• Western

Tajný agent Jack T. (1997)

Čo k tomu dodať? Najhorší Seagalov film? Počul som, že má aj horšie. Môže ale byť ešte niečo horšie ako toto? Jedine keby si zahral Jednoducho Máriu. Oprava. Videl som jeho Patriota. Ešte môže byť niečo horšie ako toto.

Četa (1986)

Pravdivý príbeh o tom, aké to bolo vo Vietname a aké to je vo všetkých vojnách, popísané z vlastných skúseností Olivera Stonea. Skvelý Charlie Sheen a Willem Dafoe. Najlepší film o Vietname.

Osvícení (1980)

Takto by malo vyzerať kvalitné prevedenie skvelej knižnej predlohy na filmové plátno. Aj keď samotný Stephen King s výsledným produktom nebol vôbec spokojný (a o niekoľko rokov už osobne dohliadal na televízne spracovanie), Kubrick veľmi dobre vedel, že nie všetko, čo perfektne funguje v knihe, musí tak isto fungovať aj vo filme a pozmenil viacero vecí, vrátane konca, čím vzniklo dokonalé dielo nielen v rámci žánru, ale kinematografie vôbec. Veľkú zásluhu na tom má aj Jack Nicholson, ktorého výkon považujem za najlepší, aký kedy nejaký herec predviedol. Z mimiky tváre a z očí mu srší číre šialenstvo a niečo také môže dokázať buď fantastický herec, alebo naozajstný šialenec. Jeho výkonom sa zrejme nechala strhnúť aj Shelley Duvall, no je vidieť, že nie sú s Jackom rovnaká liga a keď sa dá nejaký herecký výkon považovať za prehrávanie, je to práve ten jej. Keď je nejaký film, ktorý by som sa bál pustiť si v noci, je to práve The Shining.

Zelená míle (1999)

Jedna z najlepších Kingových adaptácií, keď na rozdiel od Shawshanku sa tentoraz Darabont držal predlohy dosť verne.Úžasný filmový zážitok podporujú skvelí Hanks a Duncan, ale nezabudnuteľní sú aj Jeter, Hutchison a Rockwell. Myslím, že kto pri tomto filme neuroní ani slzičku, nemá srdce. Ja som reval už pri knihe a rovnako aj pri každom zhliadnutí filmu.

Poslední skaut (1991)

Jednoznačne najlepší akčný film všetkých čias! Shane Black tu rozvinul naplno svoj scenáristický talent a aj keď príbeh nie je svetoborný, dialógy nemajú chybu. Aj keď Bruce Willis hral vo väčšine mojich obľúbených filmov, práve vďaka tejto postave zostane u mňa najviac zapísaný. Jeho slovné prestrelky s Damonom Wayansom sú už kultové, no nezabudnuteľné sú aj jeho „rozhovory“ s Danielle Harris. Neodporúčam rodičom, aby to púšťali svojim deťom.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Keď som videl tento film prvý krát, bolo to len kvalitné spracovanie poviedky môjho najobľúbenejšieho autora. No každým ďalším zhliadnutím sa mi páčil viac a viac a už chápem, prečo je vo všetkých rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias v prvej trojke. Sorry, Forrest, ale tento film mal získať Oscara.

Volný pád (1993)

Ako je možné, že na tento skvelý film pri udeľovaní Oscarov zabudli? Michael Douglas hrá lepšie ako vo Wall Street a minimálne nominácie by si zaslúžili aj scenárista, kameraman, režisér a Robert Duvall. Trefná kritika systému (nielen toho amerického).

Matrix (1999)

Film nie je len o špeciálnych efektoch, tie sú v tomto filme len vedľajšie, aj keď sú skvelé a nezabudnuteľné a už dnes ich veľa filmov kopíruje. Film vás núti premýšľať nad vlastným životom a celým týmto svetom. Nie som paranoik, ale nemusí to byť až také sci-fi, ako sa na prvý pohľad zdá.

Americká krása (1999)

Dokonalé. Skvelý scenár, skvelá kamera, skvelá hudba, skvelá réžia a perfektné herecké výkony ako hlavných predstaviteľov (Kevin Spacey a Annette Bening excelujú), tak vedľajších postáv (Mena Suvari, Thora Birch, Wes Bentley, Chris Cooper, Allison Janney). Po tomto filme sa na igelitový sáčok pozerám úplne inak.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Film je prešpikovaný nezabudnuteľnými scénami (v byte, v aute, v reštaurácii, v pivnici obchodu) a skvelou hudbou. Samuel L. Jackson v životnej úlohe a skvelý scenár, ktorý už len tak niekto neprekoná. (Čože?... Čože?...)