Akta X - Film (1998)

Akta X patří mezi mé nejoblíbenější seriály. Agenti FBI Mulder a Scullyová jsou již jistě kultovními a ten, kdo si zamiloval seriál bude celovečerákem přímo nadšen. Opět se dostane na konspirační teorie, řešení nejrůznějších událostí a přicházení věcem na kloub, jen mi ke konci chybělo vědecké vysvětlení Scullyové :) Celovečerní verze patří mezi ty lepší sci-fi posledních let, čemuž jistojistě dopomáhá kult seriálové předlohy, takřka všeobecná obeznámenost s ústřední dvojicí a nemalý rozpočet, který je ve filmu vidět. Scény z Antarktidy a zřícení explodující výškové budovy stály za to. Měli by natočit dvojku, nebo pokračovat v tvorbě seriálu... Určitě nejsem jediný, kdo má takové přání.

Alenka v říši divů (2010)

Tim Burton u mě každým svým posledním filmem ztrácí kredit a něco ze svého vizionářského kouzla. Karlík byl ještě v mezích dobrého vkusu, u Sweeneyho jsem už pochyboval a nyní přišla Alenka. Klasické Burtonovské postupy a témata tu nezvykle selhávají a stávají se tak možnou alternativou halucinogenních látek pro narkomany. Měl jsem obrovské problémy se soustředit a nedokázal jsem se ani vcítit do žádné z postav. Všechny mi byly díky přespříliš umělému vzhledu lhostejné (ukradené) a působily neosobně, až na jednu výjimku. A tou nemůže být nikdo jiný než (ne, není to Johnny Depp) Mia Wasikowska, která jako jediná působí živým dojmem a trošku zahřívá studené prostředí říše divů. Škoda jen, že zde nemůže předvádět svůj nesmírný talent (všem doporučuji seriál V odborné péči), Alenka je totiž charakter plochý jako Keira Knightley bez push-upky. Nebavil mě dokonce ani Johnny Depp (snad poprvé) a upřímně mi jeho postava vadila. Doufám tak jen, že obrovský finanční úspěch zajistí Timovi vysoké rozpočty pro osobitější filmy.

Alf versus U.S. Army (1996) (TV film)

Převedení nadprůměrného seriálu do celovečerního filmu nedopadlo vůbec špatně. Místy je to ten starý dobrý Alf.

Alias (2001) (seriál)

Alias mě zase tak moc nenadchl. Jistě je to něco nového, ale na 24 to zdaleka nemá. Jennifer Garner u mě nebude nikdy dobrá herečka jako spíš pěkná herečka. Možná že za mé průměrné hodnocení může časově vynikající zařazení do programu naší komerční televice H@vna. Možná za to může i fakt, že jsem netušil jeden vynikající tah naší vaší televize, a sice zařazení dalšího dílu ihned po skončení toho prvního, čímž jsem přišel o jeden díl. Když se tak ohlížím, ano mé znechucení nad TV H@vna zde mohlo hrát roli. A nebo také ne. Podobné serály zde v CZ vždy chyběly. Já jen čekám až uvedou některý ze seriálů Lost či Prison Break. Podle ohlasů to jsou vynikající dílka, které bych neměl minout. Ale jak znám H@vna, seriál uvedou nejlépe po půlnoci. Alias si musím sehnat na DVD, abych jej mohl s čistým svědomím znovu ohodnotit. Třeba bude zážitek lepší než v TV. Uvidíme...

Alien vs. Predator: Redemption (2010) (amatérský film)

Za 500 dolarů? Doufám, že filmeček viděli u Foxů a teď s Popovem jednají o minimálně 15 milionovém třetím dílu v jeho režii.

