• Western

Nezapomenutelná láska (1957)

Prvotriedna romantika. Cary a Deborah sú skvelí a všetko funguje ako má. Nechápem, ako mi tak dlho mohla táto klasika unikať.

Varování před bouřkou (1951)

Veľmi silná výpoveď o zvrátenej organizácii, ktorá sa začala na juhu USA rozmáhať do nebezpečných rozmerov. Aj takéto filmy bolo treba, aby otvorili ľuďom oči. Síce môže byť trochu zvláštne, že vo filme o KKK nie je ani zmienka o afroameričanoch a obete sú len z radov bielych, ale vzhľadom na to, že film bol natočený v časoch, keď v USA ešte oficiálne vládol rasizmus, tak obete s tmavšou pokožkou by asi na divákov veľmi neúčinkovali, pre silnejší efekt bolo treba ukázať ako obete bielych. Ginger aj Cochran výborní a budúci prezident bol drsňák ako sa patrí.

Krásnější než sen (1942)

Najslabší film, čo som s Astaireom videl. Dejová linka je primitívna, romantika nefunguje a humor je tu len vďaka postave Acunovho sekretára... Aj tanečných a speváckych čísel je pomenej a jediné, ktoré zaujme, je to Astairove v Acunovej kancelárii. Rita bola krásna žena, no ako herečke jej nemôžem prísť na chuť, popri živelnej Ginger pôsobí fakt ako kus ľadu. Inak to bola zvláštna doba, keď najväčšími filmovými milovníkmi boli typy ako Astaire a Oldřich Nový, dnes je ťažko uveriteľné, že by sa za nimi čo i len obzrela o 20 rokov mladšia kráska ako Rita.

Zabijáci (1946)

Kriminálka s výbornou atmosférou a na svoju dobu veľmi originálnym spôsobom vyprávania deja. Keďže hlavný hrdina zomrie hneď na úvod a postupne sa z rozprávania iných o ňom dozvedáme viac. Len je škoda, že práve kvôli tomu je Lancaster na obrazovke dosť málo, no bol to jeho debut, takže to treba brať do úvahy. Poučenie z filmu - ženy sú mrchy a netreba im veriť a keď sa chlap zamiluje do nepravej, môže to mať fatálne následky...

Kid Galahad (1937)

Veľmi vydarená gangsterka z boxerského prostredia s trochou romantiky. Tiahnu to hlavne úžasné herecké výkony hlavnej štvorice (Robinson, Davis, Bogart a Morris). Hlavne Bette ma prekvapila, keďže doteraz som ju videl väčšinou v úlohách nesympatických až protivných ženských a tu bola milá, uvoľnená a aj pekná. Robinson a Bogart v typických gangsterských úlohách veľmi presvedčiví.

Mladý Sherlock Holmes (1985)

Detsky naivné a ľahko predvídateľné, čo by sa čiastočne dalo tolerovať, keďže ide o film pre mládež, no ten záver už bol až príliš trápny na to, aby si to zaslúžilo vyššie hodnotenie (dialóg Sherlocka a Elizabeth, aj samotný záverečný súboj). Iste, na takýto film to je netradičný záver, no vytušíte ho už v prvej tretine filmu, takže už len čakáte, kedy sa to stane a ako. Tento prvý - neoficiálny Sherlockov prípad sa tým oficiálnym od ACD samozrejme nevyrovná. Síce je zvolené zaujímavé egyptské prostredie, no inak ide o celkom obyčajný prípad pomsty a zloducha odhalíte dobrú polhodinu pred Sherlockom. Pre detského diváka to ale môže byť zaujímavé dobrodružstvo, pre otrlého starého diváka ako ja už len niečo, čo neurazí ani nenadchne.

Vzdušné zámky (1938)

Vo filme je viacero originálnych a prekvapivých momentov (aj vtipných) - Ginger s puškou a i., no pokiaľ ide o romantiku, tak tá tu vôbec nefunguje, žiadna chémia medzi Fredom a Ginger, proste na ňu nedáva scenár miesto. Ten ich vzťah je tu akoby nasilu našrubovaný, keď už to má byť romantická komédia. Najmenej romantický film tejto dvojice.

Tomb Raider (2018)

Alicia je sympatickejšia Lara než Angelina, no príbeh je rovnako dementný, navyše to často namiesto napätia budí len úsmev. Ako tak v norme to je, pokým Lara neodcestuje z Londýna, potom to už je klasická sfilmovaná videohra s deravým scenárom a smiešnou akciou.

The Iron Petticoat (1956)

Fajn komédia, aj keď ten pohľad na Sovietsky zväz a všetko čo s ním súvisí, je veľmi zjednodušený, len aby to bolo čo najviac vtipné. Niektoré hlášky (hlavne od Boba Hopea) sú skvelé, no hodilo by sa tu mladšie obsadenie hlavných úloh, päťdesiatnici Hope+Hepburn sa na tú romantickú linku veľmi nehodili a aj keď sa Katharine veľmi snažila a nahodila zaujímavý prízvuk, tak mi v úlohe ruskej pilotky vôbec nesedela, možno keby bola o 20 rokov mladšia... 70%

Karibští piráti (1942)

Ak by sme film posudzovali bez prihliadnutia na rok vzniku, išlo by o priemerný film. Dej je plný klišé, romantická linka je taká nemastná-neslaná, postavy sa chovajú predvídateľne (až na jeden moment, kedy sa charakter jednej z postáv obráti o 180 stupňov) a naivne a triky sú úsmevné, ale v dobe svojho vzniku to musel byť špičkový dobrodružný film, v ktorom si našiel to svoje či už mužský alebo ženský divák. Takže prižmúrim obe oči. 70%