• Krátkometrážní

Extra život (1997)

Strašně sympatická komedie, kde hlavní dvojice naprosto exceluje. Já se smál v jednom kuse a Cameron to vyšvihlo do mé TOPky hereček. Co k tomu dodat.

Zlomené květiny (2005)

Nějak nevím, co k tomuhle filmu napsat. Snad jen to, že někdy je člověku takový obyčejný-neobyčejný příběh jednoho přestárlého donjuana prostě milejší, než nějaké hutné drama plné zabíjení, obchodu s drogami a dalšího hnusu. Bill Murray exceluje v roli chlápka, který se vlastně jen tak rezignovaně plouží životem, moc toho nenamluví, výraz v obličeji má pořád jen jeden, ale přesto po něm ženy šílí. Chvíli jsem se smál, chvíli byl dojatý, téměř v jednom kuse jsem spekuloval, kdo je matka. No zkrátka každou vteřinu jsem něco cítil, každou vteřinu jsem byl plně oddán filmu i Donovi JohnsTonovi, jehož oblibu u žen jsem nejdřív vůbec nechápal, pak mu ji záviděl a nakonec jsem ji i pochopil. Aspoň myslím. Kéž bych byl takový frajer teď, natož v padesáti. Co mi můj dojem trochu pokazilo byl závěr. Ten by mohl být označen za nejotevřenější závěr v historii filmu. A i když proti neukončenosti nic nemám, způsob podání konce mi tak nějak do celkového vyznění filmu neseděl. Ale i tohle drobné zklamání (možná je lepší použít slovo rozčarování - vyloženě zklamaný nejsem) trvalo jen chvíli a než dozněly titulky, zase jsem miloval každou vteřinu Zlomených květin. /// Nerad si podruhé pouštím komplikovanější filmy, které mě napoprvé dostaly. Jako bych se bál toho, že kouzlo pomine, že je to jen dojem. V případě Zlomených květin jsem se ale bál zbytečně, podruhé se mi líbily úplně stejně, jako před pár lety. A závěr shledávám výborným završením celého toho melancholického příběhu. Jarmusch je holt plnokrevný umělec a Bill Murray pod jeho dohledem exceluje.

Město bohů (2002)

Za devatero řekami a devatero horami bylo jedno město. Ale nebylo to obyčejné město, protože tohle město bylo v zemi zvané Brazília. No a součástí tohoto vskutku kouzelného města byl slum nazvaný Město bohů. Město bohů leželo kdesi za mariánkovým oparem tak hustým, že by se dal krájet, a jeho obyvatelé se vyznačovali tím, že měli alespoň jednu více či méně frajerskou přezdívku. V tom městě dávali mrchožrouti dobrou noc a místo psů v něm štěkaly revolvery. A že byl jejich štěkot slyšet! Naštěstí pro nás ve městě žil také malý neodpaněný fotograf Raketa (bohužel, Krteček už byl tou dobou dávno pod drnem), kvalitní scénárista, nápady, mlékem a strdím oplývající režisér, odvážný kameraman a střihač, který kdyby byl holičem, udělal by z vašich vlasů ten nejlepší film na světě. Díky těmto skřítkům filmaříčkům můžeme i my děti zažít, jak se mají naši vrstevníci v této nepochybně pohádkové říši. Bohužel, žádná pohádka není bez chybičky a mě v téhle něco buď chybělo nebo naopak přebývalo.

Memento (2000)

Tak z tohohle filmu nejsem moc moudrej. Budu si ho muset pustit ještě jednou. To ale neznamená, že mě to nebavilo. Naopak, Memento je výborné ve všech ohledech a narozdíl od jiných Nolanových filmů, tady v jeho genialitu věřím. Sice (nebo možná právě proto, že) jsem polovinu věcí nepobral, ale i tak jsem si stoprocentně jistý, že to má vnitřní logiku a vysoké IQ, a ne, že se to tak jen tváří. Možná to nemělo tak hutnou atmosféru, jako ostatní nolanovky (zvlášť ze začátku), ale vše nahrazuje právě fakt, že jsem se musel sakra zamyslet... a ještě dlouho se zamýšlet budu. Takže říkám: "Bravo!" a těším se na další shlédnutí. ... i když... SPOILER: Proč si na tu fotku nenapsal, je to on, zabij ho... a místo toho si napsal jen jeho SPZ do fakt a k fotce, že mu nemá věřit?

