Loki - Season 2 (2023) (série)

Objektívne to asi 5 nie je, ale pri shitshow menom MCU phase 4 a 5 je toto ťažký nadpriemer. Inovatívne nápady mimo zaužívaných chodníkov v MCU, veľmi zaujímavo je prevedená aj kamera (dôraz na tváre postáv) v spolupráci s interiérmi, ktoré v Disney už nadobro chceli obetovať technológii VOLUME. Taktiež hudobný podmaz je viac ako "dajte mi niečo epické od treťotriedného učňa od Hansa" a ústrednú dvojicu (Loki + Mobius) si vie človek obľúbiť. Loki dostal na svoj záver pekný charakter development a to je niečo, čo si v súčasnom stave komiksoviek treba vážiť.

Suburra (2015)

Nesmierne dobré napísaný scenár, ktorý udrží napätie a rozpletá sa až do záverečnej apokalypsy. Výborná réžia a rovnako dobrí herci. O M83 ani nemusím hovoriť. Za veľkou mlákou by si mali brať príklad, ako sa robí hutná atmosféra podsvetia a politiky. Dávam 5* aj za tú pachuť, ktorá mi ku koncu filmu ostala, keď som našiel až nebezpečne veľa paralel so slovenskou politikou.

Bod obnovy (2023)

Do toho filmu investovali tvorcovia srdiečko a bolo to vidieť. Hlavne z úvodu bola očividná snaha do každej scény dostať nejaký futuristický prvok, aby to nepôsobilo ako futuristický exteriér-socialisticky interiér. Filmu ale dochádzal postupom času dych. Trošku škoda, že pacing scenáru šiel do stratena a zišlo to na tuctovú kriminálku, lebo scenár mal veľa zaujímavých nápadov a možno trochu chcelo pridať na napätí. Herci zato šli všetci na 1tku a nemám naozaj nikomu čo vytknúť. Som rád, že tu takýto film vznikol a dúfam, že to nie je posledný takýto počin.

Kluci nepláčou (1999)

Film sa prvé 2/3 snaží vykresliť veľmi surovo až naturalisticky viac prostredie ako charaktery, čo mi popravde bránilo vžiť sa do príbehu a hlavnej postavy. Z celého filmu šiel taký nepríjemný pocit. Aj keď kamera je vcelku zaujímavá a Hilary Swank zaujme od prvej minúty, človek vlastne nevie, o čo filmu ide. Brandon je vykreslený (aspoň pre mňa) pomerne nesympaticky, čo môže byť paradoxne plus - režisérka sa nesnaží o lacný kalkul na city. Lenže potom príde posledná odzbrojujúca tretina, ktorá je ale že naozaj veľmi veľmi nepríjemná na pozeranie. Toľko koncentrovaného hnusu človek tak často nevidí. U mňa zvíťazila scéna na policajnej stanici (hnus, keď človek číta, že to bola tá reálna časť skutočného príbehu), ktorá podľa mňa Hilary vyhrala oscara. Aj napriek tomu, že film ma ako celok úplne nezaujal, vďaka záverečnej časti sa mi vryl naozaj hlboko do pamäte. Raz to aspoň treba vidieť.

Vůně ženy (1992)

Všetky 3* venujem maestrovi Al Pacinovi. Zvyšok asi nikde, lebo keď premýšľam nad celým tým scenárom, tak v ňom neviem nájsť nič extra. Celý príbeh o cti, charaktere a integrite, ktorý je toľko podstatný pre onú záverečnú reč, je zaobalený v (aspoň pre mňa) naozaj hlúpej premise celého príbehu (naozaj sa nedal nájsť aspoň nejaký lepší dôvod na to, aby si hlavný hrdina nechal zničiť celý život??).

Zápisky o skandálu (2006)

Záverečná konfrontácia medzi Judi Dench a Cate Blanchett je číre umenie bez prikrášľovania. Herecký koncert v intenzívnej psycho-dráme, kde sa sympatie s nesympatiami u postav mixujú každých 20 minút.

