• Krátkometrážní

Vesnice (2004)

Na první zhlédnutí velmi působivý film s excelentní pointou. Na druhé a další už nemá čím zaujmout, protože k vyvrcholení nespěje, minuty líně plynou a v jeden zvláštně naplánovaný okamžik z čista jasna přijde pointa. Škoda, měl jsem při prvním zhlédnutí dávat větší pozor, podruhé jsem si už film nevychutnal podle představ. Podobné: Znamení

Pod vlivem lásky (2008)

Koukněte na stopáž. Tři hodiny pětapadesát minut! Sion Sono, tvůrce Suicide Circle a dalších krváků tentokráte natočil romantickou komedii. Šílenou, bez obligátního holywoodského patosu, perverzní, napěchovanou akcí. Nezalekněte se délky (já ho zkouknul nadvakrát). Empire Andy Warhola o délce 8 hodin představuje větší výzvu. Podobné: Stereo Future

Útěk ze Severní Koreje (2008)

Běhal mráz po zádech. Některým lidem lze tak snadno vymýt mozek, pokud jim je odepřen přístup k informacím. Nemají už svého vůdce rádi jen naoko ze strachu, oni ho ze srdce milují. Uprchlík: „Nehladovíme kvůli generálovi, ale protože nepracujeme dostatečně tvrdě.“ Malá sestra uprchíka po vysvobození ze země „Chci zpět. I kdyby mě při návratu chytili, pořád budu na severu šťastnější než tady.“ Z cyklu This World televize BBC.

Generace GEN (2007)

S odstupem slabé 3 hvězdičky, nadsazuji a přesto dám filmu 2. šanci. Nebylo by fér nepřihlédnout k silně přiškrcenému rozpočtu a úzkému prostoru strany produkce. Premisa dobrá, bohužel se nerozvíjí. Herecký um srovnatelný s kaskadérem Srstkou. Kolem a kolem, zaujmou-li screenshoty, neváhejte. Trailer s filmem nemá zhola nic společného, opravdu to není odpad. Lepší: kniha Snow Crash / Sníh by Neal Stephenson

Pan Nikdo (2009)

Kreativně vzletná podívaná. Nesčetně prostinkých dějových linií a odboček na přeskáčku, nechronologicky a přesto celek dává smysl (*SPOILER* Žádný není. btw: 15+(3×34)=117 (1975-2092)? Vážně!? *SPOILER*). Circa 9 donekonečna omílaných fragmentů vyprávění, proč? Když se storyline rozjede, každý jednotlivý záběr tvoří jen vatu vyplňující stopáž. Ale sakra dobře se na ni kouká. Okamžitě se mi připomněly svébytné korejské filmy. Váhám, jestli dát 3, 4 nebo dokonce 5 hvězd. Podobné: The Jacket

Červený trpaslík (1988) (seriál)

Celkový hodnocení: pět a půl pračky Whirpool. Značka vítězů.

Blade Runner (1982)

Los Angeles roku 2019 vypadá jako mix karáčské tržnice a americké metropole 40. až 70. let. Zejména dopravní prostředky neuvěřitelně trapné, jako vystřižené z nízkorozpočtového béčka (slyším Total Recall?). Zarazil mě od první chvíle průhledný děj. To, co narozdíl od záměru režiséra nebylo explicitně řečeno, zajistilo filmu štítek kultovní. Je tak? Viděl jsem verzi The Final Cut. Dick se v knižních dílech držel při zemi, postrádal fantazii. Psal o děrných štítcích! Dobrý sci-fi spisovatel musí být vizionář. Raději si přečtěte novelu Neuromancer (1984) od Williama Gibsona.

Volný pád (1993)

Znáte, jaké to je sedět za parného letního dne v autě bez klimatizace? Stačí nepatrný impulz z vnějšku a nejeden člověk přichází o sebekontrolu a má tendenci vybuchnout. Jsme ve filmu, takže hrdina myšlenku realizuje. Anabáze graduje a vyústí v mstu celé společnosti. A přitom si chudák chtěl jen rozměnit drobné na telefon a vypít dobře vychlazenou plechovku limonády. Jen se bránil.

Zábavný park (2009)

Po roce musím jít s hodnocením o stupínek níž, protože se mi k filmu vážou převážně nepříjemné vzpomínky. Abych jen nehanil, měl i své lepší stránky. Za všechny song Rock Me Amedeus od Falca (zazní asi tucetkrát, takže podtrhne nudně nudnou nudu zábavního parku), na komedii silné a oduševnělé dialogy a Bill Hader v roli správce parku. Podobné: Judd Apatow s kýmkoli z Judd Apatow's universe (jeho herci, např. z Machři a šprti / Freaks and Geeks)

Bez soucitu (2010)

Novodobá „seagalovka“ se vším co k ní patří. Český distributor si byl vědom a trefně zmenil název na Bez soucitu. Kolosálně nudné akční scény při kterých bylo vlastně lepší odvracet zrak. Sudy kečupu a kila olova se mě nijak nedotkly. Film jsem dorazil do konce s vypětím sil. Ve scénáři problém nevidím, na akční béčka chodí nenáročné publikum a pár odvážlivců. Příště dám na instinkt a prostý rozum… Lepší: Sejmi je všechny / Shoot 'Em Up starring Clive Owen