Hodiny zoufalství (1955)

Výborná rukojemnícka dráma s Bogartom v otvorene zápornej postave. Akurát by sa to zišlo prestrihať o takých 15 až 20 minút.

Rychle a zběsile 5 (2011)

7/10 Vystrihnúť tak 30 minút a bolo by to za osem. Konečne to vyzerá ako súdobý áčkový blockbuster, návrat starej partie poteší (Gal Gadot <3) a The Rock so svojim zmyslom pre humor je skvelým spestrením, ale stále je to príliš vážne a hlúpe zároveň.

Polibek před smrtí (1956)

Skvelý melodramatický príbeh na klasickú tému ctižiadostivosť aj cez mŕtvoly, akurát tentokrát miesto femme fatale máme homme fatal. Obzvlášť očarujúca je atmosféra 50. rokov a vyprahnutej a rozhorúčenej Arizony, ktorá skvelo vyniká vo farbe. Dalo sa to pravdaže nakrútiť aj lepšie a dej neoplýva originalitou, A Kiss Before Dying je ale mimoriadne vydarená žánrovka so všetkým, čo fanúšik čaká od farebného filmu noir.

Žena na útěku (1950)

Pekná prechádzka ulicami San Francisca, nie najhoršia zápletka, osvieženie v podobe motívu krachujúceho vzťahu manželov, ale výsledok je obyčajný priemer. Kým odhalenie na horskej dráhe je pôsobivé, klimax hneď potom je mimoriadne krkolomne natočený.

V kleci (1950)

7/10 Matka žánru W.I.P. - na svoju dobu drsný náhľad do sveta väzenia sympatizujúci s väzenkyňami. Prekvapí sympatická postava vedúcej väznice v podaní Agnes Moorehead.

Hříšní andělé (1938)

Výborná gangsterka s tradične fenomenálnym Cagneym v na telo ušitej role charizmatického grázla, ktorý je idolom decák na ulici. Na to sú veľmi dobre navrstvené ďalšie dejové línie, z ktorých je najzaujímavejšia tá s kňazom, Cagneyho najlepším kamarátom z detstva. Zaujímavý je aj detský predstaviteľ Cagneyho, ktorý akoby mu z oka vypadol.

Varování před bouřkou (1951)

Úplne fantastický príbeh, ktorý je aktuálny aj dnes, frajer Reagan (i keď vidieť ho tam je zvláštne a človek sa musí usmievať, aj keby sa nemal), brilantná Ginger Rogers, no najmä drsná atmosféra na pomedzí noiru a exploitation. Najprv som si vravel, že škoda, že je to béčko, ale to finále by v žiadnom áčku neprešlo. 9/10

Žena za výlohou (1944)

Aj by ma ten koniec nasral, keby zvyšok scenáru nebola taká za uši pritiahnutá až nechcene vtipná kravina. Remake tohto filmu by mohol slúžiť ako dobrý základ pre paródiu noiroviek.

Padlý anděl (1945)

Úvod s podvodníckym jasnovidcom v podaní Johna Carradina dáva nádej na zaujímavú zápletku, čo sa bohužiaľ čoskoro rozplynie. Fallen Angel je rutinou s na prvý pohľad všetkým, čo si fanúšik žánru praje vidieť. Bohužiaľ réžia je strašne fádna a scénam chýba noirovský melodramatický náboj a pátos a je to skôr odbité divadlo.

Rychle a zběsile: Tokijská jízda (2006)

Po celkom zábavnej dvojke opäť prepad do nudy. Ako taký nadhľad si drží len úvod, ako sa príbeh presunie do Japonska je to smiešna videohra ako jednotka, tentokrát s nesympatickým Lucasom Blackom v hlavnej role.