Nouzový východ (2008)

Sam Mendes jako jeden z minima režisérů si u mě drží pětihvězdičkový standard a nepokazil si to ani tentokrát. Spojením dvou megahvězd nejvýdělečnějšího filmu všech dob a zároveň jedněch z nejlepších herců současnosti, melancholickým hudebním doprovodem mága Thomase Newmana, Coenovským kameramanem Rogerem Deakensem, bezútěsnou atmosférou a velice nadčasovým příběhem (napsaným v šedesátých letech) dosáhl opět až na okraj mých emociálních hranic a já nedokázal několik hodin po zhlédnutí myslet na nic jiného než na Nouzový východ a jeho příběh. Závěrečná katarze je jedním z nejemotivnějších okamžiků, jaké jsem před obrazovkou či plátnem zažil a Nouzový východ řadím k tomu nejlepšímu co jsem zhlédnul ne jen za rok 2008, ale za celé současné desetiletí. Samovi tleskám a doufám, že jeho další počiny budou na stejné, ne-li dokonce na ještě vyšší úrovni a již nyní s napětím vyčkávám červen, kdy světlo světa spatří Všude dobře, proč být doma.

Obhájce (2011)

Filmová lahůdka, ze které jsem byl tak potěšen, že veškeré námitky ihned smetu ze stolu a budu jen chválit. Jsem rád, že v Hollywoodu stále někteří producenti mají koule na to poskytnout čtyřicet melounů na podobný právnický drámothriller. Navíc takhle kvalitní filmovou právničinu jsem neviděl hodně dlouho a musím pátrat v paměti drahnou chvíli, než najdu podobně inteligentní kousek. Matthew konečně hraje oblečen (i když scény bez trika se nevyvaroval ani tentokrát), ale v obleku a před porotou mu roli věřím víc než v prosluněném ráji, kde je na každém rohu obklopen desítkami nápadnic. Lincoln Lawyer se zkrátka povedl a možná při druhém zhlédnutí přidám i tu pátou hvězdičku, takhle je to za 4 a 1/2.

O človíčkovi (1985) (seriál)

Jeden z nejlepších večerníčků. Naprosto originální a naprosto odlišný od všech ostatních. V době kdy jsem jej sledoval jsem shodou okolností hrál i hru Prehistorik, takže jsem nemohl v sedm hodin před obrazovkou chybět.

Odpor (2008)

Po V Bruggách další příjemné překvapení. I přesto že se pravděpodobně jedná o ještě větší finanční neúspěch než Krvavý diamant, tak mě ty pohyblivé obrázky z "běloruských" lesů vtáhly dovnitř a já se během sledování cítil jako v sedmém nebi. Tentokrát se nestali herci, ani režie ba ani hudba mou nejoblíbenější složkou, tentokrát to vyhrálo prostředí, ve kterém se celý film odehrává. Hluboké hvozdy, které ještě nestihly zničit výdobytky lidské civilizace, vrzání smrkových větví a šumění stromů, přesně takhle to vypadá v lesích v místě, kde jsem vyrůstal. Ale zpět k filmu, Edward Zwick si opět bere na svá bedra látku, která už jen na papíře chytne za srdce a rozehrává před očima diváka divadlo na city plné sentimentu. U Edwarda mi to narozdíl od jiných režisérů nevadí, i když nám schéma Defiance říká: teď přijde romantická scéna, teď přijde akční scéna, teď na poslední chvíli přiběhne záchrana..., tak i přesto jsem oči z obrazovky nespustil (také zčásti díky výborné kameře). Já byl spokojen jako už dlouho ne, jen více takovýchto filmů.

Odsouzení (2010)

Sam Rockwell by si konečně zasloužil Oskara. Hilary Swank už plešatou pozlacenou sošku doma na polici má, ale za její nominaci bych se také nezlobil. Conviction je další z pomalých "independent look" dramat podle skutečných událostí a jako spousta dalších stojí za vidění. Ve filmu je vidět, že odhodlání některých nezná mezí a já s ústy dokořán sledoval proměnu z ukřivděné sestry v neústupnou osobu s cílevědomostí na rozdávání. Sourozenecké pouto mezi Hilary a Samem je tím nejpřesvědčivějším, co jsem z filmů loňského roku viděl. 4 a 1/2 *.

Odstřelovač (2007)

Odstřelovač vzal snajperský výcvik a znalosti průměrného odstřelovače, a tohle všechno převrátil naruby tak, aby z toho ten největší prospěch měl právě on. Ne, že bych mu to měl dvakrát za zlé, i když je Shooter zčásti složen výhradně ze snůšek nesmyslů, celková zábavnost a ultradrsný Mark Wahlberg jako průvodce dějem zvedají laťku výsledného požitku až pod samotnou hranici blaha, kterou od podobných béčkových špionážních "one against all" old school thrillerů vyžaduji. Samotný výběr hlavního představitele se castingovým režisérům vyvedl náramně (díky bohu, že Keanu Reeves nevyšel) a vůbec, obsazení nemá chybu. Kate Mara se stala mou novou femme fatale. Antoine Fuqua už ukázal, že umí lépe (Slzy slunce, Training Day), ale i hůře (Král Artuš), Odstřelovač je někde mezi, jelikož mám však danou tématiku rád a jak jsem již řekl - bavil jsem se náramně, hodnotím jej krásnými čtyřmi hvězdičkami.