Flynn Carsen 2: Návrat do dolů krále Šalamouna (2006) (TV film)

Co v jedničce nefungovalo nefunguje stále a mnohem víc (jo, mluvím o logice... a o vykrádání). Co v jedničce fungovalo buď pořád funguje, i když v menší míře, nebo naopak vůbec nefunguje, protože se to snaží být ještě lepší. Mluvit můžeme třeba o pseudopěkné lamačce srdce hlavního hrdiny. Nepopírám, že Gabrielle Anwar má jistý půvab a ve svých pětadvaceti určitě vypadala pěkně, ale teď už to tak rozhodně není.

Flynn Carsen: Honba za Kopím osudu (2004) (TV film)

Vykrádačka všech vykrádaček Indyho, která má ale šmrnc i vtip a pokud nemáte žádný nároky na IQ scénáře, jde o ideální oddychovku.

Ragtime (1981)

Nevím, no. Nevím co si o tom mám vlastně myslet. První polovina filmu byla skvělá ve všech ohledech, ale jakmile se nám uražený černoch rozhodne vzít do ruky zbraň a film se zaměří jen a jen na jeho na palici postavený boj za vyčištění posranýho Forda, celý to jde pěkně do háje. Konec je ale opět povedený, takže nakonec to vychází na horší čtyři hvězdy (i když možná filmu nadržuju kvůli režisérovi). Nejdokonalejší byla jasně Elizabeth McGovern v roli ex baletky, která celým tím příběhem obrazně řečeno protančí. Její postavu jsem hned popsal jako rozkošně nedospělou. Toho Oscara by si určitě zasloužila.

Anténa (2007)

Tak to je brutální dávka surrealismu s příběhem (aneb surrealismus, který si nehraje na to, že je skutečně prvoplánovitý... takový stejně žádný není). Po pár minutách jsem se bál, že bych měl u tohohle vydržet při smyslech celou hodinu a půl, ale povedlo se. Anténa je totiž silná nejen vizuálně, ale taky emočně a hlavně hudebně. Musím uznat, že hudební doprovod mě v tomhle případě vzal za srdce mnohem víc než ten obrázkový (ač narvaný inovací a nápady). Jen mi někdo vysvětlete, co měly znamenat ty znaky nácků, rudých bratrů z východu a ta davidova hvězda. Já vím, já vím, je to pro efekt, ale i tak... 70%

Hoří, má panenko (1967)

Kruci, Forman je král. I v socialistických Čechách (jaro nejaro) dokázal natočit něco tak dokonale ujetýho, že jsem se řehtal jak blázen. A já už se jak blázen strašně dlouho neřehtal.

Batman (1989)

Z té "velké slavné" šestky (již brzy sedmičky) jsem nejstaršího Batmana - tedy tohoto - viděl jako posledního, a to s docela velkým odstupem od těch ostatních. A nudil jsem se. Čert vem nějakýho Heatha Ledgera a Nolana jakbysmet, tenhle film by se mi nelíbil ani kdyby nevzniklo jediné z Nolanových batmanovských veleděl. To už mě víc bavil i na palici postavený Batman navždy, ten aspoň měl něco do sebe. Tady je ale všechno o ničem... příběh ještě průměr, ale dialogy igelitový, herci všichni na úrovni Batmana bojujícího v kostýmu (toporní, nepoddajní, spíš na efekt než pro funkci), kamera jedno velký klišé, Danny Elfman se taky zrovna nepředvedl... no dobře, Jacku Nicholsonovi jsem ukřivdil, jeho Joker byl dobrý. Ale Burton je holt režisér, který točí kraviny a každý si mezi nimi najde něco, co označí za poklad. Jsou lidé, kteří vidí jako truhlici klenotů celou jeho ujetou tvorbu, já spíš přehrabuju mezi pravým a kočičím zlatem, které je zastoupeno v počtu 1:1. No a Batman rozhodně není Burtonův korunní klenot, spíš taková jablonecká bižuterie.