazený a možná by i byl, kdyby nebyl tak nádherně utvořený se všim všudy, v každé minutě a detailu, takže jsem si užila báječných 174 minut blaženého potěšení včetně závěrečného adrenalinu... Ve skutečnosti se to protáhlo na téměř 300 minut, protože jsem ochotně jednotlivé pasáže opakovala. Skutečná perla a dokonalé mistrovské dílo, které dokázalo rozeznít hudbu i v mém srdci. ()

JB001

Mám mezery ve vzdělání. Tento film jsem viděl dnes poprvé v životě na ČT2 a byl jsem mile překvapen. Nejenom kvůli Salzburgu dávám plný počet ()

gael83

Doslova dojemné, filmařsky čisté, technicky na úrovni doby vzniku, archetypálně strukturované, samotná story uchvatná hlavně po zjištění, že jde o skutečný příběh. Po hudební stránce stravitelné, herecky občas upachtěné, ale dejme tomu. Překrásné exteriéry, Salcburg, Alpy, klid a spojení s přírodou včetně deklarace rodinných hodnot, kdy v prvním finále dojde ke svatbě, která je výborně nasnímaná s pokorou a úctou k manželství. Poslední třetina je ovlivněna nástupem fašistů a anektací Rakouska a samotné druhé finále na vrcholcích hor. Tohle musí dostat každého, kdo má srdce a miluje život se vším všudy. Julie Andrews byla zaslouženě oceněná Oscarem. ()

Frodule

!Spoiler! K tomuto muzikálu jsem se dostala jen náhodou. Nějak mě minul. Vůbec mě nenapadlo, že je tak slavný. Jsem moc ráda, že si mě našel, protože jsem byla naprosto okouzlena. Přiřadila jsem si jej na první místo svého pomyslného žebříčku muzikálů. A proč? Zahřál u srdce. Nenudila jsem se dlouhými áriemi ani tanečky. Vše hraje v dokonalé harmonii - herci, hudba, lokace, kamera. Vůbec mi nevadily ty tři hodiny. Naopak, snesla bych i více. Nechápu komentáře typu: předvídatelné a naivní. Já jsem tedy nečekala, že do něj zamíchají nacisty a o otce jsem se docela bála :-). Vždyť je to film i pro děti! A jaký má muzikál podle vás být? Měli je všechny nakonec popravit? V současných filmech je dost násilí. A když se točí film pro děti, poskakují tam různé zrůdičky, které dělají primitivní vtipy (nejlépe když se navzájem mlátí) a tím jim rostou výdělky. Škoda, že už se netočí kvalitně zpracované, milé filmy, jako je tento. Opravdu pohladil na duši. Doporučuji! ()

aribari

V roce 1971, když jsem byla malá holka, u nás vyšla kniha S písní kolem světa. Prosté vyprávění o životě víry jedné jeptišky. Moc se mi líbila, i když byla trochu jednoduchá a popisná. Tento film použil jen první část knihy, nic proti tomu, ale udělat z toho takový grandiózní kýč, to je příliš. ()

kriplozoik

Poctivý muzikál ze staré školy, s netradičně ale zajímavě vybraným prostředím i obdobím. A možná i trochu zastrčený - na to, že vydělal víc než Avatar. ()

lesotho

krásný muzikál, milé písničky a přesto to nekončí příliš přeslazeně - svatbou. 5 hvězdiček nedávám kvůli christopheru plummerovi, protože mi přišlo jeho "zamilování" strnulé a náhlé a ne postupné už od (skoro) 1. chvíle, jak ve filmu říká. ()