Oheň (1991)

Pořádné horký, správně chlapácký a přiměřeně hrdinský hasičský thriller, který o sobě může hrdě hlásit, že má koule. William Baldwin ve své životní (a asi jediné snesitelné) roli spolu se svým "bráchou" Kurtem Russellem rozehrávají boj s ohněm na život a na smrt, který stojí za to. Já osobně řadím Oheň na druhou příčku co se týče hasičských filmů, ve kterém vede novější Okrsek 49. Ron Howard mi nikdy jako režisér nevadil (až na Grinche), Hanse Zimmera zbožňuji, vizuálně úchvatné scény mám taky rád.. pod čtyři jít prostě nemůžu.

Okrsek 13: Ultimátum (2009)

Stejně zběsilá akční jízda jako první díl, s větší dávkou akce, adrenalinu a bohužel i všemožného tlachání. Tlachá se všude a o všem, tlachají všichni a pořád. Na akci tedy zbyde o něco málo více času než v dílu předchozím, tlachání ale přerůstá únosnou mez a u cca desátého rozhovoru jsem si vykroutil pár obratlů. Neřeknu, kdyby si měly postavy co říci, ale vlastně se nic neřeší a pokud náhodou ano, tak smysl hovoru je přebit na hlavu postavenou zápletkou, která řeší více, než na co Luc Besson v současné době scénáristicky má. Díky alespoň za sice hůře sestříhanou, ale jinak bezchybnou akci, kdy se spíše více střílí a mlátí než skáče a běhá, nicméně jde o řekl bych nástupce, nekazícího pověst jedničky.

Okrsek 49 (2004)

Tak od Okrsku jsem vůbec nic neočekával. Oslava hasičům? Pche.. to zase bude. Film začíná - hmm pěknej fajrák. Ten se fakt povedl. Aaaa, tady máme prvního hrdinu, Phoenixe. Ale co to? Co se to stalo? Mu se něco přihodilo? A nevypadá to s ním vůbec dobře. To jsem zvědavej, co z toho vyleze. Ha - flashback. No dobrá, asi už vím, jak bude celý film probíhat. Flashbacky. Seznámení s hrdiny v klasickém duchu, pár prvních výjezdů, seznámení s budoucí manželkou. A už mě to začíná docela zajímat. Ale? Co to... co se mu to... Ano, nebudu nic prozrazovat, ale od této chvíle jsem film doslova hltal. Phoenix hraje opravdu přesvědčivě, Travolta také a ten jeho závěrečný projev? Ano, dostal mě. Hudba nijak vybočující z řad průměru, režie nadprůměrná a kamera vynikající. Nakonec se tedy přikláním k maximálnímu hodnocení.

Old Boy (2003)

To bylo řečí, to bylo keců než jsem se odhodlal po tolika pozitivní kritiky film sehnat. Navíc postavení na csfd v pozici sto jedna a sedmdesátého nejlepšího filmu všech dob zapříčinilo má vysoká očekávání. A tak jsem si inkriminovaný film sehnal. Pravda, sehnat si dnes film je možno takřka neomezeným množstvím způsobů, já jsem se rozhodl pro ten zdánlivě nejjednodušší a film jsem si stáhl, vím, budu se vařit v pekelném kotli společně s Jackem Sparrowem a ostatními piráty ať už zábavního nebo lupičského průmyslu :D Mé první setkání s korejskou filmografií dopadlo více než dobře, ba přímo senzačně. Ohromný zážitek z dosud nepoznaného. Nyní se asi začnu o korejský film zajímat o něco více. Hlavní představitel (kdo si má ta jména pořád pamatovat) je sympatický. Pravda, ne úplně od začátku ale postupem času si mou důvěru získal. Jeho chování je pochopitelné a cesta za pomstou snad krom Muže v Ohni :D nebyla nikdy lepší. Často popisované scény (zubař, bitka, chobotnice) jsou opravdu nechutné (až na tu bitku, ta je dokonalá). Od doby, co jsem film shlédl jsem svého zubaře nenavštívil. Dokonce i na ulici se mu obloukem vyhýbám. Chobotnici jsem jedl, ale jen jako součást přílohy, kterou bych nazval "mořské potvory" a byla definitivně mrtvá. Co se týče jeho ženského protějšku, tak na ní jsem mohl oči nechat. V postelové scéně jsem chtěl být alespoň na chvíli v kůži muže, jdoucím bezhlavě za pomstou. Hlavní záporák mě ve srovnání s ústřední dvojicí tak nezaujal. Byl ale zahrán perfektně. Hudební složka, kterou vnímám u každého filmu, byla taktéž na výborné úrovni a opět, jako každá druhá složka filmu zněla úplně jinak, než co jsem měl tu čest doposud slyšet. O střihu a kameře tady mluvit respektive psát nehodlám, jenom bych vás ochuzoval o čas čtením dalších a dalších řádků. Jak to tedy celé shrnout? Nebojte se něčeho nového. Korejský film je něco úplně jiného, než na co jsme zvyklí z Hollywoodu. IMHO je ještě o něco lepší. Uvidíme...