• Western

Alibi na klíč (2017)

Väčšina vtipných situácií je prvoplánových a dej je predvídateľný, ale ak vypnete mozog, tak je to fajn oddychovka. Lacheau asi nemá rád zvieratá, ktoré si to tu riadne zlízli a úplne zbytočne, lebo zvieracie scény neboli vtipné ani za mak.

Alice Adamsová (1935)

Napoly rom-kom, napoly sociálna dráma, ktorá nemá okrem Katharine čím zaujať. Postava Alice a takisto jej matky ma ale dosť vytáčali. Matka pre to, že stále hučala do starkého, že málo zarába a chúďatko ich dcéra kvôli tomu nedostáva pozvánky na miestne nóbl večierky. Mať takú manželku, tak schytá pár po papuli (aj keď ženu by som ani kvetinou neudrel) a nech šľape tiež do roboty, nie ona doma vysedávať a píliť nervy aj uši starému chorľavému manželovi, ktorý musí makať na celú rodinu. A Alice, tá samotná by si zaslúžila oscarovú nomináciu za to neskutočné hranie a pretvárku, keď bola na večierku alebo so svojím milým. Tá jej vyškerenosť a neustále bľabotanie o somarinách ma neskutočne iritovali. Tiež by si zaslúžila riadny preplesk, nech sa dievča zobudí do reality, nie len snívať o tom, ako byť súčasťou tej high society, v živote sú dôležitejšie veci. Ale Katharine ju dala úžasne, to klobúk dolu. Takisto nesklamala Hattie, síce prvý krát som ju zažil takú mĺkvu, no aj v tejto pozícii to uhrala excelentne.

All That Jazz (1979)

Jeden z mála muzikálov, ktorý by dokázal rovnako dobre fungovať aj bez hudobných čísel, takže nevadí, že tie nie sú až také úchvatné. Zaujmú skôr po choreografickej stránke, než po speváckej, no tým podstatným je tentokrát príbeh.

Ally McBealová (1997) (seriál)

Skvelé vyprofilované postavy, ktoré majú svoje zvláštne problémy a výborní herci, ktorí im vdýchli život tvoria výborný seriál plný vtipných situácií, na seriál nevýdaných vizuálnych efektov a príjemnej hudby, kde si vyskúšali svoje spevácke schopností všetci herci v seriáli.

Along the Great Divide (1951)

Solídne vystavaný western s Kirkom v úlohe maršála, ktorý v mene spravodlivosti je ochotný obetovať aj svoj život. Dlhé putovanie púšťou nenudí, medzi putujúcimi sa rozohrávajú rôzne hry o získanie protivníkov na svoju stranu a nie je núdza o nečakané situácie. To už sa nedá povedať o konci filmu, ktorý je ľahko predvídateľný a ja som čakal hodnú chvíľu, kedy to už Kirkovi dopne, takže za to puntík dole. Aj tak ide stále o nadpriemerný western, kde okrem Kirka vyčnieva, ako vždy úžasný, Walter Brennan. 70%

Amadeus (1984)

Operu z celej svojej duše nenávidím a u historických filmov síce dokážem oceniť ich kvality, ale máloktorý ma dokáže zaujať natoľko, aby som mu dal maximálne hodnotenie. Tomuto sa to podarilo. Príbeh má spád, vďaka čomu tie 3 hodiny ubehnú ako voda a Hulce a Abraham podávajú fantastické herecké výkony. A dokonca sa mi zapáčila aj tá hudba...

Ambulance (2022)

Michael Bay je veľmi jednoduchý režisér, takže každý divák vie, že od neho môže čakať 2 veci - film bude sračka a vizuál bude vymakaný miliónmi z rozpočtu. Tá prvá je za posledných minimálne 15 rokov istota, tá druhá už taká istota nie je, hlavne posledné roky, kedy už z toho začína byť nepozerateľný digitálny bordel (Transformeri). Tu to našťastie ešte ukočíroval dobre, búračky vyzerajú realisticky, tie prelety kamery ale boli zbytočné, trochu masturbácia od Baya, ale keď mu to spraví dobre... Ja som z toho odbavený nebol. Dej je jednoduchý ako obvykle, no ani to napätie a adrenalín, ktoré sú často spomínané, sa u mňa akosi nedostavili, dvakrát som pri filme zaspal. Nie je veľké vzrúšo, pozerať na sanitku, ktorú 90 minút nie sú schopní zastaviť všetci poliši LA spolu s FBI... Do toho zbytočné bratské roztržky, zázračná operácia a podobné nezmysly. Aspoň že si Bay miesto Megan Fox našiel novú krásku, na Elizu sa veľmi dobre pozerá, ale celý film mi do úlohy záchranárky nepasovala. Takto záchranárky proste nevyzerajú. A čo je najhoršie na celom filme (a v podstate na väčšine jeho filmov), on nemá zmysel pre humor a nedokáže tie nezmysly, ktoré točí odľahčiť (s výnimkou Bad Boys). Aj tu sa na konci snaží divákov dojať scénou v nemocnici s tradičným hudobným doprovodom. Toto fakt nie. Mal by sa naučiť od Emmericha, ako sa točia sračky, ktoré sa neberú vážne. Potom z toho môže byť aspoň priemerný film. Takej Nebezpečnej rýchlosti to nesiaha ani po členky.

Americká elegie (2020)

Skvelá rodinná dráma z prostredia chudobnejšej vrstvy amerického sna, ktorú z nadpriemeru do vysokého nadpriemeru ťahajú hlavne Amy Adams a Glenn Close, ktoré idú jednoznačne na Oscara a po toľkých nepremenených nomináciách (6 vs. 7) by si to už konečne zaslúžili.

Americká krása (1999)

Dokonalé. Skvelý scenár, skvelá kamera, skvelá hudba, skvelá réžia a perfektné herecké výkony ako hlavných predstaviteľov (Kevin Spacey a Annette Bening excelujú), tak vedľajších postáv (Mena Suvari, Thora Birch, Wes Bentley, Chris Cooper, Allison Janney). Po tomto filme sa na igelitový sáčok pozerám úplne inak.