Smolný pich aneb Pitomý porno

• Slovensko Smolný pich aneb Pitomý porno (více)

Kariéra učitelky Emi se ocitne v ohrožení, když se na internetu objeví video, v němž se oddává sexu se svým manželem. Nenápadná třicátnice je proto postavená před rodiče svých žáků, kteří mají rozhodnout o jejím setrvání v učitelském sboru na prestižní střední škole. Nekonvenční, satirický film režiséra Radua Judeho upoutal porotu MFF Berlinale, kde získal Zlatého medvěda. Přináší humorný a dráždivý pohled na současnou pokrytectvím nasáklou společnost libující si v předsudcích a ponížení. (Aerofilms)

Fr

RODIČE TO TAK ROZHODLI…“ ///    Rumunskej art ze současnosti. Pornoscéna na úvod je později vyvážena spoustou záběrů o ničem. A taky – ty vole… film s lidma v rouškách! To bude jednou rarita… Takže po tom hezkým úvodu jde Emilia Bukureští. Jde, jde, občas obchod, taky návštěva, telefony (překvapivě řeší péčko) a vobčas se setkává s amorální realitou (tedy hulvátstvím s lidskou tváří). Což je jako kurva důležitý, aby to celý mělo morální přesah! Jenže… 36 minut? Pak změna – přichází snůška píčovin v krátkejch šotech – jako že zřejmě o Rumunech. Asi aby…. no ještě nevím… 25 minut! Takže vlastně vo něčem (vo pichu) je ta závěrečná třetina. Sledujeme hezkou ukázku moralizování, o kterým měl film bejt. To ostatní (včetně rádoby ftipnýho konce) je určený někomu jinýmu, než jsem já. Dám 3*, ale…   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Z mojí prdele je hotová celá škola. 2.) Trochu doma točíme. Jako Amatéři..  /// Thx za titule „dyszokej“.       /// PŘÍBĚH  **  HUMOR  *  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ne ()

JitkaCardova

Po Barbarech (více tu: https://www.csfd.cz/film/627611-je-mi-jedno-ze-se-zapiseme-do-dejin-jako-barbari/recenze/?comment=11476805) už to na mě podruhé nijak zvlášť nefungovalo. Radu Jude je příliš jednopolohový (trochu paradoxně, v takovém kontextu) a svoji výpověď ani kritiku v tomhle snímku oproti minulému nijak neprohlubuje a nerozvíjí. Spíš bagatelizuje a tříští. *** Přesněji: První část, kdy učitelka chodí chátrajícím vykřičeným městem plným buranství, rezignace, agrese, přetvářky a sprostoty, to je to pravé porno. Ale nepotřebuju se dívat na tolik záběrů téhož, došlo mi to celkem hned, co se tu chce ukázat, a krom toho žiju ve stejném světě, tohle mi neuniká. Druhá část: slovníček pojmů – je v něm pár chytrých sarkastických koláží myšlenek, vesměs kulturních citací, dobře usouvztažněných (např. definice dostihů: nepotřebuji tam chodit, vím dobře, že jeden kůň poběží rychleji než druhý; nebo poznámka, že naše žitá přítomnost je jako hlava Gorgony Medusy: zaslepuje nás při pohledu na ni děs, takže abychom snesli pohled na ni, mohli ji prozkoumat a zvítězit nad ní, potřebujeme si ji nechat zrcadlit štítem obrazů, umění), ale taky je tu otravná přemíra rádoby chytrých poznámek a přemoudřelých osobních komentářů, což se možná dá – a i tak horko těžko – skousnout u Slavoje Žižeka, když ho filmuje Karel Vachek, ale vůbec ne u mladého filmaře, který poněkud domýšlivě vykládá sám sebe, tu svými slovy, tu cizími – a i kdyby měl v lecčems pravdu, tak se to nehodí, zas tak neodolatelně vtipný a trefný není, jakkoli je mi jeho postoj rozhněvaného mladého muže sympatický, tak jeho poučný tón, místy falešný, už tolik ne. A i tahle pasáž je neúměrně přetažená, když už si troufl, jako by nevěděl, kdy přestat, hluchá místa a kulhající aforismy spíš rozlaďují. Třetí část: samotná rodičovská schůzka á la Vlastníci či právě ti Barbaři je sice na povrchu nejživější, ale zase nejméně nečekaná. Tuhle snůšku pokryteckých moralismů a ventilované zloby prostředních lidí předvedl Jude v mnohem větší parádě v Barbarech, komplexněji i tíživěji, přitom i sarkastičtěji, jízlivěji, a ve více plánech (tam nakonec svůj horlivý boj za historickou pravdu opustí i sama ostrakizovaná divadelní režisérka, a to prostě proto, že kontroverzní hra už se odehrála a ona pojede na další štaci a jedno téma, a s ním město, politiky, akademiky, pamětníky, kroniky, publikum, herce, známosti, ale také principy a postoje, vymění prostě za jiné, nic osobního, jenom ji začne za umění platit jiný grant), takže tohle, natočeno po Barbarech, působí jako onen obligátní v druhé vodě vymáchaný sáček čaje. A i tady platí, že ho v té vodě navíc máchá zbytečně dlouho. *** Trochu se mi zdá, že Radu Jude zpychl a domnívá se, že si před diváky v klidu vystačí s tím, co už obsáhl.  Ale je možné, že jestli se hodně rychle neposune jako filmař dál a nezpokorní před novými výzvami, tak jeho hvězda zhasne stejně rychle, jako vylétla. Na další film budu ještě zvědavá, ale kdyby měl být třetí do řady, tak pak už asi ne. *** PS: Nejsilnější moment z celého filmu tak pro mě byla vedlejší scéna v první části, ta z ředitelčina bytu, v níž umírá stará babička, vnučce se z toho udělá na zvracení, a matka za ní letí bytem na záchod a plísní ji za to. () (méně) (více)