Amadeus (1984)

Miloš Forman přijel do Ameriky a všem rádoby režisérům ukázal, jak má vypadat správné biografické drama, bez výraznějších tváří, za to s výraznými hereckými výkony, skvělou výpravou (v CZ se dá natočit prakticky cokoli) a nenapodobitelnou atmosférou. Nejde o jeho nejlepší film, ale i tak se jedná o velice nadprůměrné a právem neopovrhované dílo, které si plné hodnocení zaslouží. Celým snímkem diváka doprovází Mozartova hudba a je dobře, že k filmu nebyl složen klasický soundtrack. Tom Hulce se svým nenapodobitelným smíchem zahrál Amadea osobitým způsobem a opravdu jsem mu roli famózního skladatele věřil. F. Murray Abraham ve své životní roli a nespočet českých cameo :) Jsem velice zvědav na Harrisovo Copying Beethoven, jestli se alespoň zdaleka přiblíží kvalitám Amadea.

Amélie z Montmartru (2001)

Nádherné, pohádkově zbarvené vyprávění z pera Jean-Pierre Jeuneta o věcech milovaných i nesnášených, o osudech normálních lidí, kterými může zahýbat i docela normální děvče. Audrey Tautou jako současně nejkrásnější herečka Francie hraje už jen svým pohledem a její tvář se k pohádkovému vizuálu neskutečně hodí. Hudba je další téměř dokonalou součástí filmu, součástí, na kterou hned tak nezapomenete. Pozitivní atmosféra je z filmu cítit každým políčkem a všechny vaše smysly budou rochnit blahem. Všichni herci hrají přesvědčivě, mně osobně byl nejsympatičtější Dominique Pinon, režisérův oblíbenec.. ten, který si mě získal i v Jeunetově kraťasu Foutaises. Amélie je nádherný film, který mi zvedl náladu a na chvíli mě donutil myslet jen na krásné věci a věci, které chci v životě ještě udělat.. Pět hvězd je určitě zasloužené hodnocení.

Americká kletba (2005)

Klasický průměrný horůrek o strašidelném domečku, ničím nevybočujíc z řady. V průměrném duchu se nesou i všechny herecké výkony, kde překvapivě nedobře zahrál veterán Donald Sutherland. Něco však přeci jen stojí za to vyzdvihnout. Hudba je krásně temná a navozuje tu pravou atmosféru, prostředí je velice, velice nádherné (natáčelo se v Rumunsku). Hodně mě zklamal konec, který působí poněkud hloupě a hlavně urychleně. Efekty také nic moc. Za příjemnou, chvílemi temnou atmosféru, za nadprůměrnou hudbu a za překrásné prostředí je průměrné hodnocení to pravé.

Americká krása (1999)

Na Americkou krásu se musím podívat ještě jednou. Tohle je ÚŽASNÝ film, po jehož shlédnutí se mi chtělo tleskat. Kevin Spacey hraje Lestera, muže, který prožívá krizi středního věku a touží po kamarádce své dcery. Spacey je bez debat nejlepší dramatický herec vůbec. Jestli je na filmu něco vyjímečného, je to určitě příběh, který je neobvyklý a jedinečný, odehrávající se mezi několika rodinami v anonymním americkém předměstí. Natočeno je to opravdu krásně. Jistým způsobem to dělá film střídavě veselým, srdervoucím a strašným. Je určen především pro zralé publikum. Je zde trocha toho násilí a skoronahých scén (ovšem obojí je zde velmi vkusně zpracováno). Ovšem i starší školáci by si film mohli užít. Podívejte se nato. Nebudete litovat.

Americký gangster (2007)

Po dlouhé době jsem s absolutním hodnocením nezaváhal ani na vteřinku. Už od úvodní scény, podkreslené hudbou ala Mnichov jsem cítil, že se na mě valí něco mimořádného. Spojení čtyř Velikánů současného Hollywoodu (Denzel Washington, Russell Crowe, Steven Zaillian a Ridley Scott), podpořené skvělými výkony Joshe Brolina a Chiwetel Ejiofora a kamerou roku přineslo tolik očekávanou sondu do gangsterského života, na kterou filmový svět čekal od uvedení Scorseseho Mafiánů. Nebudu je srovnávat, každý je vlastně o něčem jiném. Mně se během sledování před očima několikrát objevil spíše Nelítostný souboj. Opomenutí Akademií nebudu komentovat, ještě jsem neviděl snímky nominované, až tak učiním, udělám si obrázek sám. Pro mě je zatím Americký gangster vrcholem roku 2007.