Star Wars: Vzestup Skywalkera (2019)

Disney štúdiu sa úspešne podarilo zabiť pôvodú Star Wars atmosféru a z pôvodnej značky spravil niečo iné - úplne obyčajné vysokorozpočtové sci fi, ktoré je plné klišé a ktoré len vykráda pôvodný SW svet bez toho, aby čokoľvek zmysluplné doplnilo. Navyše, film je plný scenáristických kiksov a WTF momentov, ktoré zážitok zrážajú ešte o úroveň nižšie. Nová trilógia nemala nikdy vzniknúť a ak hej, tak ako nejaký nesúvisiaci spin off. Toto si pôvodný príbeh nezaslúžil.

The Defenders (2017) (seriál)

O dve triedy slabšie ako prvé dve série Daredevila. Slabučký scenár plný prázdnych fráz a často vyslovene tupých dialógov v kombinácii s nesypatickými hrdinami (Iron Fist a Jessica mi vyslovene vadili) je zničujúca kombinácia. Akcia vo väčšine prípadov tiež úplne o ničom (kde sa podeli brutálne vyhypované scény z druhej série Daredevila?). Celé to tiež tiahnu dole hlavní záporáci, ktorí sú nemastní, neslaní a vlastne úplne nezapamätateľní. Sklamanie.

Vetřelec: Covenant (2017)

Najnovší Votrelec má zrejme doposiaľ najhorší scenár z celej série. Tým pritom nemám namysli zle napísané dialógy (tie sú v zásade ok), ale samotné gro filmu - príbeh. Kombinácia pokračovania príbehu Prometea a klasického votrelca nevyšla. Scenáristi si v podstate vybrali to najhoršie z oboch príbehových svetov a spojili to do celku, ktorý jednak búra klasický svet a atmosféru pôvodných votrelcov a zároveň predstavuje klasický béčkový, neoriginálny a často veľmi stupídny horor. To všetko ešte podčiarkuje fakt, že každý jeden dejový zvrat je dopredu predvídateľný a diváka tak počas filmu (ani ku jeho koncu) nečaká žiadne prekvapenie, ale len frustrácia hlúposťou jednotlivých hrdinov. Naozaj veľké sklamanie. Vizuálne inak fajn, k hercom tiež nie je veľmi čo vytknúť. Ak ale nefunguje scenár, je všetko ostatné zbytočné.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Veľmi ale naozaj veľmi zlé. Vo všetkých ohľadoch, od základov (scenár, réžia) až po drobnosti (efekty). Jednoznačne doposiaľ najhorší film o pavúčom mužovi. Marc Webb by sa mal zjavne na komixy vybodnúť a venovať sa veciam, ktoré mu idú (romantické komédie).

Interstellar (2014)

Na druhé pozretie dávam 5* (pôvodne som dal 4*). Interstellar je skvelým príkladom toho, ako sa dá s minimom digitálnych efektov natočiť strhujúce sci fi. Film, samozrejme ťahajú vpred najmä úžasní herci, ale aj samotný scenár je skvelý a príbeh sa nedá predvídať ani znalcom žánru. Piatu hviezdu dávam najmä za geniálnu hudbu, ktorá jednotlivým scénami dáva úplne iný rozmer.

Dunkerk (2017)

Vojna z úplne inej perspektívy ako sme boli doteraz zvyknutí. Minimum dialógov, minimum priamych konfrontácii s nepriateľom, len hustá atmosféra v pozadí beznádejných pokusov a záchranu či evakuáciu spojeneckých jednotiek. Inovatívne a ako celok výborné. Oceňujem snahu o minimalizáciu digitálnych efektov a prácu s kulisami, čo podtrhuje uveriteľnost a zhutňuje atmosféru.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Klišé a nuda. To sú dve slová, ktoré ma napadajú po dopozeraní tretej časti mladých X-menov. Jediná zábavná scéna, ktorá má ako tak vytrhla z letargie, bola záchrana mutantov z vybuchujúcej školy, pri ktorej viac ako polovicu zážitku sprostredkovala dobre vybraná hudba. To je na vysokorozpočtový komixák žalostne málo. Ak by som medzičasom nevidel perfektného Logana, mal by som za to, že X-meni už nemajú žánru viac čo povedať.

Únos (2017)

Štvrtá hviezda je za dôležitú tému, samotná kvalita filmu by na to nestačila.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Veľmi dobré pokračovanie reštartovanej sci-fi ságy. J.J. Abrams jednoznačne potvrdzuje, že vie točiť kvalitné vysokoropočtovky. Film má dobre zvolené tempo, kvalitné obsadenie (v tomto smere bolo jednoznačne najlepším nápadom obsadiť do roly záporáka výborného Benedicta Cumberbatcha, ktorý je podľa mňa hlavným ťahákom celého filmu) i správnu dávku cool digitálnych efektov (oceňujem, že film nie je "predigitalizovaný" na štýl transformerov, kde sú efekty vyslovene samolúčelné a skôr lezú na nervy ako ohurujú). Škoda len, že príbeh ako taký nie je veľmi originálny a obsahuje hŕbu klišé, ktoré si scenáristi mohli odpustiť. V zásade som však rád, že nové Star Wars by mal dostať na starosť práve Abrams, lebo vidno, že má na to aby raz natočil ozajstný sci-fi masterpiece :)

Terapie láskou (2012)

5* je síce asi trochu neobjektívne hodnotenie, ale vzhľadom na konkurenciu v žánri romantických filmov je toto naozaj výborný film.