Temný rytíř (2008)

Když se Nolan ujal zpracování Batmana, nějak tak se čekalo, že to dopadne dobře. Ale takhle? O tom se mi ani nesnilo. Komiksy mě nikdy moc nebrali, filmová zpracování už vůbec. Ale po shlédnutí Temného rytíře jsem změnil názor. Trošku jsem se bál, jak všichni film chválí, abych nebyl zklamaný... Naprosto zbytečné obavy! Nebudu nijak přehnaně konkrétní a nebudu zabíhat do detailů, to už udělali ostatní. Přejdu všechno ostatní a připojuji se k fanatickým fandům Heatha Ledgera. To, co ve filmu předvedl, prostě nemá obdoby. Musí za to dostat Oscara a ne proto, že ještě před premiérou nešt'astně zemřel, ale za to, co dokázal s postavou Jokera na filmovém plátně. Ještě dlouho z toho budu padat na zadek. Ale i ono všechno ostatní je dokonalé, zvláště po té, co jsem shlédl bonusové DVD a měl možnost vidět, jakým převratným způsobem Nolan a jeho parta pracuje. Temný rytíř tak pro mne dostal další úžasný rozměr. Už dlouho mě nic nesebralo jako tohle, viděl jsem ho 5x a už se zase těším, až si hodím nohy nahoru a budu s čelistí na zemi pozorovat tohle veledílo. Mám radost, mám obrovskou radost, z toho, jak je Nolan mladý a co ještě všechno nám může ukázat. Tohle by vydalo na maturitní slohovou práci. Jen chci ještě podotknout, že chápu diváky, které tenhle Batman moc neoslovil. Já mezi ně naštěstí nepatřím, můžu si tak dopřávat tuto dokonalou lahůdku, děkovat bohu, že nadělil panu Nolanovi takový talent a zároveň truchlit nad ztrátou takového herce a člověka, jakým Heath Ledger nesporně byl.

Requiem za sen (2000)

Bude mi pokaždé hodně smutno, když uvidím tenhle film. A že se na něj budu dívat ještě hodněkrát. Vše podstatné už bylo řečeno... Pro mě nejvíce srdcervoucí scéna je už uprostřed filmu, kdy Harry navštíví svojí matku a ona mu povídá o pocitu osamění... Sakra, tak moc jí rozumím:-( Když několikrát ve filmu zazní "Všechno bude fajn, jako dříve", je hned jasné, že to jinak dopadnout nemůže než tak, jak to dopadne. Tenhle film je v mojí top 5 a kdo ho neviděl, at' si ted' na něj zajde do kina. Já půjdu určitě, ale pokud jste ve špatném rozpoložení, nechte tenhle snímek na jindy.

Can't Stop the Music (1980)

No, obávám se, že i když bych se narodil v té době a coby teenager bych měl tu čest pařit na Village people na díze, jsem si jistý, že bych tím opovrhoval stejně jako dnes. Popina nejhoršího kalibru a ještě je jim věnovaný celý film. To je peklo. Hvězdička za YMCA.

L. A. - Přísně tajné (1997)

Tenhle výstavní kousek jsem poprvé viděl coby uhrovitý pubert'ák a byl jsem z něho tehdy úplně odvařený. Dnes po letech jsou dojmy stejné, snad i lepší. Tři policisté se stejným cílem, ale naprosto odlišné typy. Kariéristický a čestný Pearce, drsný Crowe a můj favorit Kevin Spacey, policista-celebrita, který se sice nedožije finále, ale pomůže svým spolubojovníkům udržet tu správnou nit. Pro mě osobně jeden z nejlepších a nejnapínavějších filmů, tady je to tak na šest hvězdiček.

Úhel pohledu (2008)

Zamotané to bylo celkem pěkně, to se musí nechat, ale nemám rád rozuzlení tohoto typu. Setkání skoro všech hlavních postav, at' už mrtvých či živých, v závěru tohoto snímku se prostě může stát, jak se trefně říká, jen ve filmu. A to se mi nelíbí, když má snímek do reálnosti daleko a k náhodě se to přirovnat nedá, protože by to smrdělo. 3 a 1/2

Život je zázrak (2004)

Oproti Kocourovi a kočce mi zhruba tak do poloviny scházela taková ta lehkost a přirozenost, s kterou snímek musí plynout sám a bez křeče, těch pádů mi přišlo tak nějak moc a samotného mě děsilo, že se docela nudím. Naneštěstí se to s příchodem války skvěle rozjelo. Kusturica nezklamal, začátek mi ale přišel krapet slabší. Nakonec to ale všechno dobře dopadlo, i oslice přestala plakat a já jsem moc rád, že občas můžu zhlédnout film takového typu, kterých se moc netočí.

Faunův labyrint (2006)

Tak tahle celkem krutá pohádka na pozadí partyzánské války se mi moc líbila. Dávám pět, protože jsem nic podobného ještě neviděl. Bylo to krásné a brutální zároveň. Pan kapitán byl odpornější stvůra než samotný faun. Ale svoje děti bych na to rozhodně nevzal. Při šití pusinky jsem si musel zakrýt oči:-)

Fargo (1996)

Vynikající film, ale že bych kvůli němu nemohl usnout, to se říct nedá. Nevím... Buscemi skvělý jako vždy, tragikomika W.H. Macyho mi bylo chvílemi líto, ale totálně mě odboural "coenovský" zvrhlík Peter Stormare. Takový charakter přece ani nemůže existovat. Pořád jsem nepřišel na to, co mi k absolutní spokojenosti chybí. Třeba to přijde časem. Raději si jdu dát palačinky.

Tahle země není pro starý (2007)

Když film skončil, byl jsem v docela silných rozpacích. To jsme na tom v dnešní době už tak špatně? T.L.Jones to vzdá, Josh Brolin to schytá a Javier Bardem jako psychopat bez svědomí držící se svých zvrhlých zásad a navíc s pěknou pistolkou vyjde jako vítěz. Ach jo, byl jsem z toho pěkně otrávený. Film skvělý, ale se špatným koncem, po kterém zbude jen pocit apatie a rezignace.

Provaz (1948)

Moc pěkné. Superintelektuální hrdinové, jeden svůj čin neunese, kdežto druhý si v tom očividně libuje. K tomu "superbystrý" profesor, který dokáže, že perfektní vražda neexistuje. Na svou dobu odvážný počin.