Upgrade (2018)

Super nápad, zaujímavá pointa, inovatívna kamera, ale čo z toho, keď za tých 100 minút ma ten film nedokázal vôbec vtiahnuť do deja a osud hlavnej postavy mi s progresom začínal byť prakticky ukradnutý. Škoda.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Za mňa zatiaľ film roka. A to hovorím s vedomím toho, že som videl už aj Oppenheimera, ktorý ma zďaleka nedokázal tak prikovať k sedačke, ako táto akčná jazda. Cruisové Mission Impossible zrejú ako víno a s každou časťou vedia preraziť látku ešte viac. Všetko funguje ako má. Casting je bezchybný, všetky rozhovory so záporákmi sú napínavé a akcia funguje na 120%. Tvorcovia sa prekvapivo rozhodli pritlačiť aj na emocionálnej stránke, ktorá prekvapí a posunie dej do zaujímavých miest. Na Hayley Atwell mám slabosť už dlho, ale tu bola perfektná dvojička ku Cruisovi. Cruise sa posledné roky vo výbere filmov nemýli a stáva sa zárukou poctivej akčnej jazdy v kinách. Mňa len mrzí, že kvôli "Barbenheimerovi" sa tomuto filmu nedostalo toľko pozornosti a zárobkov v kinách, koľko by si ten film zaslúžil.

Oppenheimer (2023)

Film sa rozdeľuje na 2 časti. V druhej časti máme Oppenheimera, ktorý zostavuje vedecky "avengers" team na zostrojenie bomby. Táto časť ma gradáciu, diváka baví a vrcholí impozantnou scénou testu atómovej bomby. Práve pri Trinity teste vyniká Nolan najviac a vidno, že je vo svojich obľúbených vodách. Gradácia napätia za prispenia Ludwigovho doprovodu a následne všetko hovoriace ticho.... Toto je dôvod, prečo treba ísť do kina a kde u mňa film vrcholí. Intenzitu testu potom ešte zveličuje veľmi kvalitné natočená sekvencia, kde na Oppenheimera doľahne veľkosť momentu. Lenže potom nasleduje ešte ďalšia trištvrťhodinka, ktorá sa rozhodne finišovať časť prvú - Oppenheimerov súdny proces. A v tomto vidím osobne trocha chybu. Súdny proces sú konverzácie a výsluchy za výsluchom, kde vám nie je jasné o čo tam presne ide a kam to smeruje a aj preto záverečný zvrat spôsobuje skôr otázky, ako nejaký pocit zadosťučinenia a prekvapenia. Aj keď tu RDJ kraľuje, divák sa má právo pýtať, prečo sa postava Ramiho Maleka zachová tak ako sa zachovala, lebo vo filme je tento element prakticky odignorovaný, čo je pri strašidelne dlhej stopáži trocha problém. Vlastne je až paradox, že pri tak dlhej stopáži sa zdajú niektoré časti nedotiahnuté a chceli by možno viac vysvetlenia (aj keď chápem, že Nolan vysvetľovať zrejme zámerne nechce). Človek sa taktiež ku koncu stráca v menách, ktoré sú len občas spomenuté, zato v záverečných chvíľach hrajú prim. Celá záverečná časť je hádzanie faktov a mien a zvratov v takej rýchlosti, že človek má problém všetko pobrať. V závere by som to zhrnul tak, že ide o remeselne perfektnú filmarčinu s kraľujúcimi hlavnými postavami (Murphy, RDJ), kde ale súdna linka trocha kazí WOW efekt zo samotnej linky skladania a testovania atómovej bomby.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Ta stopáž!!!! zas a znova a budem to opakovať stále. Pokiaľ nemá režisér SAKRA DOBRÝ dôvod natiahnuť film nad 2 hodiny tak nech to nerobí. Tu ten pacing jednoducho úplne nefungoval a bolo jasné, že zostrihať scény, ktoré zrejme stali štvrtinu budgetu sa nechcelo. Aj napriek 2 a pol hodinám tu proste toho Indyho bolo paradoxne málo.... Naháňačka na trojkolkách bavila možno 2-3 minúty a nie 20. Celá linka so spoluprácou s vládou USA bola úplne zbytočná a ak by sa skrátila alebo vystrihla, ničomu by to neuškodilo. A keď už v závere došiel film do záverečného prekvapenia, tak sa to po 5 minútach seklo jedným punchom do záverečného finále. Čo teda nakoniec najviac bavilo bola úvodná pol hodinka s naozaj kvalitným de-agingom, ktorá mala a aj úspešne priniesla original Indiana feel. Škoda... od tohto produkčného a hereckého castu som čakal možno trocha viac.