Hurá do Afriky! (2010) odpad!

Co od tohoto snímku čekat? Když se dívám na animáky, vím, že musím snížit mozkvou aktivitu na minimum. Ale tady to nešlo! Bylo to až moc postavený na hlavu. Nevím, co tvůrci od snímku očekávali, ale doufám, že neměli na mysli výchovný efekt, anebo snad pobavit. Chtěli-li předat těm nejmenším jisté poselství, pak by měli uspořádat hlasování pro děti, které snímek viděly; a zjistit od nich, zda pochopili o čem to vlastně bylo. ... V určitém smyslu - teď zpětně - jsem viděl vlastně i známý sci-fi film: "Den nezávislosti". Tam se také přece lidé různého vyznání, kultury spojili, aby čelili nezvané návštěvě. Jenže šlo o rozumové bytosti s jednotým dorozumívacím prostředkem: řečí. V "Hurá d Ariky" tuto schopnost měla i zvířata. Takže byla postavena - v určitém žebříčku nesrovnalostí - na úroveň člověka. Jak utopistické. No a konec: hotové vylodění v Normandii.

Boot Hill (1969)

Spocený a ušpiněný obličej Terence Hilla, opravdu paráda. Nebo část snímku, kdy se prolíná několik sekvencí: docela dlouho a s ne zrovinka příjemnou hudbou. Jedná se o koncovou část, kdy v šapitó je mlácen horník, v zákulisí pistolníci; a do toho promítání Fischera.

Stalin (1992) (TV film)

Co jsem pochopil ze snímku je to, že se Stalina všichni báli a nikdo neměl odvahu jej usmrtit. Zabít vlastního přítele či otce? Stalin a Béria likvidovali. Svízelný etický problém nebo působil ve velké míře kult osobnosti? Usmrtit jej během války, by bylo nerozumné, ale před ní a po ní? Udělal Rusko velmocí, ale k čemu? Co je nějakému obyčejnému Rusákovi, který má vodku místo krve, po velmocnosti. Jinak pěkný herecký výkon od pana Duvalla. Takhle bych si Stalina představoval. Problematika atentátu mi byla nastíněna až snímkem "Uvnitř kruhu".

Potraviny, a.s. (2008)

Přesně tak, jak píše "Dadel". Problém na který tento dokument reaguje, vyplývá z "přemnožení lidí". A to nepočítám Afriku, Severní Koreu a jiné země. Zapojit tyto země do koloběhu...Hlavní problém tedy je: jak pro neustále se množící lidskou populaci vyrábět potraviny? Dokument ukázal dvě z možností. "Systém se jednou zhroutí." "Musí se zhroutit." Ano, nexistuje systém perpetum mobile. Otázka je ale kdy. Až to lidem skutečně dojde. Mééé to bude trvat. U dokumentů takovéhoto ražení mám strašně rád, že lidi po shlédnutí reptají, ale nic se neděje. Viděli jste někdy protestovat skupinky lidí u supermarketů? Já tedy ne. A to jich máme v Ústí nad Labem habaděj! Zprávami lezou informace, jak s námi - markety zacházejí, a nám je to putna! U NÁS ZŘEJMĚ ŽIJOU KONZUMNÍ OVCE... Ano dalo by se najít řešení. Ostatně jeden farmář z dokumentu byl příkladem (vybavuji si, že jeden zákazník jel 500 km). Velký počet malých dodavatelů. Jenže to by tu museli být jiné podmínky pro zemědělce, chovatele. Obávám se však, že zemědělství, chovatelství jde do zániku. Lidé nechtějí nic moc řešit, a tak raději jdou do - marketů. Den člověk se skládá z toho, že přijde unaven z práce (nižší a střední vrstvy)...a teď, aby ještě řešil kvalitu potravin...kouká po slevách. Člověk je blažen po cukru a soli...tak proč něco řešit.

Tichý běh (1972)

V relativní jednoduchosti se skrývá krása.

Vzývající ticho (2007) (TV film)

Přesně tak, jak to napsali "Eta" a "Alvin"; mísí se ve mě dva pocity: jako nehorolezec (ale nadšenec pro vandry a dlouhé pochody), nemám pro Toniho Kurze, Andrease Hinterstoissera, Willyho Angerera a Ediho Raniera, nic jiného, než obdiv, uznání a pochopení! Co se však týče celistvosti dokumentárního filmu, nejsem nijak nadšený. Rozehrát několik rovin a přepínat mezi nima, nebylo zrovna dvakrát šťastné. Nudil jsem se. Například: hned na začátku mohli udělat malou vizitku o Joeovi a jeho /Pádu do ticha/; a taky o tom, proč tam vlastně jede. Potom mohli nechat Joea, aby zrekonstruoval výstup Kurze a jeho skupiny přátel. Protože jinak mi helikoptéra a vůbec celý Joeův výstup přišel nudný. Možná, kdyby si vzal dobové vybavení, tak to byla jiná, ale takhle...

Amazonia vertical (2004)

Nižší hodnocení nemohu dáti. Co víc by člověk, od dokumentu tohoto rázu, mohl chtít. Autenticita, nádherné prostředí, fajn komentář a jako takový bonus, odvážná Janka. Málo je takových holek. No a na konci se ukázalo, co všechno něktěří lidé z bájné civilizace dělájí. Chytají zvířata jen proto, že chtějí mít stejný život jako my! A přitom něktěří z nás, by chtěli vést podobný život jako oni; jak smutné.

Pád do ticha (2003)

Sedět a čekat na jistou smrt? Ať je dole cokoli: Joe tam slanil. Zřějmě měl dobrou intuici nebo chtěl být druhým Ötzim... Měl velkou chuť žít. Chladná stránka jeho osobnosti, možná pud sebezáchovy podporovaný vírou, že tam Simon snad ještě je; mu zachránila život. Opravdu dobře zpracované. Jen malá výtka by byla ohledně záběrů z vrcholu, kdy mohla sekvence být delší a zaujímat větší záběr. A potom též absence záběrů ze stěn, kdy stojí kolmo ke stěně a pootočí se o 45-90 stupňů.

Hitlerova kariéra (1977)

Jelikož některé komentáře (Matty+jeho odkazy) vystihují přesně to, co bych asi o tomto snímku napsal, nebudu psáti komentář o dokumentu. Napíši jen své dojmy o Hitlerovi z toho dokumentu.. Předně musím napsat, že samotné projevy na mě působili bezobsažně; zkátka prázdné fráze. Žádné pádné argumenty. Spíše jsme měl strach z jeho fanatisujícíh řečí. Nejspíše bych byl mezi prvními, kdo by ze země utíkali, jen co by se Hitler stal říšským kancléřem. A to proto, abych se potom mohl postavit Hitlerovi na odpor. Nevěřím v mystično (neboť téměř vše se dá vysvětlit vědecky; co neumíme vysvětlit, příští generace jasně osvětlí). A pak já žiji teď, a ne v minulosti nebo minulostí. Tím, že jsem kdysi byl v říši, mě nijak nepovznáší. Proto si myslím, že působil na záměrně na nevzdělaná nebo polovzdělané masy. Ony se neptají, chtějí jen jednoduše ukazovat, kam se mají vydat.

Edvard Beneš - tragédie politika (1991) (TV film)

Ač jsem viděl jen první část, musím sem vložit komentář. Ano, Beneš je vyobrazen jako čistě logicky smýšlenjící člověk; opoměl vložit do svého jednání trochu lidskosti. ostatně i sami fotografie nebo filmové záběry jej ani jinak nezabírají, než jako člověka bez "lidské" radosti z drobností. Ale myslím si, že tohle je chabá pomluva dr.Beneše. Jako státník se vyznamenal. Ostatně zkuste pracovat duševně 16 hodin denně, vědět, že ať uděláte, co uděláte, bude to některými veřejnými činiteli kritizováno. Vědět a taky přistouoit na tu hru; že se nejdná přímo, ale skrze tajemníky; kuloáry, tam se dělá politika. Dr. Beneš mi přišel jako malý svéhlava. Sám se činil na mezinárodním poli a téměř nikoho neposlouchal. Teď záleží na každém z nás, jak na dr.Edvarda Beneše bude nahlížet. Osobně mu děkuji za TO, jak se činil ve věci vzniku samostatnosti ČSR. Věřím, že tak, jak se máme teď (dobře), bychom se neměli. Vycházím ze současnosti a nehraji na kdyby. Zavdal ke vzniku nás Čechů (i když máme jako Češi pohnutou historii - viz třenba násilný přesun Němců, tak tento čin je potřeba vnímati pozitivně). Existovat jako národ už něco znamená. První díl hodnotím třemi hvězdami.