Reklama

Reklama

Aša Vašátková

Aša Vašátková

nar. 27.08.1914
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Rakousko-Uhersko

zem. 13.07.1970 (55 let)
Praha, Československo

Biografie

Aša Vašátková se narodila jako Anna Vašátková 27. srpna 1914 v Praze. Při studiu pražské dívčí průmyslové školy toužila, jako desítky jiných děvčat, stát se slavnou herečkou. Jednoho dne nalezla v novinách inzerát filmové výrobny Starfilm hledající nové talenty pro titulní úlohu v nově připravovaném filmu. Mladá Aša na inzerát odpověděla, titulní úlohu získala a tím se dostala i do české kinematografie (obdobným způsobem se do filmových ateliérů dostala i herecky nadaná umělkyně Zita Kabátová či neúspěšná představitelka rozpustilých žabců a dcerušek Nancy Rubensová).

Tím filmem bylo melodrama OSADA MLADÝCH SNŮ (1931) režiséra Oldřicha Kmínka a Vašátková v něm vytvořila roli Nasti zvané Jitřenka, dcery ze zámožné rodiny Sychrů (Jiří Steimar a Božena Svobodová), která nakonec padne do náruče svému milému, trampovi Dr. Jaroslavu Bolarovi alias Bill Stín (Václav Norman). Film, natočený podle románu Viléma Neubauera, měl vyprávět příběh z prostředí českých trampů. Diletantská režie a scénář, který znal tramping pouze z doslechu, způsobily vypískání filmu při jeho premiéře a ostré protesty skutečných trampů, jenž mohli tento film brát jako nejtěžší urážku jejich hnutí.

Tato událost však neohrozila filmovou dráhu Vašátkové, která se ještě tentýž rok objevila v dramatu Gustava Machatého ZE SOBOTY NA NEDĚLI (1931) jako tanečnice v baru. Tento film je jeden z mála umělecky hodnotnějších, v kterém Aša Vašátková hrála. Následují rok se jí zmocnil další diletantský režisér Václav Kubásek a obsadil ji jako Helenu Zemanovou do svého melodramatu PÍSEŇ O VELKÉ LÁSCE (1932). Snímek natáčel režisér v létě 1931 pouze v exteriérech němou kamerou s Vašátkovou, L. H. Strunou a Janem Svobodou. Až na začátku roku 1932 padlo rozhodnutí o ozvučení filmu, byly připsány nové postavy, rozšířen děj a realizace všech zvukových scén i ozvučení proběhlo ve starém vinohradském ateliéru společnosti A – B.

Po těchto ne zrovna lichotivých zkušenostech se k filmu opět vrátila po pěti letech v poměrně větších úlohách. V roce 1937 se zjevila ve dvou snímcích režiséra Vladimíra Slavínského. V jeho banálních melodramatech a komediích to byla zpěvačka Lu de Mila, vlastním jménem Ludmila Severýnová v komedii VDOVIČKA SPADLÁ S NEBE (1937) a dcera bankéře Mareše (Antonín Strnad) Jana v DĚVČÁTKU Z VENKOVA (1937). I když byly Slavínského díla u diváků poměrně úspěšné, odborná a i v té době uznávaná kritika jeho práci pravidelně strhávala a odsuzovala…

Normu dvou rolí za rok si udržela i v dalších dvou letech. Vladimír Slavínský pro Vašátkovou znovu připravil výraznější úlohu Jarmily Boučkové, dcery bohaté Lucie Boučkové (představovaná Růženou Šlemrovou) v operetní komedii BÍLÁ VRÁNA (1938) s Jindřichem Plachtou, Adinou Mandlovou, Evou Gerovou, Františkem Krištofem Veselým, Raoulem Schránilem a Světlou Svozilovou v titulních úlohách. Práci režiséra M. J. Krňanského poznala při natáčení komedie podle stejnojmenné povídky spisovatele Ignáta Herrmanna POD JEDNOU STŘECHOU (1938) a při realizaci pro ženu nepříjemné role lehké dívky.

Na úsvitu války a protektorátu roku 1939 se uzavřela i filmová dráha Vašátkové. Naštěstí ve svých posledních úlohách ji výborní režiséři Martin Frič a Otakar Vávra dali příležitost rozloučit se s filmovými diváky docela důstojně. Diváci si ji jistě vybaví jako upovídanou šatnářku Lídu v Orient baru ve Fričově komedii KRISTIÁN (1939) s Oldřichem Novým, Natašou Gollovou a Adinou Mandlovou a neochotnou prodavačku v obchodě s kabelkami v dramatu se záhadnou zápletkou – v níž hraje prim nalezená dívka bez paměti (Adina Mandlová) – KOUZELNÝ DŮM (1939) Otakara Vávry.

Během své filmové práce Vašátková zahájila i jevištní činnost na operetních scénách Tylova divadla v Nuslích, Intimního divadla a holešovické Velké operety. Pro herečku jistě nepříjemné a bolestivé onemocnění hlasivek donutilo Ašu Vašátkovou vzdát se herecké kariéry a stáhnout se do ústraní. Stihla se dvakrát provdat jako Anna Broncová a Anna Vytušilová. Jako zapomenutá zemřela 13. července 1970 v Praze krátce před svými šestapadesátými narozeninami.

Jaroslav "krib" Lopour

Herečka

Reklama

Reklama