Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

meave

Koľko vlahy dokáže vstrebať púšť srdca rokmi vyprahlého..."tak moc chceme uveriť, že sme našli svoj proťajšok". Strach z osamotenia, opustenosti dokáže zahnať len láska, hoci vynútená. Len tá môže byť spásou duše stratenej a blúdiacej v toľkej temnote, že ostane sama čiernou ako tieň. Tmavý a pokrývajúci duše ako biely šifón zrkadlá...ten smäd pretrvávajúci a vytrvalý a urputný ako túžba po delení a živote u každej bunky tohto sveta... ()

B!shop

O tomhle flmu jsem nic nevedel. Pak jsem nahodou skouknul trailer a prislo mi to jako ultra drsnej buzeracni thriller, na kterej jsem se zacal tesit. Ale ted musim rict, ze to nebylo tak drsny a misty to bylo spis komedialni, ale rozhodne to bylo kvalitni. Vsechno zacina docela poklidne a je to spis takova komedie s jednou hodne neprijemnou babou, ktera vse okolo komentuje a zapisuje do deniku. Jenze postupem casu film cim dal tim vic zvaznuje, objevujou se prvni buzerace a zacina bejt jasny, ze tu nebude happy-end. A cim vic minut je za nama, tim jsou i lepsi hlavni predstavitelky. Skutecne hereckej koncert Cate Blanchett a hlavne Judi Dench, kterej obcas prijemne ozivi opet uchylnej Bill Nighy. Navic je film pekne sviznej a ma uzasnou hudbu. Cekal sem sice neco krapet vostrejsiho, ale i tak nemam duvod, proc nedat 5*. ()

Slarque

Začátek trochu klame lehkým tónem a humorem. Ale oboje se z filmu rychle vytrácí. To, co na začátku vypadalo jako neškodná stará semetrika s přezíravými názory prakticky na každého v jejím okolí, se před našima očima mění na opravdu nebezpečného magora a podlou svini. V závěru jsem se začal obávat nějakého americky thrillerového „konečného řešení“, ale scénář naštěstí zůstal britsky uměřený. Cate Blanchett a Bill Nighy jsou tak dobří, jak jsem čekal. Jinak film naprosto ovládla Judi Dench, díky které není pokroucená realita hlavní „hrdinky“ až tak nepochopitelná. ()

Gilmour93

„Můžu získat všechno tím, že nebudu dělat nic.“ Krutá samota, ještě krutější projevy zhrzenosti, slepá touha bez otěží a vzácná dávka empatie kráčející ruku v ruce s inteligencí. Zkušený TV tvůrce Richard Eyre dobře ví, jak do necelé hodiny a půl nacpat všechnu intenzitu dramatu, která by se v delší stopáži už nebezpečně rozmělnila. Triangl Dench, Nighy a průsvitná pleť Blanchett dokonalý v každém gestu, nad orchestřištěm Glass dirigující koncert precizní ve své opravdovosti. Ač manipulátory bytostně nesnáším, nepřišla mi postava Barbary i kvůli vtipným deníkovým glosám a občas rozumným (byť zahořklým) životním postojům až tak zavrženíhodná, nicméně jedním dechem dodávám, že kdybych měl zůstat po škole, tak jedině na "doučování" výtvarné výchovy.. ()

Renton

Febiofest .. Scénář: Patrick Marber .. Drama o samotě. O kruté, depresivní samotě. A jedné nevěře.. Zápletka je vlastně jen z řady obyčejných, mnohokrát viděných (i díky traileru může snadno vzniknout pocit, že půjde o průměrný až banální film), avšak díky kvalitnímu režijnímu zpracování dostává velmi silný náboj a vymaňuje se tak z řady tuctových snímků. Richard Eyre postupně šlape na plyn a snímek vás po kouscích pohlcuje a válcuje svojí propracovanou atmosférou a intenzitou emocí. Mnohé skvěle graduje hudební doprovod, kdy některé vypjaté scény doslova fungují jen díky hudbě. Ženské herecké výkony jsou taktéž bezvadné - Judi Dench je demonická až maniakální, Cate Blanchett přitažlivá a podléhající pudům. Herecky obě patřičně věrné a osobně mě hodně potěšil i Bill Nighy. 75%. ()

• Režisér Richard Eyre získal na filmovém festivalu v Berlíně Teddy Audience Award. (imro)
  • Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • Na otázku, zda umí pochopit situací, v níž zralá žena podlehne mladému chlapci, Cate Blanchett (Sheba) odpověděla: "Na mě osobně mladí muži nijak nepůsobí, ale to jsem já. Jiné ženy to určitě mají jinak. Ale tohle je záležitost něčeho jiného, než obyčejné přitažlivosti. Kdybych věděla, že si to učitelka rozdává v učebně s mým čtrnáctiletým nebo patnáctiletým synem, naběhla bych tam se sekáčkem na maso. Ona je dospělá a on je její student. Kdyby se potkali někde na večírku, možná by to bylo jiné. Ale s učitelským povoláním přichází zodpovědnost. A Sheba ví, jaké hranice překračuje. Film to zobrazuje tak, že do té situace sice nevstupuje lehkovážně, ale rozhodně do ní vstupuje bláhově. A nemyslím, že se její konání snaží ospravedlnit nebo je nějakým způsobem vysvětlit. Jeho ústředním motivem je vztah dvou žen a zápletka s klukem je jen prostředek, jak Shebu postrčit do Barbařiny chamtivé náruče. Je to obrovské tabu, což je z dramatického hlediska důležité, protože Barbara potřebuje být nositelkou obrovského tajemství. V dnešní společnosti už zůstalo jen málo věcí, které jsou doopravdy tabu, a tohle je jedna z nich." (NIRO)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)