• Western

Světová invaze (2011)

Ak si odmyslíme základnú myšlienku filmu, že MZíci prišli zničiť ľudstvo a jednotka mariňákov je vyslaná do obsadenej a zničenej oblasti, aby zachránila 5 úplne zbytočných civilistov, tak sa na to dá pozerať, aspoň na akčné scény. Keď dôjde na dialógy, je to dosť hrozné. Ten patos a hrdinstvo amerických vojakov, ktorí bez váhania obetujú svoj život v prospech niekoho iného... Veľmi zábavné je aj to, že keď seržantovi umierajú jeho ľudia, berie to bez mihnutia oka, no keď mu zomrie civilista, tak má veľmi blízko k tomu sa rozplakať. Škoda, že sa nevydali tvorcovia trošku zábavnejšou cestou a keď už sa to odohráva v Santa Monice, tak mohli byť zachránené nejaké hviezdy showbusinessu. Zaujímavá zostava mohla byť - Miley Cyrus, Justin Bieber, Lindsay Lohan, Paris Hilton, Lady Gaga. Síce by takejto misii máloktorý divák držal palce, ale o to väčšia zábava to mohla byť. Nie tam dať tri nevinné detičky, to je také prvoplánové a je jasné, že sa im nič nestane.

Svůdnice na šest (1975) (TV film)

Vydarená jednohubka, ktorá dokáže pobaviť a hlavne skvelí herci ju posúvajú o level vyššie.

Sweet Country (2017)

Silný námet aj úvod, ktorý ale po pár minútach stratí tempo a nechytí ho až do konca. Režisér to zvoral, lebo toto by za normálnych okolností bolo minimálne na 4 hviezdy. A keď sa ešte pridal strihačský škriatok, ktorý do niektorých scén šupol na pár sekúnd úplne inú scénu, ktorá bude nasledovať za 20-30 minút, tak to nechápem, ako toto mohli pustiť do distribúcie. Maximálne mi to znechutilo akýkoľvek zážitok z tohto filmu.

Symfonie strachu (2013)

No neviem, ale tie dialógy vraha s pianistom počas jeho koncertu mi prišli veľmi divné, až smiešne a napätia tam nebolo ani za mak (s výnimkou 2 sekúnd, keď mu spadol mobil a rýchlo ho dvihol), inak žvásty oničom. Žiadny vrah by sa tak nevykecával. A Cusackov hlas v dabingu síce znie po telefóne fajn, ale k nemu sa absolútne nehodí, ak by to bolo zaujímavejšie, pozrel by som si to ešte raz v origo. No bola by to premárnená hodina a pol. Slabota, ktorá sa s Telefónnou budkou nedá vôbec porovnávať, to je úplne iná liga. A Wood ako pianista mi tiež vôbec nesedel.

Symphonie pour un massacre (1963)

Priemerná kriminálka nesúca sa v pomalom tempe a s príbehom, ktorý ste videli v rôznych variáciách už veľakrát predtým. Všetko ide presne tak, ako predpokladáte, vrátane záveru, ktorý ma aj napriek tomu potešil, takéto úsmevné konce mám rád.

Syn jitřní hvězdy (1991) (TV film)

Asi najlepší film, aký som o Custerovi a Little Big Horne videl. Hlavnú zásluhu na tom má to, že je rozprávaný z dvoch pohľadov - jeho manželky a indiánky, takže pôsobí veľmi vierohodne, nie ako niektoré skoršie filmy, ktoré väčšinou plukovníka oslavovali ako hrdinu. Tu je zobrazený občas kladne, občas záporne a divák si z toho o ňom vytvorí svoj názor. Verne sú tu podané aj politické rozhodnutia týkajúce sa pôvodných obyvateľov, ich presúvanie do rezervácií a ako ťažko toto väzenie znášali. A záverečná bitka je na TV film naozaj veľkolepá. Jedinou slabinou je, že film občas nudí, keďže na bitku dojde až po 2,5 hodinách, ale neviem, či by som niečo vystrihol, možno to len viac obohatiť niečím dynamickejším v tých nudnejších pasážach.

Synové Velké medvědice (1966)

Hrozná amatérčina, ktorá má s westernom pramálo spoločné, ale vraj Gojko natočil ešte horšie kúsky, tak si nechám nejakú rezervu, reálne to na dve hviezdy nemá.

Synové větru: Mezi světlem a temnotou (2000)

O Aztékoch sa veľa filmov netočí, preto je to zaujímavý počin, aj keď príbeh nie je ničím výnimočný. Škoda odfláknutých bojových choreografií, keď herci ani netušia ako sa drží meč a súboje tak pôsobia ako keby odháňali muchy.

Šakal (1997)

Neviem, ale ja som si pod prezývkou "Šakal" predstavoval zabijaka, ktorý je veľkým profesionálom a na ktorého nemajú ani všteky tajné služby sveta, no v tomto filme mi pripadal ako celkom priemerný zabijak, ktorému dokáže spôsobiť veľké problémy aj jeden priemerný chlapík. Ani omylom sa Willisova postava nechytá na takých filmových zabijakov, ako Nikita, Leon, Cruise v Collaterali a pod. Myslím, že Willisovi táto úloha vôbec nesadla, proste mu ani na chvíľu neuveríte, že hrá chladnokrvného záporáka. Navyše dej je veľmi plytký a záver neskutočne trápny. V konečnom dôsledku sa jedná o slabučký akčný thriller, ktorý nemá čím zaujať.