WhiteRussian

Hodnotit film ktory je produktom diametralne odlisnej doby aka urcovala formovanie vkusu a ocakavani hodnotiacej osoby je mimoriadne nevdacna uloha. Z ucty k sedinam som sa preto pri tvorbe vlastneho nazoru na uvedeny film vykonal maximum , aby som sa vyhol zbytocnej predpojatosti a pristupoval k hodnoteniu ferovym sposobom. Napriek zdanlivo ponuremu pribehu odohravajucemu sa v tieni rozmahajucej sa nacistickej hrozby spada film svojim zanrovym zaradenim do kategorie rozpravkovej rodinnej zabavy. Kritizovat film ako prilis sentimentalny „vycackany“ gyc predstavuje z mojho pohladu povrchny a vyrazne subjektivny verdikt. Nulova tolerancia zapletky voci akejkolvek forme utrpenia v udele hlavnych hrdinoch, klimaticka idylka rakuskych alp ci dokonala servilnost detskych hrdinov neplni tradicnu ulohu pri tvorbe dramatickeho kontextu ale plnia ulohu rekvizit navodzujucich pohodovy dojem, ktory je hlavnym planom tohto muzikalu. K tomuto ucelu sluzi kvalitna praca kamery ktora bez zavahania sprevadza divaka od panoramtickych obrazkov alpskej prirody po precizne zobrazene melodramaticke sceny pachane v zahradnom altanku. Herci okrem afektovaneho prehravania typickeho pre danu eru filmoveho vyvoja ponukaju aj solidne spevacke vykony ladiace vyrazne lepsie ako porovnatelne vykony z My Fair Lady. Sucasneho divaka kombinacia nerafinovanej idylky vokalnej romance z rozpravkovej krajiny podobnej rakuskemu Salzburgu a maratonskej stopaze prilis nenadchne. Ak vsak budeme film hodnotit na zaklade vtedajsich kriterii vyrazne ovplyvnenych muzikalovou povahou snimky a autorskym zamerom je na mieste skonstatovat ze sa jedna o cennu snimku. K 5 hviezdickovej satisfakcii mi vsak chyba historicky presah filmu, ktory napriek uprimnej snahe a voli nema z dnesneho pohladu vyraznejsi divacky potencial. ()

Oldves

Jeden z filmů, který by si zasloužil hodnocení 5+, protože se jedná o mimořádný žážitek, který nelze srovnávat s "běžnými" 5 hvězdičkami. Vše je dokonalé. Hudba, která je zcela geniální a plně vystihuje vše, co má sdělit. Příběh, který je zároveň jednoduchý a zároveň silný a vedle romantiky nepostrádá ani napětí. Zcela geniálně působí v příběhu zejména postupná a pomalá gradace hrozby Anschlussu. Geniální jsou také jednotlivé záběry, které zaručují skvělý vizuální zážitek, a to nejen po technické stránce (krásné barvy a ostrost - viděl jsem verzi na Blu Ray), ale hlavně po umělecké stránce. Každý záběr má svůj význam a něco nám sděluje. Kompozice obrazů je také perfektní. A vše korunuje dokonalá hudba. Skladby plně dokreslují příběh a nádhernou sílu má opakování jednotlivých písní, které zpočátku příběhu nemusí mít silný význam, avšak později ho získávají a užijete si píseň znovu a s novou silou. Příkladem budiž píseň Edelweiss (bližší informace by již vedly ke spoileru), která se prý stala tak populární, že ji někteří lidé nesprávně považovali za rakouskou hymnu! Film je také dokonale dlouhý, takže si raději vyčleňte předem dost času, abyste nedopadli jako já a nemohli se pořádně vyspat :) Délka je však kupodivu zcela adekvátní a kratší by film být nemohl. Kéž někdo dnes natočí tak krásný film, který by si zasloužil také hodnocení 5+! ()

benden

Pěkný film, i když se přiznám, že knížka, která vyšla pod názvem : S písní kolem světa, mne nadchla víc. Ovšem filmové zpracování, kterého se zúčastnila i spisovatelka Marie Augusta Trap, je opravdu velkolepá podívaná a Julie Andrews potrhlou novicku hraje skvěle. Skutečný příběh ale musel být daleko dramatičtější než ve filmu. Za výpravu a muzikální zpracování dávám ale 5*. Ale divím se, že někteří film hodnotí jako kýč, což já rozhodně jako kýč nevnímám. Prostě krásný rodinný film s krásnými záběry Alp a Salzburgu. ()

Ganka

Milostný příběh byl vcelku jasný už od začátku, takže nebýt nacistické zápletky, byl by to obyčejný béčkový slaďák. Ale hlubší příběh, krásné písničky a i milý kukuč Julie Andrews a Christohlera Plummera (který mimochodem ve filmu vypadá jako Ewan McGregor) z muzikálu dělá skvělou podívanou. ()

ivcicak

Jeden z mých oblíbených muzikálů, patřící již dnes ke klasikám svého žánru. Krásná Alpská krajina, chytlavé písničky a hlavně výborní Julie Andrews a Christopher Plummer z tohoto filmu dělají úžasnou záležitost. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer