Wanted (2008)

Někdo tu psal "na reálnost zapomeňte". Jenže to já neumím, takže jsem skoro celý film nevěřícně kroutil očima. Je to moc pěkně udělané, McAvoy jako loser je skvělý, vychrtlá Angelina Jolie už tolik ne. A konečně už vím, že kulky umí lítat i dokolečka, takže vlastně za roh.

Olověná vesta (1987)

Kdysi jsem se jako malý omylem k tomuhle snímku nachomýtl a dokonce u něj usnul, protože mě to hodně nudilo. Dnes, když jsem ho shlédl podruhé, jsem byl naprosto nadšený. Tohle je prostě pecka a povinný materiál ke studiu absurdity války ve Vietnamu. Šílený pohled vyšinutého "Sádloše" a mladá umírající šikmá odstřelovačka - tyhle scény zakončující dvě samostatné kapitoly jsou drsným vyústěním tohohle vynikajícího filmu. "Born To kill" a hipísácký symbol k sobě prostě nejdou. Kubrick uměl natočit vše.

Až na krev (2007)

Ano, tenhle film je hodně nepřístupný. Zatím jsem ho viděl jen jedinkrát a určitě se do něj pokusím zakousnout podruhé. Až na excelentního D.Day-Lewise, na jehož odporný knírek jsem si už zvykl, jsem byl docela v rozpacích a nějak tak jsem nevěděl, co si vlastně o tom mám myslet. Antagonistické chování hlavní postavy mě dost otrávilo, což je vlastně plus, ale zatím dávám 4 hvězdičky a to jen kvůli Day-Lewisovi.

Medvídek (2007)

Vůbec nechápu, co je špatně. Tohle byl tak příšerně nudný film, že ho nezachrání ani závěrečná skvělá scéna v kavárně. Opravdu netuším, čím to je. Prověřená autorská dvojice, skvělí herci... Jenomže tady něco prostě nefunguje a žasnu údivem, že stejné duo stvořilo filmový skvost Pelíšky, protože tenhle dortík je totálně bez chutě. Příště si už na Hřebejka dám opravdu pozor, to jméno už bohužel není zárukem kvality. A jestli existují nějaké paralely mezi Medvídkem a Americkou krásou (to snad nemyslel vážně?), tak takové, že jsou oba snímky filmovými výrobky a běželi v kinech. Medvídek společně s Milenci a Vrahy by mě dokázali unudit k smrti. Ach jo.

10 000 př. n. l. (2008)

Prehistorická lovestory. Byl jsem na to nucen koukat 2x, což tomuhle "velkofilmu" spíše uškodilo. Že to je hezky udělané, je už v dnešní době samozřejmost. Od začátku jsem věděl, jak to dopadne, což je velké mínus scénáře, ale co jsem od takového filmu čekal? Snad víc prehistorických zvířátek a jelikož váhám mezi 2 a 3 hvězdičkami, za mrzké množství potvor dám pouze dvě.

Truman Show (1998)

Tohle se prostě musí vidět. Pak že Jim Carrey je jenom gumová huba. Úžasný film, kvůli kterému jsem nemohl usnout, protože srovnání s dnešní společností a médii se jen nabízí. Reklamy ve filmu = látka na blití. Duch doby varovně hrozí prstem.

Útěk do divočiny (2007)

Mě to teda moc nenadchlo, což mě dost mrzí. Něco tomu chybělo...ale co? Proč jsem nechápal sobecké počínání hlavního hrdiny, který jde za svým štěstím a svobodou, aniž by se ohlížel na ostatní? Chápu, že to byl jeho sen, ale jeden telefonát blízkým by ho rozhodně nezabil... Na druhou stranu jsem mu strašně záviděl tu jeho nezávislost, jak si vysedával před autobusem na gauči. Absolutní svoboda. Nic mu nechybělo, jen samota a příroda mu byla společníkem. 70%.../... Úmyslně zde nechávám komentář po prvním shlédnutí. Mám neskutečnou radost. Tentokrát mě film naprosto pohltil a mohl jsem docenit a proniknout vším, co mi nabídl. On podnikl to, po čem vždycky budu toužit a nikdy na to ale nebudu v naší společnosti mít. Tenhle snímek je o mém snu, kdybych byl silná osobnost a měl na to ty "koule" všechno tu opustit a vydat se najít sám sebe. Neskutečná nálada mne pohltila.... Děkuji Christopherovi McCandlessovi za to, že už se necítím tak podivínsky, že existují podobní lidé jako já a někteří (jako on) dokáží i své sny naplnit. Ještě že tak. 100%

Gangy New Yorku (2002)

Mně se to líbilo. Scorsese teda natočil rozhodně o třídu lepší filmy, ale i tohle je více jak solidní nadprůměr. Jako vždy mě odboural D. Day-Lewis, který byl vážně odporný. Po filmu jsem si běžel ještě jednou umýt hlavu:-) Na mě ta atmosféra 19.století zapůsobila přesvědčivě. Děj byl trošku slabší, to je pravda. Volím mezi 3 a 4, dám nakonec 4 - film si to zaslouží.

2001: Vesmírná odysea (1968)

Kubrickova klasika, která předběhla dobu o několik sloních kroků. Někdo se nudí, ale moje srdce radostí plesá nad pro mě osobně nejlepší filmových soundtrackem, převratnými efekty a atd. Kdo se zajímá o filmy, tak tohle dílo patří do filmového slabikáře. Chudák Hal je obrazem dnešních technologií, bez kterých by se moderní společnost už neobešla. Zpátky na stromy by se již nekonalo, civilizace by se z toho nevzpamatovala. Tohle je masterpiece a Kubrick pro mě vždy byl a bude výjimečným člověkem, který viděl dopředu a věci odlišně než všichni ostatní. Docela si dokážu představit, co se tenkrát dělo v kinech, když tam dorazila Vesmírná Odyssea.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Vykoupení patří bezesporu mezi nejlepší filmy všech dob, ale... Bohužel nesdílím bezmezné nadšení jako ostatní. Snímek je to více jak skvělý, ale že bych o něm musel v noci přemítat - tak takový pocit se nedostavil. Sám jsem z toho byl trochu v rozpacích, třeba to přijde s druhým nebo třetím shlédnutím, ale pochybuji. Jasných pět hvězdiček, ale mé top filmy by měli minimálně 6... Doufám, že tenhle komentář ještě změním!