• Western

Chodím s Lucy (2002)

Film je (ako každý romantický) veľmi predvídateľný. 5 nápadníkov, no po 5 minútach je jasné, s ktorým skončí. Navyše sa Lucy na niektorých rande chová tak, že by sa na ňu 99% chlapov vykašľalo. Monica Potter nevyzerá zle, ale vôbec si tu moje sympatie nezískala a ani chémia tu príliš nefungovala. Také nemastné-neslané.

Samotář Jim (2005)

Nesedelo mi to mierne optimistické vyznenie filmu, aj keď je dosť depresívny. Sotva niekto uverí, že kočka ako Liv Tyler by stála o lúzra Afflecka, ktorý nemá absolútne žiadne sebavedomie a cieľ do života a navyše sa chová ako debil. To je možné len vo filme.

Predátor: Kořist (2022)

Chudáci Indiáni, nestačí že majú problémy s osadníkmi, ktorí im zaberajú územie a s divokou zverou, ešte sa im tam dovalí z vesmíru Predátor, aby si na nich zalovil... Atmosféra 18. storočia príliš nefunguje, aj hlavná hrdinka vyzerá ako keby šla na módne fotenie, jej spolubojovníci vyzerajú uveriteľnejšie. Akčné scény ujdú, ale nezostanú dlhšie v pamäti, taká zábavná jednohubka. Len som nechápal, čo to tam v SK dabingu splietali o levovi. Pochybujem, že by nejaký Indián niekedy videl leva, odkiaľ by sa v Severnej Amerike vzal...

Up the River (1930)

Film z doby, kedy zvukový film len začínal a tak kvalitný námet a príbeh nebol najväčšou prioritou. Dej je prostý - mladík prepustený z väzenia (Bogart) chce začať nový život, no komplic jeho priateľky, do ktorej sa zamiloval vo väzení, ho chce vydierať, no jeho kámoši z väzenia (Tracy) to nenechajú len tak. Vidno, že Ford mal problém natiahnuť film aspoň na 90 minút a tak tu máme zbytočnú hudobnú aj komediálnu vsuvku z väzenského vystúpenia. Filmy z väzenského prostredia obľubujem, no tu je väzenie vykreslené ako miesto, kde si pomedzi väzňov pobieha riaditeľova dcérka a hrá sa s nimi, pracovníčka zo sociálky tam robí exkurzie pre svoje kámošky, väzni si športujú a inak zabávajú, trávia príjemné chvíle. A aj keď z takéhoto šťastného miesta by nikoho nenapadlo ujsť, tak Spencer Tracy si občas zmyslí, že sa vyberie na potulky a žiadny zložitý plán na to nemusí vymýšľať, dozorcovia akoby tam ani neboli (videl som počas filmu vôbec nejakého?). Dosť naivný filmik, ale vďaka Bogartovi a Tracymu stojí za videnie. Obaja sú mladučkí, Bogart dokonca pôsobí netradične ako slušňák a Tracy je ešte štíhly.

Muž se srdcem kovboje (2003) (TV film)

Jeden z tých lepších TV westernov, na ktorom tá televíznosť tak nebije do očí. Je úplne porovnateľný s pôvodným filmom. Základom je príbeh, ktorý nie je tuctový, o konci kovbojov a nástupe novej éry s nástupom 20. storočia. Miestami smutné, miestami vtipné, ale každopádne zaujímavé celé tie takmer 2 hodiny.

Poslední z hlavounů v městečku Mobile (1970)

Mám rád filmy postavené na dialógoch s minimom postáv na obmedzenom priestore, aj tu herci boli skvelí, všetky tie emócie a zvraty boli na jedničku, len príbeh bol príliš slabý, aby nenudil.

Hořké sladkosti (2000)

Romantika podľa osvedčenej šablóny - najskôr sa neznášajú, potom sa milujú. Dalton s Kinski sú celkom sympaťáci, ale z hovna bič neupletieš.

Životní jistoty (2001)

Príliš veľa tém na jeden film, slabšiu polovicu z nich vypustiť a bolo by to super. Máme tu matku starajúcu sa o syna v kóme, súťaž o auto, právnika s krízou identity, podivný únos dievčaťa o ktorom si únosca myslí, že je chlapec, oboznamovanie sa detí so sexualitou, chlapec zamilovaný do Bárbiny, porozvodové problémy... a ešte pár ďalších. Menej je niekedy viac.

Rudá krev (1997) (TV film)

Western v štýle Dr. Quinnovej, príbeh plytký, spracovanie typické televízne a herci nevýrazní. Jediným pozitívom je, že Indiánov hrajú naozaj Indiáni. Inak je to dosť nuda, ktorú prerušia asi dve akčnejšie scény, ale napätie v nich chýba.

Píseň jihu (1946)

Veľmi dobre vytvorená atmosféra amerického juhu 19. storočia, vrátane černošského dialektu, chýba už len tá najvýraznejšia črta tohto obdobia v tomto prostredí - rasizmus, ale to asi do filmu pre deti nebola vhodná téma. Každopádne ide o príjemný rodinný film s peknými animovanými sekvenciami a na tú dobu úžasne skĺbenie hraného a animovaného filmu. Aj capart v hlavnej úlohe je fajn, nelezie na nervy, čo je pri filmoch s deťmi to najdôležitejšie. A strýko Remus je tiež sympaťák a aj pesničky sú v pohode.