• Krátkometrážní

Lady a Tramp (1955)

Vzpomínání na dětská léta, kdy mi maminka četla pohádky od Walta Disneyho ( Lvím králem počínaje, Mulan konče), beru Lady a Trampa jako srdcovku. Když jsem se po více jak 18ti letech rozhodl podívat na film, nemohl jsem se ubránit tomu, jak je to dnes naivní a sentimentální pejskařina, která skutečně stojí jen na té "špagetové scéně" (a to jestli vůbec), a to i přes krásnou a "poctivou" animaci. Z pohledu dospělého silný průměr, z pohledu dítěte klenot.

Příběh z Tokia (1953)

Scénáristicky špatná a herecky zapomenutelná cesta do Tokia za poznáním rodičovských vztahů. Příběhově slaboučké a celé se to tvářilo falešným dojmem, díky uměle nahozeným úsmevův. I když se mi několik scén líbilo a natočené to bylo pěkně, po zhlédnutí mi nijak nezůstal v hlavě a zeptal jsem se sám sebe, jestli je to ten slavný Příběh z Tokia, 3. nejlepší film všech dob?

Život je krásný (1946)

Nejpozitivnější filmový zážitek se snad nejkouzelnějším koncem všech dob. Z Jamese Stewarta srší charisma a kladnost až to pěkné není a Caprovo režisérský styl je na tehdejší dobu neuvěřitelně dnešní. Krása, která potěší nejen na vánoční svátky.

Casablanca (1942)

Těžce se mi Casablanca hodnotí. Ve všech směrech (skvělé herecké výkony, excelentní scénář a parádní režie) výborné dílo, které je dnes stále aktuální i přes své neaktuální téma. Zkrátka pětihvězdičkový snímek. Ovšem hodina a půl trvala nějak dlouho, což je jediná vada na kráse, která mne děsně štve. Možná příště bude film utíkat rychleji, kdo ví.

Frankensteinova nevěsta (1935)

Přišlo mi až přehnané, že se Frankenstein naučil mluvit tak rychle. Každopádně oproti strašnému prvnímu dílu je tento film povedený.

Extase (1932)

Tato klasika funguje velmi dobře i dnes (režie, kamera), i když je to takové prvorepublikově kýčovité. Zamrzelo akorát, že druhá polovina se obrátila horším směrem (zvlášť odporný komunistický konec!), "nahé" scény byly maximálně zcenzurovány a dabovali to roboti (i když přece jenom je to snímek, kdy už zvuk existoval, k Extasi, jakožto poetice, by se hodila němost).

Dracula (1931)

Škoda, že v upírském filmu nešli vidět upírské zuby a kousance. Mrzí mě, že ve filmu nezní hudba; odfláknutá režie Toda Browninga, který vše co bylo napínavé - nedokončil nebo spíš odporně sestříhal. Nejlepším na celém filmu je vynikající a možno i nejlepší představitel hraběte Draculy -> Bela Lugosi.

Frankenstein (1931)

"Doba vzniku neomlouvá!" Možná budu za nevzdělance, ale co - mě se tento film prostě nelíbil. Očekával jsem od toho hodně, jelikož se film objevil i v knize "1001 filmů, které musíte vidět než umřete" a dostalo se mi akorát tak velké zklamání. Je to nudné (natož, že to má jen hodinu a 10 minut), vše tu vypadá tak uměle a dokonce i herci jsou mizerní. Pokud někdo nazývá Karloffův výkon strašidelný a geniální asi není v pořádku, protože mě to přišlo neskutečně parodické. Nejlepší částí filmu je ta, kde Frankenstein hází do vody holčičku. Mrazivá a zároveň nejlepší scéna. Bela Lugosi nemusel být smutný, že roli odmítl. Udělal dobře!

Utrpení Panny orleánské (1928)

Film, který předběhl dobu o několik let. Úžasný střih, geniální kamera a její úhly a neskutečně lidský výkon Marii Falconetti. A ačkoliv je to film němý, celou tu melancholii tam člověk vycítit dokáže. Krásný prožitek fyzický a psychický.