• Western

Píseň jihu (1946)

Veľmi dobre vytvorená atmosféra amerického juhu 19. storočia, vrátane černošského dialektu, chýba už len tá najvýraznejšia črta tohto obdobia v tomto prostredí - rasizmus, ale to asi do filmu pre deti nebola vhodná téma. Každopádne ide o príjemný rodinný film s peknými animovanými sekvenciami a na tú dobu úžasne skĺbenie hraného a animovaného filmu. Aj capart v hlavnej úlohe je fajn, nelezie na nervy, čo je pri filmoch s deťmi to najdôležitejšie. A strýko Remus je tiež sympaťák a aj pesničky sú v pohode.

Cry, the Beloved Country (1951)

Zaujímavý príbeh, len spracovanie pokrivkáva. Môžu za to dosť slabé dialógy, ktoré čoskoro začnú nudiť, aj nevýrazní herci. Sidney aj pri svojej menšej role prekonáva všetkých hercov minimálne o triedu. Hlavný herec Canada Lee mal čo predviesť, jeho postavou zmieta množstvo emócií, no zostal nevýrazný. Černoši v menších úlohách pôsobia vyložene akoby boli pred kamerou prvý krát, alebo dokonca videli prvý krát kameru. Viac priestoru by si pýtala postava syna hlavného hrdinu, ako sa dostal na scestie, lebo vyzerá, že by neublížil ani muche. No aj ten prerod rasistického statkára mohol byť lepšie spracovaný. Dúfam, že sa mi podarí vidieť aj remake, ktorý sa javí kvalitnejšie.

Spící agent (2015)

Blbina, ale taká sympatická, odľahčená, celkom rýchlo mi to zbehlo a občas ma to aj pobavilo.

Dostavník (1986) (TV film)

Každým ďalším remakeom ide kvalita príbehu o dostavníku dole. Televíznosť z toho trčí na sto honov, možno je preto aj dobre, že akcie je tu minimum. Herci tiež nie sú veľkým plusom tohto filmu, už mi tu chýbal len Kenny Rogers, aby bola zostava pesničkárov kompletná. Kristofferson má aspoň charizmu, Nelson by aj ušiel, len nie v úlohe Doca Hollidaya a Cash je dosť tragický.

Bláznivá dálnice (1981)

Veľa známych hercov, ale výsledný dojem nič moc. Taká typická jednoduchá komédia, ktorá ma nemá príliš čím pobaviť. V pamäti mi ostane asi len rozprávka o poníkovi, ktorý žerie deti. :-)

Alibi (2006)

V závere sa z toho stala riadna motanica, ale takéto premyslené, rafinované plány mám rád, aj keď prekvapujúci koniec nebol vôbec prekvapujúci. Ale milý film, pri ktorom som sa dobre bavil. Trošku mi vadil len Coogan v hlavnej úlohe, chcelo by to niekoho sympatickejšieho.

6 měsíců stačí, drahoušku (2018)

Nebolo to až také hrozné. Ten nápad a vzorec sa mi páčili, samotná súťaž ale mohla by spracovaná lepšie, tie situácie boli dosť slabé. A záver vyznel dosť trápne, ani slovo som Kleinovi nezožral. 50%

Drsný chlapi (1999) (TV film)

TV western, ktorý nemá čím zaujať. Titulný mladý hrdina pôsobí, akoby sa omylom ocitol v tomto žánri aj v tomto historickom období, absolútne tu nepasuje. Veteráni Nelson a Kristofferson tu síce pasujú, ale v tomto veku by sa už skôr mali hojdať v kresle pred saloonom, ako tasiť kolty. Záporák je absolútne bez charizmy, rovnako ako parťák šerif. Samotný príbeh je stokrát ohraný - pomsta a spracovanie nevýrazné.

Of Human Hearts (1938)

Nemám nič proti filmom s morálnym posolstvom, ale tu bolo toho moralizovania prehnane veľa, hlavne tá prednáška prezidenta Lincolna mladému doktorovi, ako zanedbáva svoju matku. Akoby prezident v čase vojny nemal nič lepšie na práci... Trošku som nechápal ten prerod chlapca, ktorý bol dobrý, no otec ho trestal za nezmysly, v muža, ktorý síce robí všetko pre svojich pacientov, ale na vlastnú matku zvysoka se... kaká. Ale nevadí, atmosféra 19. storočia je výborná, takéto filmy mám rád a herecké hviezdy tiež nesklamali, či už Huston, Bondi, Coburn, ale aj mladý Stewart bol fajn. Film, ktorý sa ale oplatí vidieť. 70%

Láska, podvod a loupež (1993) (TV film)

Celkom priemerný thriller, ale v pohode pozerateľný, hlavne vďaka ústrednej trojici.