Zagros

Název, dobrý námět a lákavý trailer, to jsou tři největší plusy filmu Smolný pich. Jinak budu brblat, že to nebylo nic moc. Čekal jsem spíš typický artový kousek, který nebude pro mainstreamového diváka. V tom jsem se trefil. Bohužel patří i v této „kategorii“ k těm méně povedeným. Co se mi nelíbilo? Například jeho rozseknutí na tři téměř nesouvisející části. První nudná část, kdy kamera jen sleduje hlavní hrdinku a jakoby mimochodem nám ukazuje neutěšené obrázky rumunského města. Jako nápad to úplně neodsuzuji, ale sledovat podobné filmové cvičení přes půl hodiny bylo o výdrži. To jsem navíc netušil, jak bude zpracovaná druhá pasáž. Tady šlo o koláž studentských cvičení na téma, co všechno je v Rumunsku špatně. Zadání asi bylo: délka půl minuty, co se vám nelíbí na rumunské historii, musí to být netradiční a ideálně šokující. Pro mě to byla nuda hraničící s odpadem. Poslední část byla nejzajímavější. Vcelku slušný mix postav dával vzhledem k dobrému námětu prostor pro skvělé dialogy. Opět bohužel… prostor byl z větší části nevyužitý. Navíc to ani filmařsky občas nedávalo smysl a některé věci tam byly nacpané na sílu. Generál jí banán u sledování porna? Opravdu je nutné se snížit i k tak trapným detailům a nápodobám? Lidi se nahlas hádají a najednou v klidu čte týpek nějaké sociologické pojednání a je ticho a všichni poslouchají? Ne, Smolných pich nebyl dobrý film a za sebe jej nedoporučuji ani artovým fanouškům. Slabé dvě hvězdy, kdy to zachraňuje třetí část. Kritiku společnosti jde natočit mnohem poutavěji a lákání na šokující porno je laciné. ()

b.dragonfly

3 minuty pichu a pak hodina nudy. Nemůžu říct, že bych se chvilkama poťouchle neusmívala, ale osobně mně to nijak neohromilo. Závěrečná pasáž, kdy je učitelka lynčovaná rodiči na třídní schůzce, se mi asi líbila nejvíc - to byla klasická ukázka pokrytectví a předsudků celé společnosti, a to nejen v Rumunsku. Vtipné je, na co všechno dětičky tajně koukají, ale když se jedná o učitele, tak je to naprosto nepřípustné. Položme si otázku.. To si jako vážně všichni myslí, že my učitelky nešukáme? --- ()

Anderton

V podstate štyri filmy v jednom. Chronologicky mi tie dva prvé k sebe pasujú ako skvelá juxtapozícia a osobne by som takto aj (svoj) film ukončil a mal by som pocit, že všetko dôležité bolo povedané. Lenže potom nasledujú ešte dva, a aby toho nebolo málo tak aj tri závery, a aby bolo každému jasné, o čom je tu reč, tak je nám to vtĺkané do hlavy pomaly stokrát po sebe. Pričom v polovici to je jasné asi vážne každému. Občas je to vtipné (Hannah Montana, toto nezaznamenali ani titulky), občas úmorne didaktické a občas iba wtf. Radu Jude (geniálny Aferim) a doslovnosť, tejto kombinácii nechápem. ()

• Film bol v USA vydaný bez ratingu, pretože MPAA požadovala niektoré úpravy, aby mohol mať aspoň rating NC-17. (m.a.t.o.)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD