Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

Willy Kufalt

Nepochybně zajímavý film, který měl z mé strany silně našlápnuto k 4 hvězdičkám. Nesoudorost tří slepených kapitol ho však u mě mírně podupala a závěrečný úlet totálně pohřbil. Úvodní 3 minuty s tvrdým pornem mi připadaly totálně nechutné a stále mě dokáže šokovat, co někteří lidé považují za součást „milování“, ale zpětně se zčásti stavím na stranu matky ze sdružení, která říká, že nejdříve je potřeba materiál vidět a znát, abychom mohli plně posuzovat. Moc jsem nepobral, proč se ti dva v tak ožehavé chvíli museli vzájemně natáčet, když pak video putovalo na internet proti jejich vůli a čekal jsem, že se celá aféra protřese i v tomto duchu (stejně tak, proč vlastně prováděla sex v tak nevšední paruce, která by mohla částečně zakrýt její identitu, ale když se zveřejnením sama nepočítala? – to mi moc do sebe nezapadá...), ale budiž. První část s procházkou ulicemi a obchody mě zaujala i tím, jak s napětím čekáme s hlavní postavou na různé následky a řešení problému, ale na rozdíl od konvenčních filmů jsme nuceni vnímat s minimem skoků v čase její dlouhý vnitřní neklid – jenže víckrát se mi to i přes zdařilé momenty dost vleklo... Druhá část s montáží různých politických, sexuálních a jiných motivů, glos či postřehů sice ve více záběrech originálně doplní zbylý obsah filmu, ale jako experimentální mix všeho možného moc nedrží pohromadě ani samostatně, ani ve vztahu k celku a nevyhne se ani nechutnostem. Třetí část, která mi připomněla jinou rumunskou satiru 12:08 Na východ od Bukurešti, považuji za nejzajímavější a fungovala na mě úderně v seriózní i humornější rovině. Možná je dobře, že „sitcom ze sdružení“ nezabíral celý film, nestihl se tak časem omrzet (jak se mi stalo u zde víckrát zmiňovaných Vlastníků) a oceňuji první dva alternativní konce s ukázkou, že ani zdanlivá výhra po takovém skandálu nemůže skončit výhrou úplnou. Ale třetí konec mi už připadal jako úlet totálně mimo. Jako plus vnímám, že film vedle hlavního tématu zpracovává i několik dalších, včetně trefné a v listopadu 2022 již i nostalgicky zábavné reflexe koronavirové pandemie. [65%] ()

zette

Radu Jude vystizne nastavil zrcadlo dnesni spolecnosti, nejen v Rumunsku. Asi prvni "rouskovy" film, co jsem videl, je aktualni snad ve vsech smerech. Zajimave poskladany film, kdy druha kapitola uplne ignoruje tu prvni, aby jen divakovi dokreslila absurditu doby. Zaverecna rozprava s rodici zaujme jednotlivymi postoji a pokrytectvim. Me ale nejvice bavila nalada hlavni hrdinky a slepe bloudeni po bukurestskych ulicich v kapitole prvni. Celkovy vysledek je vice nez dobry, doporucuji. ()

Goldbeater

Smolný pich je snímek vymykající se běžným měřítkům hodnocení a přijde mi skoro nevhodné mu dávat jakoukoliv nálepku. Sociálně-politická reflexe o třech dějstvích, z nichž první by se dalo popsat jako dynamická verze Google Street View, druhá jako dokumentární esej na 100+1 témat a třetí jako bouřlivá polemika o kontroverzním jádru zápletky celého filmu. Podnětné myšlenky to má a bizarní humor chvílemi taky funguje, přesto mi ta prapodivná struktura úplně nesedla a hlavně v první třetině dala divácky docela zabrat. ()

dr.horrible

Keď mne tie nekonečné, novovlnové prechádzky liezli na nervy už vo filmoch zo 60.tych. A ani Jude neobjavil Ameriku, Godard týmto spôsobom mixoval drámu s pornom už na začiatku 70.tych. Len politicky sa triafa do čierneho. A keď príde finále, je to presne prečo mám rád rumunské filmy; tá neústupná nervozita, tá všeobjímajúca vyhrotenosť, keď prakticky už iba čakáte, kedy sa všetko... exploduje. Aj keď je to komédia. Radšej by som vážny film. Jo a to som chcel. Kunda. ()

Dzeyna

Dokud nepřišla na řadu třetí verze konce, říkala jsem si, že je to sice nic moc, ale úplně jsem to nezavrhla. No, ale na úplném konci jsem svůj názor přehodnotila. Nevím, zda to byl pokus o vtip či co, ale bylo to otřesné. I když musím uznat, že kdyby to bylo zpracováno na úrovni a jiným stylem, tak by hlavní myšlenka nebyla vůbec špatná. ()

• V Rusku bolo verejné premietanie filmu zakázané kvôli "propagácii pornografie". (m.a.t.o.)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD