Interstellar (2014)

Z Nolanovy tvorby pro mě zatím jediný film s výhradami. Základní pointa je famózní a svým způsobem opravdu nečekaná. Nápad s písečnými bouřemi je také výtečně zpracován. Herecké výkony jsou vyrovnané. Nápad absolutního ticha ve vesmíru je také skvělý, o to více je k němu v kontrastu zbytečně přehlušující hudba. Také bych ubrala na zbytečném americkém patosu. Nolanovy filmy se mi právě vždy líbily svou umírněností ve výrazu. Zde jako by kvůli rozpočtu musel udělat úlitbu producentům... samozřejmě jsou to jen domněnky, ale myslím, že méně by v tomto případě bylo více...

Obři (1969)

Jak nadčasové a lidé jsou stále neponaučitelní :-)

Baby rjazanskije (1928)

S živou hudbou jako cineokoncert v klubu Rybanaruby 5.12.2014 dokonalý zážitek.

Kukuřičný ostrov (2014)

Nádherný film - hlavně ve své minimalističnosti výrazových prostředků. Autor jde občas sice až na snesitelnou mez (ne)přirozenosti, ale nikdy za ni, i proto film nepůsobí nijak kašírovaně, je uvěřitelný a silný. Zase jeden z filmů z poselstvím, že je lepší si zpolu zazpívat a zatančit, dobře se spolu najíst a napít, nežli spolu válčit a zabíjet se.

Kluci a Guillaume, ke stolu! (2013)

Tak už jsem se dlouho u žádné satiry tepající do stereotypů nahlížení na sex nenasmála tolik jako u této francouzské taškařice :-)

État commun - Conversation potentielle 1 (2012)

Díky moc za tento dokument! To, že o problému diskutují jak Palestinci, tak Izraelci, a to jak na vysoké úrovni, mě naplňuje aspoň jiskřičkou naděje, že by se jednoho dne mohl zrodit na Blízkém východě stát, který by byl opravdu demokratický. Kdyby o něm měli rozhodovat účastníci oněch debat z filmu, ten stát už by byl realitou.

Mur (2004)

Film pojednává o tom, že ne všichni Izraelci a Palestinci mají v hlavách a srdcích zeď, a přesto musí dennodenně bojovat se zdí reálnou. Krásně natočeno. Ke zhlédnutí případně na DAS (dafilms) protálu dokumentárních filmů. http://dafilms.cz/download/key/G7hZoWTTWV

Šebabové z Jarmúku (2013)

To by se hodilo jako časosběrný dokument, co se děje s hrdiny teď během posledních let, kdy v Sýrii zuří občanská válka. Sami hrdinové se cítí v táboře sice jako doma, ale v Sýrii, ač je tábor na jejím území, ne.

Miral (2010)

Vměstnat historii tohoto konfliktu do skoro 120 minut je náročné. Jak to udělat, aby ve filmu bylo vše podstatné a neutrpělo tím celé vyprávění a hlavně hlubší vhled do osudů jednotlivých postav. Film ve mně určitě zanechal otisk, avšak viděla jsem z té oblasti už více filmů, které právě mohly jít už jen po jednom konkrétním aspektu dané problematiky, a tudíž i více do hloubky. Leč snaha o jakýkoliv možný vhled na tuto problematiku se vždy cení, i proto má u mě tento film své podstatné místo. Navíc kamaraman a hudební režisér odvedli opravdu velmi dobrou práci. Škoda, že se rožisér rozhodl pro jazykový mix. Měl nechat mluvit všechny aktéry jejich rodnou řečí a angličtinu ponechat jen pro "mezinárodní" komunikaci. Tímto jazykovým mixem, kdy všichni aspoň trochu mluví anglicky, naprosto setřel autentičnost projevu. I za to nemohu dát filmu nejvyšší ohodnocení. Jinak vysoko hodnotím herecký výkon Hiam Abbas a Alexandra Siddiga.

Luna Papa (1999)

Bláznivé až na půdu :D