Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Gilmour93

„Můžu získat všechno tím, že nebudu dělat nic.“ Krutá samota, ještě krutější projevy zhrzenosti, slepá touha bez otěží a vzácná dávka empatie kráčející ruku v ruce s inteligencí. Zkušený TV tvůrce Richard Eyre dobře ví, jak do necelé hodiny a půl nacpat všechnu intenzitu dramatu, která by se v delší stopáži už nebezpečně rozmělnila. Triangl Dench, Nighy a průsvitná pleť Blanchett dokonalý v každém gestu, nad orchestřištěm Glass dirigující koncert precizní ve své opravdovosti. Ač manipulátory bytostně nesnáším, nepřišla mi postava Barbary i kvůli vtipným deníkovým glosám a občas rozumným (byť zahořklým) životním postojům až tak zavrženíhodná, nicméně jedním dechem dodávám, že kdybych měl zůstat po škole, tak jedině na "doučování" výtvarné výchovy.. ()

B!shop

O tomhle flmu jsem nic nevedel. Pak jsem nahodou skouknul trailer a prislo mi to jako ultra drsnej buzeracni thriller, na kterej jsem se zacal tesit. Ale ted musim rict, ze to nebylo tak drsny a misty to bylo spis komedialni, ale rozhodne to bylo kvalitni. Vsechno zacina docela poklidne a je to spis takova komedie s jednou hodne neprijemnou babou, ktera vse okolo komentuje a zapisuje do deniku. Jenze postupem casu film cim dal tim vic zvaznuje, objevujou se prvni buzerace a zacina bejt jasny, ze tu nebude happy-end. A cim vic minut je za nama, tim jsou i lepsi hlavni predstavitelky. Skutecne hereckej koncert Cate Blanchett a hlavne Judi Dench, kterej obcas prijemne ozivi opet uchylnej Bill Nighy. Navic je film pekne sviznej a ma uzasnou hudbu. Cekal sem sice neco krapet vostrejsiho, ale i tak nemam duvod, proc nedat 5*. ()

Enšpígl

Naprosto pohlcující příběh o dvou rozdílných ženách, vás rozseká na sračky. Za herecký výkon Cate Blanchett a Judi Dench bych těmto ženám dal snad k dispozici i náš prezidentský úřad. Obě své postavy zahrály tak, že se mnou mlátily emoce od jedné zdi ke druhé. Ještě bych rád upozornil na postavu manžela Cate Blanchett, kterou zahrál naprosto fantasticky Bill Nighy. Opravdu jeho chování jak manžela, tak jako chlapa mě bylo strašně sympatické. V sympatiích však nakonec vyhrála Cate Blanchett protože byla strašně sexy, ježiši ta byla sexy. Proč něco takovýho neučí v realu ? No, ty moje učitelky to bylo něco, třeba němčinářka - bradavice přes celej nos. To ve Vás sexuální choutky zadusí na 100let. Tak tedy tohle jsou moje zápisky o filmu, o vynikajícím dramatu od kterého se nehnete snad ani po skončení , o skvělých hercích a o mé němčinářce. ()

Anderton

Typický film, ktorý stojí na výkone a hviezdnosti dvoch hlavných predstaviteliek a vo svojej propagácii sa tým vôbec netajil. Bez nich, v menšej produkcii s menej schopnými herečkami by sa mohlo jednať o dosť slušnú frašku. Ich presné vystihnutie svojich postáv im dodáva hĺbku a uveriteľnosť, zato vo vás vôbec nemusia vzbudiť sympatie a ani to nemajú v úmysle. Nejednoznačné poňatie, kde divákovú ľútosť s postavami strieda nenávisť alebo pohŕdanie a naopak, dáva na známosť, že sa pozeráme na vyzretý psychologický film, ktorému sa dá trochu vyčítať iba mierna akademickosť. ()

Morien

Nemůžu vymyslet jedinou věc, díky které by byl tento film výjimečný. Má sice dvě skvělé, přeskvělé herečky, ale neměla jsem dojem, že by dostaly prostor posadit mě na zadek. Celý film působí hrozně televizním dojmem, důležité věci se v něm odehrávají mimochodem a postavy mě iritují. Některé Barbařiny ironicky trpké úvahy na druhou stranu stojí za povšimnutí, jejich síla ovšem tkví v jejich literárnosti, film je nijak neobohacuje, myslím si. Výsledný dojem: nepovedené škatule, hejbejte se. No a ten konec, to už působilo vyloženě jako pseudothrillerový závdavek laciného filmu promítaného na druhořadé komerční televizi v jednu hodinu v noci. ()

• Románová predloha Zoë Hellerovej sa dostala do užšieho výberu na Bookerovu cenu (britská obdoba Pulitzerovej ceny) za rok 2003. (danoo)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)