Divočina (2014)

Porovnávaniu sa tu nedá vyhnúť. Oproti Into the Wild tu nájdeme podľa mňa oveľa lepšie motivácie a oveľa menej hlúpejšie prevedenie plánu. Na druhú stranu tento film ponúka oveľa menej podnetnejšie stretnutia počas cesty, ktoré slúžia len ako kulisa k vnútornému prežívaniu hlavnej hrdinky. A to je veľký risk, ktorý sa vyplatil, pretože Reese sa tu naozaj ponorila vierohodne do života hlavnej hrdinky. Dávkovanie príbehu a flashbackov znamená, že film vťahuje veľmi pomaly. Aj ja som zo začiatku hľadal "súznenie" s filmom, ale záverečná veľmi decentne podaná katarzia ma dostala oveľa viac, ako som čakal. Znak dobrého filmu u mňa je, ak ostane v hlave dlhšie ako 5 minút po pozretí. Znak veľmi dobrého filmu u mňa ale je, ak ma film naozaj namotivuje spraviť niečo podobné.

Věc (1982)

Kurt Russell by za tento film vyhral oscara za coolness (pun slightly intended), ak by taká kategória existovala. Film ma extrémne pomalý rozbeh, lenže niekde v polke to naberie hutnú atmosféru až do konca. Musím nesmierne vyzdvihnúť triky. Praktické efekty v tomto filme boli oveľa strašidelnejšie, ako akékoľvek CGI, čo som kedy videl.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Už som si istý, že Quentin u mňa vie trafiť do čierneho iba vo svojich history-westernoch (Basterds, Django, Eight), kde pod povrchom cítiť polemiku s históriou a absolútne neprvoplánovo zabalenú myšlienku v naozaj štýlovom a precízne vyskladanom obale. Pri hollywoode cítim len ten obal. Samozrejme pre filmových nerdov ako Quentin to je povinná jazda a bola z toho cítiť neskutočná láska k tomu obdobiu a celkovo k prostrediu. Bohužiaľ to mi na film osobne nestačí. Zvlášť keď sa takmer 3 hodiny nič nedeje, čo je pri filme kde som nenašiel rovnakú frekvenciu s Quentinom prúser... len aby prišlo finále, ktoré je mi vlastne za ten čas už vcelku ukradnuté. S výnimkou toho, že Quentin si dal naozaj prácu s tým, aby divák tých hippíkov naozaj znenávidel. Takže záverečné minúty prinesú aspoň satisfakciu. Vyzdvihnúť môžem Brada, ktorý tu dostal lepšiu rolu ako Leoš a patrične si ju užíval.

Annie Hallová (1977)

Okej, začína to zaujímavo... hneď mi prezradil že sa rozišli... toto bude netradičné teším sa. Zrejme za to môže ona, aj keď aj on mi príde trocha otravný..... Okej.. zrejme hlavná postava bude viac ukecaná ako som čakal... Počkať, je to už 10 minút a už asi začínam chápať prečo sa s ním rozišla.... Okej už je to 15 minút a Woodyho neviem naozaj zniesť.... 25 minút... oh už SKLAPNI!!! SHUT UUUUUUP!!!! SHUT UUUUUUUUUUUUUUUUUP!!!! Tento film mi naozaj pocukal nervy a zásadne nebol pre mňa, lebo už dávno som necítil tak úprimné antipatie k hlavnej postave. Tak nesmierne OTRAVNÁ postava sa len tak nevidí. Film, ktorý chce byť silno inteligentný asi ako šprt v prvej lavici, ktorého šikanujú pre motýlika na košeli. Film, ktorý pripomenul učiteľke, že bola domáca úloha. Ten film, ktorý sa vás počas diéty spýta, prečo si dávate ten koláč. Ja naozaj neviem, čo tie ženské postavy videli na hlavnom hrdinovi.

Třináct životů (2022)

Poctivá filmárčina bez skratiek, len čisté napätie a silné herecké výkony. Po zhliadnutí som nemal dôvod prečo nedať 5, pretože v rámci danej látky to zrejme lepšie ani nešlo spraviť. Ron Howard preniesol jaskynnú podvodnú klaustrofóbiu priamo do obývačiek. Veľká škoda, že toto neprišlo do kín.

Apokalypsa (1979)

Tak toto bolo naozaj úplne iné, ako som čakal. Prekvapivo lyrický príbeh, ktorý je viac o pocitoch a menej o príbehu. A má 3 hodiny (videný final cut). Je jasné, že na tento druh snímku sa divák musí naladiť na jednu vlnu. A sorry, ale mne sa to vôbec nepodarilo. Tá hrôza a nepokoj síce bola cítiť. Ale malo to 3 hodiny a narátal som viac scén, ktoré zrejme boli v theatrical cute vystrihnuté a bolo to správne rozhodnutie. Lebo prakticky 2 hodiny sa strávilo na lodi a záver, na ktorý sa toľko pripravovalo, sa vybaví za 25 minút. A už som spomenul, že to malo 3 hodiny že? Mne sa ťažko kritizuje takáto klasika, ale niekedy proste film holt nesadne.... Hnus a hrôzu Vietnamu mi oveľa bližším spôsobom priniesol Martinov syn Charlie v Čate.

Propast (1989)

Trikovo absolútne bezkonkurenčné... v ILM sa v 1989 naozaj prekonali a ešte aj dnes (2023) nepôsobí film zastaralo. Podmorské kulisy boli úžasné a nešetrilo sa na nich. Možno od hlavnej línie trocha odvádzal druhý akčno-survival akt s jadrovou hlavicou, ktorý bol síce natočený efektne a napätie bolo cítiť, ale za absolútnu pridanú hodnotu považujem záverečných 40 minút. Aj keď to pôsobilo miestami až príliš sladko a doslovne, ale efektnosti to neublížilo. A Ed Harris dokázal, že nie je iba kráľ vedľajších rol.

Poslední Mohykán (1992)

Nádherná hudba, takmer každá scéna ako výstavný obraz a perfektné praktické efekty s celkovým prostredím. Čo z toho, keď ma scenár bohužiaľ nedokázal vtiahnuť a z deja som mal pocit, že sú to často len scény (aj keď samozrejme veľmi štýlové) naskladané na seba bez kontextu.

Muž jménem Otto (2022)

Toto sa mi strafilo do nálady viac ako by som chcel. Jednoduchý príbeh s predvídateľným koncom pozdvihuje štandardne výborný Hanks (už som naozaj starý, keď Tom hraje dôchodcu) a prekvapivo loveable mexicky stereotypná postava. Kombinácia tragi-humoru s feel-good príbehom vyšla na jednotku a všetko to zvýraznil perfektný vizuál (hlavne zasnežená zástavba). Návraty do minulosti boli natočené naozaj výborne a zdôraznili dramatickejšiu čast príbehu.