• Western

Šampióni (1992)

Typický športový film so všetkými neduhmi tohto podžánru (hráči, ktorí dostávajú v každom zápase výprask sa behom sezóny tak zlepšia, že vyhrajú titul, rozhodujúci gól v poslednej sekunde, špinavé triky od trénera a hráčov najväčšieho súpera...), akurát že s deťmi, čo často neveští nič dobré. No má to aj pár dobrých momentov a celkovo to je pozerateľné. 50%

Šarlatová ulice (1945)

Jeden z najlepších noir - perfektný scenár, výborná atmosféra a skvelí herci. Dokonalé, bez jedinej chybičky.

Šedesátá léta (1999) (TV film)

Na rozdiel od Mr. Apache, ktorý zjavne videl iný film (keďže hippies s mariškou sa tu objavuje požehnane), môžem povedať, že ide o skvelé zdokumentovanie rokov 60-tych v USA. Je tu všetko podstatné - JFK, Martin Luther King, Vietnam, boja za práva Afroameričanov, aj spomenutí hippies a hudba vtedajšej doby. Naozaj kvalitný TV film so silnými emocionálnymi momentami. Je až neuveriteľné, že v "najdemokratickejšom" štáte sveta sa ešte v tak nedávnej minulosti diali také veci.

Šepoty a výkřiky (1972)

Ako svoj druhý Bergmanov film som si chcel vybrať niečo príjemné a ľahko stráviteľné... A takto to dopadne, keď si vyberám film podľa obalu a nie podľa obsahu. Príšerná umelecká depresívna nuda, ktorá zaujme len hereckými výkonmi. Nominácia za scenár musel byť vtip, veď dej a dialógy boli niečo otrasné. O umierajúcom človeku som videl veľa zaujímavých filmov, smutných, mierne odľahčených, citlivých, ale toto nebolo ani jedno z toho, ťažko pomenovať, čo to malo byť a čo tým pán Bergman myslel.

Šerif a mimozemšťan (1979)

Ako decko som mal tento film rád, dokonca som si z papiera vyrobil niečo, čo sa podobalo na tú zázračnú vecičku, čo mal malý mimozemšťan a hral som sa, že môžem aj ja robiť podobné kúsky. Po 30 rokoch ale nostalgia zmizla, ostal len film s infantilným dejom a otravnou melódiou...

Šerifové (1998)

Kopírovanie prvej časti, ktoré sa veľmi nepodarilo. Dej je ľahko predvídateľný a aj keď má film slušné tempo, všetko kazí záverečná trápna scéna v nemocničnej izbe.

Šestý smysl (1999)

Možno som mal až príliš veľké očakávania od tohto filmu a tak som bol po jeho zhliadnutí trochu sklamaný. Keď sa celý film tešíte na koniec a potom už len čakáte kedy to príde a o čo pôjde (na rozum mi prichádzali rôzne možné aj nemožné konce, nakoniec som na to prišiel asi tri sekundy predtým, než to došlo Willisovi), tak je ťažké si poriadne vychutnať celý film. Ale ten koniec bol SKVELÝ a spolu s výkonom Haley Joela Osmenta to robí z filmu skvelý zážitok a perlu medzi thrillermi.

Šibenice (2017)

Thirller ktorému chýba napätie a ťah na bránu. Detektívom to príliš nepáli, motá sa im pod nohy novinárka a vrah je úplne obyčajný chlapík bez charizmy, ktorého by šikovní detektívi chytili už v polke filmu. Ani tie vraždy už dnes nemajú čím zaujať.

Šifra mistra Leonarda (2006)

Už po knihe mi bolo jasné, že z toho nemôže vzniknúť dobrý film, ani keby sa toho chopili ľudia, ktorí patria k najlepším vo svojich oboroch. Téma je síce veľmi zaujímavá a provokujúca, škoda len, že na nápad napísať o tom knihu prišiel nie príliš schopný spisovateľ a vznikol tak, keď odhliadneme od samotnej témy, len slabý a predvídateľný thriller s množstvom klišé. A nech už je Akiva Goldsman akýkoľvek kvalitný scenárista, s takýmto námetom nemohol veľa spraviť. Hneď od začiatku som si pripadal, akoby som sledoval paródiu. Nie veľmi uveriteľné postavy stvárňované nie príliš sa snažiacimi hercami vám nedovolia brať to vážne. Zvrat nastane, keď sa na scéne objaví Ian McKellen, ktorý jediný z celého hereckého ansámblu skutočne niečo hrá, a jeho postava objasňuje "pravdu", ktorú sa snažila cirkev stáročia tajiť. Tých 10-15 minút je skutočne zaujímavých a ľuďom, ktorí sa hlbšie nezaujímajú o históriu môžu vyslovené teórie pripadať aj celkom reálne. Žiaľ, potom opäť film skĺzne niekam k paródii a podprimerným thrillerom, akých vyprodukuje Hollywood každoročne desiatky. Niekoľko "nečakaných" zvratov, ktoré však vôbec nie sú nečakané a typický hollywoodský koniec. Herci ako Jean Reno, Audrey Tatou alebo Alfred Molina už niekoľkokrát dokázali, že popri výborných hereckých výkonoch si vedia vybrať aj slabšiu chvíľku, čo sa im stalo aj tu, no od Toma Hanksa je to dosť nečakané. Zrejme svoj výkon podriadil kvalite filmu, lebo inak si ten mdlý herecký prejav neviem vysvetliť. Divák by mal s hlavnou postavou sympatizovať, mala by ho svojou charizmou strhnúť, no tu sa nič také nedeje. Langdon aj Neveu sú vám úplne ľahostajní a dokonca vám začne byť ľahostajné aj celé tajomstvo Svätého grálu. Škoda.

Šílená jízda (1997)

Toto je príklad, ako sa dá z mizerného námetu, s malým rozpočtom a slabými hercami (až na Brittany Murphy) urobiť slušný béčkový akčňák. Svižné dialógy a kung-fu akcia, ktorá viditeľne nesie rukopis hongkongského režiséra.